Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 17:09:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści  (Przeczytany 22292 razy)
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #45 dnia: Maja 13, 2009, 12:40:23 pm »

Bene.
Czekam na wypowiedzi.
Nie obiecuję ustosunkować się do nich.
Proszę tylko zauważyć, że użyłem formuły diabeł jako porównania. Uważam bowiem, że obecność FSSPX nie wprowadza dobrego klimatu do rozmowy z o starej mszy wśród duchowieństwa, a tym bardziej hierarchii. Może faktycznie to zbyt mocne porównanie.
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2009, 12:48:32 pm wysłana przez Eminens Eruditio » Zapisane
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Maja 13, 2009, 12:42:44 pm »

Pan Krzysztof Cz. napisał: "Mam nieodparte wrażenie, że od dekretu papieża Benedykta XVI ze stycznia 2009, bardzo wielu osobom ze środowiska postindultowego puściły nerwy i nie potrafią opanować swojej wściekłości."

Wściekłością nie pałam, cieszę się bardzo z dekretu i czekam aż FSSPX otrzyma status prawny w Kościele.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #47 dnia: Maja 13, 2009, 12:49:31 pm »

Cytuj
Wściekłością nie pałam, cieszę się bardzo z dekretu
Cytuj
I właśnie dlatego mam dość, dość, dość takich ludzi (czytaj: ludzi darzących atencją FSSPX).
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #48 dnia: Maja 13, 2009, 12:54:19 pm »

z wielkim smutkiem i żalem przeczytałem wypowiedzi x. Eminens Eruditio ale mam prośbę do Panów o zakończenie tej wymiany zdań ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #49 dnia: Maja 13, 2009, 12:54:29 pm »

Diabłem nie nazwałem ludzi darzących atencją FSSPX. Proszę czytać dokładnie panie Tato.

Czytam dokładnie Drogi Księże wyraźnie Ksiądz pisał że ma "dość tych którzy darzą atencją FSSPX. Co do "diabłów" zaś to przy najszczerszych chęciach interpretowania Księdza słów jako dopuszczlnego na granicy dobrej woli  powiedzmy lapsusu, jest to sformułowanie conajmniej niesprawiedliwe i nieuczciwe względem FSSPX. Drugiego "diabła" pomijam.  

A co do FSSPX to ich status w Kościele nie jest jeszcze uregulowany.
Cóż skoro pan Tato uważa, że w moim kapłaństwie nie chodzi mi o dobro dusz, jaki mam argument na obronę? Pewnie żaden, zwłaszcza, że należe do duchowieństwa diecezjalnego, któremu nie chodzi o dobro dusz. Niech i tak będzie.

Nie dramatyzujmy Księże. Chcę zwrócić tylko Księdzu uwagę na to, że takimi wypowiedziami wprowadza Ksiądz niepotrzebnie złą atmosferę względem kapłanów i wiernych FSSPX, którzy choć jak Ksiądz zauważył "nie mają uregulowanego statusu" to przecież są w Kośiele Świętym i zawsze w nim byli. Są kapłanami tak jak Ksiądz.  Wierni zaś są wiernymi takimi samymi jak inni wietni Kośioła, może nawet dużo bardziej świadomymi i zaangażowanymi. Księdza wypowiedzi podcinają zwyczajnie z wielkim trudem budowana zgodę tradycyjnych środowisk i wprowadzają zamęt. Ja niczego Księdzu nie chcę zarzucać, ja tylko chcę Księdza przestrzec przed zgubnymi skutkami tego typu zachowań. Bowiem po prostu one są bolesne mysślę, ze nie tylko dla wiernych FSSPX ale także dla całego środowiska Tradycji.

A co do FSSPX pod żadnym pozorem nie sympatyzuję z nimi.

Nie musi Ksiądz przecież "sympatyzować" ale nie musi tez Ksiądz tępić i wypisywać powiedzmy "małoprzychylnych" i daleko idących ocen oraz obraźliwych wręcz epitetów.
Nikt Księdzu nie każe być sympatykiem ale nie musi Ksiądz jeśli jest faktycznie przychylny Tradycji byc wrogiem prawda?
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Krzysztof Cz.
uczestnik
***
Wiadomości: 174

« Odpowiedz #50 dnia: Maja 13, 2009, 13:01:32 pm »

...cieszę się bardzo z dekretu i czekam aż FSSPX otrzyma status prawny w Kościele.

Pewnie jestem na bakier z logiką, ale zrozumiałem, że ksiądz czeka aż diabeł otrzyma status prawny w Kościele?
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #51 dnia: Maja 13, 2009, 13:11:25 pm »

Kiedyś się mówiło, że jak się władzy naród nie podoba, to niech sobie zmieni naród. Właściwie nie bardzo wiem, czemu mi się to teraz przypomniało. Ale i tak lepiej, że Wielebny Ksiądz Eminens pisze, co uważa. Dzięki temu każdy ma możliwość wyrobić sobie opinię o rzeczywistości, która bardzo donośnie i smutno skrzeczy w tym wątku.

