Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 14:15:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Całkowite zaćmienie Księżyca 10.12.2011
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Całkowite zaćmienie Księżyca 10.12.2011  (Przeczytany 1746 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5777


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« dnia: Grudnia 08, 2011, 16:04:00 pm »

Przebieg zaćmienia
P1 - początek zaćmienia półcieniowego: 11:33:36 UT (niewidoczne w Polsce)
U1 - początek zaćmienia częściowego: 12:45:43 UT (niewidoczne w Polsce)
U2 - początek zaćmienia całkowitego: 14:06:16 (widoczne w płn. wsch. Polsce o wschodzie Księżyca), środek/maksimum zaćmienia: 14:32:56
U3 - koniec zaćmienia całkowitego: 14:57:24 (widoczne w płd. zach. Polsce o wschodzie Księżyca)
U4 - koniec zaćmienia częściowego: 16:17:58 (widoczne w Polsce)
P4 - koniec zaćmienia półcieniowego: 17:29:57 (widoczne w Polsce)
czas UT, w Polsce należy dodać 1 godzinę
Maksymalna faza zaćmienia całkowitego wyniesie 1,1061




Im dalej na wschód tym więcej można zobaczyć.

Enjoy :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2011, 16:10:17 pm wysłana przez szkielet » Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 09, 2011, 18:36:25 pm »

Odpaliłem Stellarium, żeby zobaczyć, jak to wyjdzie u mnie, i coś mi nie pasowało... A potem doczytałem, że czasy w UTC. ;) Dziękuję Panu za info.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5777


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 10, 2011, 13:42:14 pm »

za 2 godziny :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 10, 2011, 15:22:15 pm »

Na razie chmurska nad horyzontem...  :-\
Zapisane
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 10, 2011, 18:26:14 pm »

No i nici, było praktycznie całkowite zachmurzenie. Księżyc pokazał się, jak już było całkiem po ptokach.

A jak już mamy wątek astronomiczny, to może trochę z innej beczki. Oto moje zdjęcie księżyców Jowisza, wykonane podczas opozycji w zeszłym roku:



Niestety tak się akurat niekorzystnie ułożyły, że widoczne są tylko dwa. (Mam też zdjęcie z trzema - "Jowisz1.jpg", ale dużo gorzej wyszło). Za to jest to moja pierwsza astrofotografia. :D Nie potrzeba do tego żadnego sprzętu - zdjęcie zrobiłem zwykłym aparatem cyfrowym (nawet nie lustrzanką), z zoomem optycznym 12x - takie powiększenie mają też najprostsze lunety i spokojnie ono wystarcza. (Ech, biedny Galileusz się męczył, a teraz w co drugim domu jest sprzęt, którym można sobie te ciała obserwować...). Aktualnie Jowisz też jest dobrze widoczny, więc może zainspiruje to Pana (albo kogoś) do poczynienia własnych łowów? Bo wiem, że zdjęcia lubi Pan robić. ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 10, 2011, 18:27:59 pm wysłana przez Ioannes » Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5777


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 10, 2011, 18:56:49 pm »

A ja widziałem. Widoczność była idealna. Zdjęcia wrzucę jutro  :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 12, 2011, 04:37:47 am »

No i gdzież one?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5777


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 12, 2011, 20:30:45 pm »

Ano i są :D




Niestety robione z ręki, bo byłem poza domem i nie miałem statywu :(
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 27, 2012, 21:46:43 pm »

Pozwolę sobie na prywatę tutaj, bo za bardzo nie znam żadnych forów astronomicznych, a rejestrować się dla jednego "pytania błahego i trywialnego"... a pan Szkielet się zdradził, że się zna. :P

Ad rem: Wenus tak ładnie świeci... Moim aparatem cudów nie zrobię, ale zachęcony doświadczeniem z księżycami Jowisza próbowałem jakąś fotkę zrobić. No i coś tam wyszło - widać, że to nie kółko, efekt jest powtarzalny - ale Stellerium mówi, że jednak "nieco" inaczej powinno to wyglądać. Moje pytanie - kto kłamie? Zapewne aparat... niestety nie mam w nim za wielu możliwości ustawienia parametrów ekspozycji.

Zdjęcie:

(Teraz widzę, jak bardzo mi jakość zżarło przy zapisie w JPG... No ziarniste to było, ale nie tak. Jakby co, to oryginały mam, a transfer trzeba oszczędzać. ;) )

Stellarium:
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Całkowite zaćmienie Księżyca 10.12.2011 « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!