Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 08:53:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy katolik może chodzić na Mszę?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Czy katolik może chodzić na Mszę?  (Przeczytany 2858 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« dnia: Kwietnia 30, 2012, 01:34:26 am »

Tematem tekstu są refleksje na temat posoborowej reformy liturgicznej, jej skutków i konsekwencji uczestniczenia przez katolików w Mszach sprawowanych w zwyczajnej formie rytu rzymskiego (Novus Ordo Missae).

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2012/04/z-redakcyjnej-poczty-vii-czy-katolik.html
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 30, 2012, 10:03:14 am »

Przeczytalem ten tekst i zastanawiam sie czy nie chodzi o jakas zagrywke polityczna ? Czy to nie rodzaj wiaderka z wazelina na uzytek lokalnej kurii czy cos tym stylu.

Nie zgadzam sie prawie z zadnym zdaniem z tego tekstu, z ktorych wiekszosc polega na ustawianiu przeciwnika.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 30, 2012, 10:15:12 am »

Przeczytalem ten tekst i zastanawiam sie czy nie chodzi o jakas zagrywke polityczna ? Czy to nie rodzaj wiaderka z wazelina na uzytek lokalnej kurii czy cos tym stylu.

Nie zgadzam sie prawie z zadnym zdaniem z tego tekstu, z ktorych wiekszosc polega na ustawianiu przeciwnika.

Zgadzam się w 100%.  Bałem się napisać komentarz z obawy, że mnie wykasują z forum.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
DexterFK
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 30, 2012, 10:28:55 am »

Czytajac ten tekst na NRL przecieralem oczy z zdumienia.
Ostatecznie usmiechnalem szczrze sie do tego "wiaderka wazeliny osobistej" (por. ostatnia czesc), coz kuria owego miasta zostala uspokojona moze po tym (http://www.koc.pl/wp/?p=3061
Zapisane
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!
Robert
aktywista
*****
Wiadomości: 576

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 30, 2012, 11:29:56 am »

a tu tak fajnie było tłumaczone:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,1647.msg54799.html#msg54799
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 30, 2012, 11:47:10 am »

Cytuj
(http://www.koc.pl/wp/?p=3061

Wypowiedź x. Grygiela utwierdza mnie w przekonaniu, że Tradycja jest tylko "opcją" w swiecie indultu. "Można tak i można tak" - Jeżeli chłopaki włozyli tyle pracy, to niech tam mają i się cieszą. W zamian aktywiści indultowi jedzą z ręki - temperowanie wypowiedzi i milczenie o skandalicznych wybrykach na samej "górze kurialnej" (np. opisywana liturgia w katedrze św. Jana)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 30, 2012, 13:39:21 pm »

Zgadzam się w 100%.  Bałem się napisać komentarz z obawy, że mnie wykasują z forum.
Ale się Pan przyznał. Ban na 100lat - na ip z zakresu 0.0.0.0 - 255.255.255.255 ;)))))

A poważniej - mnie zastanowiło: "podobne tworzenie rytu dominikańskiego [4]." - co było PODOBNEGO? Ktoś coś więcej wie?

List jest bez wątpienia ciekawy - śródtytuły są jasne, ale późniejsze wytłumaczenia mętne, nieprzekonujące, sprzeczne z podanymi wcześniej tezami...
Cytuj
Warto zauważyć, że gdyby radykalnie traktować wymóg jednoznacznego wyrażania dogmatów przez liturgię, trzeba by odrzucić również tradycyjne ryty wschodnie, takie jak np. ryt św. Jana Chryzostoma, gdzie ciężko doszukać się w treści części stałych jakichś odwołań np. do ofiary przebłagalnej, jaką przecież stanowi Msza Święta [9].(...)
9. Oraz występują w niej tak dwuznaczne sformułowania, jak np. mowa o grzechu dobrowolnym i niedobrowolnym; w dobie ekumenizmu nie do przyjęcia są przecież także prośby o zbawienie przez modlitwy Bogarodzicy i świętych; użycie filioque w Credo jest opcjonalne.
Nie znam liturgii św. Jana Chryzostoma, żeby zmierzyć się z tezą, ale na szybko znalazłem: "Uczyń nas zdolnymi składać Tobie dary i ofiary duchowe za grzechy nasze i nieświadome błędy ludu.". Za t przypis świadczy, że autor nie zna szerszego pojęcia grzechu (grzech to każde czynione zło, a tylko węższe (dotyczące odpowiedzialności za grzech - "świadome i dobrowolne") . Oczywistym jest, że ofiara PRZEBŁAGALNA winna być za każdy popełniony grzech.