A, jeszcze mam pewien pomysł. Na fidelitasie jest lista przyjaciół tradycji czy jakoś tak. Może by tu utworzyć listę nieprzyjaciół FSSPX. Osoby z tej listy będą miały wyłączne prawo współpracy z duchownymi o podobnych poglądach.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #52 dnia: Maja 13, 2009, 13:12:31 pm »

Popieram xiędza. Niektórzy tylko zachwalają FSSPX, a nie widzą problemów z nim (FSSPX) związanym.
Radek Buczyński

Niektórzy to "z cicha" sprzyjają sedekom, a w tym ujęciu problem Księdza wygląda dużo dużo gorzej niż w ujęciu FSSPX...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #53 dnia: Maja 13, 2009, 13:18:24 pm »

prawdopodobnie to nie słyszałem, by z księży IDP zdejmowano jakąkolwiek  ekskomunikę
Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #54 dnia: Maja 13, 2009, 13:20:21 pm »


Niektórzy tylko zachwalają FSSPX, a nie widzą problemów z nim (FSSPX) związanym.


A jeśli problemy widzą, ale i tak mają szacunek dla kapłanów FSSPX?


prawdopodobnie wszyscy xięża byli/są exkomunikowani.

Na jakiej podstawie prawnej opiera Pan swoja teorię?
Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #55 dnia: Maja 13, 2009, 13:21:35 pm »

prawdopodobnie to nie słyszałem, by z księży IDP zdejmowano jakąkolwiek  ekskomunikę

Więc wg teorii Pana Radka w dalszym ciągu są ekskomunikowani.
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #56 dnia: Maja 13, 2009, 13:36:23 pm »

Chciałem zdystansować się od ingerencji w tę dyskusję, ale nie pozostaje mi nic innego jak podsunąć cytat odpowiedni, którym to oświecił mnie w innym wątku pan Aqeb:

Wypowiedź kard. Hoyosa :
http://www.ekumenizm.pl/content/article/20070209142416346.htm:

Cytuj
Kard. Castrillón Hoyos: papież chce, aby ludzie mieli wyczucie Tradycji
Papież ma ogromną wrażliwość na liturgiczną duchowość i chciałby zachować skarb Kościoła, nie dla muzeum, ale jako żywe dziedzictwo wspólnoty, aby ludzie mieli wyczucie Tradycji – powiedział w wywiadzie dla konserwatywnego dziennika Die Tagespost kolumbijski kardynał Darío Castrillón Hoyos, przewodniczący Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, odpowiedzialnej m.in. za duszpasterstwo środowisk tradycjonalistycznych oraz dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X.

Zaskakuje mnie, że coraz więcej młodych ludzi, którzy nie znali wcześniej starego rytu, odkrywają spokój i misterium starej mszy – dodał kardynał, podkreślając jednocześnie, że nie chodzi o to, aby rozgrywać przeciwko sobie ryt dawnej mszy i obecnej, ale o odkrywanie piękna i świętości obydwu.

Hierarcha zaznaczył, że Benedykt XVI jako pasterz całego Kościoła, chciałby wyjść naprzeciw wiernym przywiązanym do mszy trydenckiej, jednakże papież nie będzie ulegał zewnętrznym wpływom, w tym listom poparcia za indultem generalnym.

Zapytany, czy ewentualny indult będzie wsparciem dla wewnętrznej (ad intra) ekumenii w Kościele kardynał Castrillón Hoyos przypomniał, że jest przeciwnikiem terminu ekumenizmu ad intra. Biskupi, księża i wierni Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X nie są schizmatykami. Dokonując niedozwolonych święceń biskupich abp Lefèbvre dopuścił się schizmatyckiego aktu, dlatego też wyświęceni przez niego biskupi są zawieszeni i ekskomunikowani. Nie dotyczy to kapłanów i wiernych bractwa – podkreślił Castrillón Hoyos. Według byłego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa istotna jest tutaj myśl św. Hieronima, który uważał, że do schizmy prowadzi herezja i na odwrót.
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2009, 13:43:36 pm wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #57 dnia: Maja 13, 2009, 13:45:18 pm »

dziękuję za linka, czy idąc tym tropem księża Laguérie, Aulagnier (oraz inni wyświęceni przed 88) nie musieli dostawać takich dokumentów?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #58 dnia: Maja 13, 2009, 13:48:20 pm »

Więc wg teorii Pana Radka w dalszym ciągu są ekskomunikowani.

Wpisy pana Radka nalezy traktowac z przymruzeniem oka.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #59 dnia: Maja 13, 2009, 13:54:01 pm »

Sa takie diecezja na swiecie gdzie biskup nie tylko zezwala, ale i promuje liturgie tradycyjna Jakies kilkanascie na dwa tysiace z hakiem, czyli ulamek procenta.
Takie to chyba na palcach jednej ręki można zliczyć (np. diecezja rzymska :) ). Klikanaście to jest takich gdzie biskup mówi róbcie se co tam chcecie - ja wam nie będę przeszkadzał - a i czasem wam Mszę pontyfikalną odprawię i bierzmowania w starym rycie udzielę i może pozawolę w seminarium jakiś kurs starej Mszy dla kleryków zorganizować.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!