Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 10, 2020, 15:47:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
217960 wiadomości w 6280 wątkach, wysłana przez 1560 użytkowników
Najnowszy użytkownik: paulie
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jan Paweł II
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Jan Paweł II  (Przeczytany 1774 razy)
Richelieu
aktywista

« dnia: Luty 09, 2009, 07:37:14 am »

http://wiadomosci.onet.pl/1912746,11,item.html [PAP, PU/03:53]:

Upubliczniono "bardzo zażyłe" listy Jana Pawła II

"Gazeta Wyborcza": Wanda Półtawska, znana lekarka i działaczka katolicka, upublicznia niezwykle zażyłe listy od Karola Wojtyły. Byli przyjaciółmi.

Nieznana dotąd korespondencja znalazła się w książce Półtawskiej "Beskidzkie rekolekcje", którą wydaje Edycja Świętego Pawła. Niebawem trafi do księgarń.

Br. - taki podpis widnieje pod większością listów. To skrót od Brata, bo tak Jana Pawła II nazywała Półtawska. Poznali się na początku lat 50., gdy ks. Wojtyła był spowiednikiem w Kościele Mariackim. Został jej kierownikiem duchowym i przyjacielem.

Wanda Półtawska, doktor medycyny specjalizująca się w psychiatrii, wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadziła poradnie młodzieżowe i małżeńskie, współpracując przez lata z ks. Wojtyłą. Z jego pomocą założyła Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Ksiądz, a potem biskup Wojtyła często spędzał z Półtawską i jej mężem Andrzejem wakacje. W bardzo osobistych listach nawiązuje m.in. do wspólnych wycieczek po Beskidach. "Dusiu, ja nigdy chyba jeszcze nie szedłem na żadną wycieczkę tak precyzyjnie wyekwipowany: i żeby wszystko, i żeby nie za wiele (tj. nie za ciężko). Było mi dobrze i blisko. To już zresztą powtarzanie tego, co mówiłem. Rozwija się chyba jakaś treść międzyludzka, która dla mnie jest cenna" - pisał ks. Wojtyła do Wandy Półtawskiej 28 lipca 1962 r.

Gdy w tym samym roku wykryto u niej nowotwór, bp Karol Wojtyła poprosił listownie Ojca Pio, słynnego stygmatyka (w 2002 r. kanonizowanego), o modlitwę za nią. Wyzdrowiała niespodziewanie tuż przed operacją.

Więcej szczegółów w obszernej publikacji na łamach "Gazety Wyborczej".
wiridiana
aktywista

gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #1 dnia: Luty 09, 2009, 12:02:51 pm »

Bardzo z niej mądra kobieta jest choć w mojej parafii na Mszy przemawiała zamiast kazania. Miałam okazję zamienić słowo. To dziwne bo przecież mnie nie znała a rozmawiała ze mną jak każda inna pani z parafii co mnie widuje na Mszach i coś tam o mnie wie.

Proboszcz zapowiadając ją powiedział że ma tam ileś dzieci, weszła na ambonę i mówi że ona nie sama ma te dzieci, bo z mężem :D
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jan Paweł II « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!