Ciekawe jest dowodzenie, że skoro on zna prawdy wiary, to inni też znają (pars pro toto, dodatkowo pominięcie formacji kapłanów, którzy tę wiarę przekazali). Co do nawróceń - to zdarzają się i u protestantów, więc argument X i  Y się nawrócili - słaby. (Choć zarzut wobec Jana Pawła II już bardzo mocny...)

Wnioskowanie - na temat promulgacji - tylko powoływanie się na autorytet. Bez szkody dla tekstu mogło by tego fragmentu nie być.

W skrócie - mówi prawdę w śródtytułach, reszty można nie czytać ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 30, 2012, 14:56:20 pm »

Przeczytalem ten tekst i zastanawiam sie czy nie chodzi o jakas zagrywke polityczna ? Czy to nie rodzaj wiaderka z wazelina na uzytek lokalnej kurii czy cos tym stylu.

Nie zgadzam sie prawie z zadnym zdaniem z tego tekstu, z ktorych wiekszosc polega na ustawianiu przeciwnika.
Sądzę, że redakcja NRL chętnie opublikuje miażdzącą poelmikę Pana FB :)

Na uzytek lokalnej kurii to by nie przeszlo, bo kilka zdan jednak swiadczy o pewnej odrazie autora wobec NOMu. W zasadzie ja caly tekst odbieram jako poparcie tezy, ze NOM jak najbardziej moze sluzyc "zło konieczne" w przypadku braku dostępu do liturgii tradycyjnej.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 30, 2012, 15:20:56 pm »

Cytuj
1. Sądzę, że redakcja NRL chętnie opublikuje miażdzącą poelmikę Pana FB :)

2.Na uzytek lokalnej kurii to by nie przeszlo, bo kilka zdan jednak swiadczy o pewnej odrazie autora wobec NOMu. W zasadzie ja caly tekst odbieram jako poparcie tezy, ze NOM jak najbardziej moze sluzyc "zło konieczne" w przypadku braku dostępu do liturgii tradycyjnej.

Ad. 1. Sądzę, że wątpię.

Ad. 2. W Duchu Asyżu za "mniejsze zło" słuzyć katolikowi może meczet.
         Ciekawa ta teologia "mniejszego zła"  ;D
         Kiedy to w końcu będziemy wybierać dobro a nie zło, nawet to z przymiotnikiem.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 30, 2012, 16:54:28 pm »


Sądzę, że redakcja NRL chętnie opublikuje miażdzącą poelmikę Pana FB :)


Tja, jeszcze czego. Kurialnym lizusom potrzebna jest jakas plachta na kurialnego byka ? "Plose ksiendza, to nie ja jestem integlysta, to Jasio z I B".

No i ile razy mozna to samo powtarzac ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 30, 2012, 19:18:13 pm »

Kurialnym lizusom (...)

No i ile razy mozna to samo powtarzac ?
Aha...
 
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 30, 2012, 19:47:05 pm »

A nie ? Przeciez ten artykul wpisuje sie w jakas strategie, to oczywiste. Gdyby ktos chcial, zebym gral w tym montazu role zlego policjanta, to by napisal na priv.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 30, 2012, 20:34:52 pm »

A poważniej - mnie zastanowiło: "podobne tworzenie rytu dominikańskiego [4]." - co było PODOBNEGO?

Fakt działania "komisji liturgicznej". Ale to, czego ona dokonała, jest bardziej analogiczne do późniejszych prac św. Piusa V niż do poczynań Consilium.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 30, 2012, 20:48:46 pm »

A nie ? Przeciez ten artykul wpisuje sie w jakas strategie, to oczywiste.
Jak strategie ONI knuja?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 30, 2012, 21:29:53 pm »

Nie mam pojecia. Po indulcie z 1984 roku wymagane bylo uznanie "ortodoksji doktrynalnej" zreformowanego Mszalu i nieutrzymywanie kontaktow z tradycjonalistami. Niektorzy biskupi wymagali tego na pismie od uczestnikow mszy indultowych. Czy ja wiem co komu przyszlo do glowy w kurii podwawelskiej ? A moze nic nie przyszlo i to petenci owej kurii antycypuja ? Mam nadzieje, ze gra jest warta swieczki.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy katolik może chodzić na Mszę? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!