Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 15:02:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy księgi Machabeuszy są w kanonie?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Czy księgi Machabeuszy są w kanonie?  (Przeczytany 1887 razy)
Waldemar
Gość
« dnia: Maja 09, 2009, 09:53:28 am »

Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus!

W jednym z artykułów autor powoływał się na księgi Machabeuszy. Ja w swoim egzemplarzu Pisma Świętego (Wujkowe z 1599 / Bryt i Zagr Two.Bibl W-wa 1960) ich nie znalazłem. Znalazłem je z kolei w Biblii Tysiąclecia. Owszem wg np. http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/jachym/biblia3.html są w kanonie.

Dlaczego nie mam ich w Wujku? Może nie umiem znaleźć?


Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 09, 2009, 10:36:40 am »

Nie widziałem tłumaczenia wujkowego, ale w Biblii Tysiąclecia jak Pan słusznie zauważył są. Są też w najnowszym tłumaczeniu Edycji św. Pawła. Może u ks. Wujka inaczej się nazywają? Nie sądzę aby do, bądź co bądź, katolickich wydań Pisma Świętego publikowano księgi z poza kanonu.
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 09, 2009, 10:42:26 am »

Dlaczego nie mam ich w Wujku? Może nie umiem znaleźć?

Dlatego, że to jest Wujek ocenzurowany przez protestantów i zawiera tylko księgi, które oni uznają. Na stronie tytułowej pewnie pisze: "Stary Testament zawiera w sobie wszystkie księgi hebrajskiego oryginału". Jak wiemy Luter wyrzucił z kanonu księgi deuterokanoniczne (dlatego, że np. ks. Machabejskie zalecają modlitwę za zmarłych), pierwotnie pisane raczej po grecku i dlatego w wydaniu protestanckiego Towarzystwa Biblijnego ich nie ma.
Protestanci wydawali taki "wykastrowany" przekład Wujka, aby w dyskusjach z nieuświadomionymi katolikami pokazać im taki przekład i powiedzieć: A widzicie, my mamy przekład katolicki ks. Wujka i tych ksiąg tam nie ma...
Zapisane
in principio
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 09, 2009, 13:17:35 pm »

Ja również mam Biblię w przekładzie x Wujka wydana przez wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy z 1962 r.w tej w wersji sa księgi Machabejskie. Biblię kupiłem w wydawnictwie Te Deum http://www.tedeum.pl/tytul/297,Pismo-swiete-Starego-i-Nowego-Testamentu-w-przekladzie-polskim-x-Jakuba-Wujka-SI
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Maja 09, 2009, 20:26:02 pm »

kiedyś widziałem wydanie z 1899 z Imprimatur i bez d-kanoników. Wydanie było w .. Dreznie jak pamietam.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 11, 2009, 11:07:14 am »

Pismo Święte w przekładzie ks. Wujka on-line:

http://biblioteka.servis.pl/mbiblia.php
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 11, 2009, 15:15:16 pm »

Jak o Biblii Wujka mowa, to wielka szkoda, że nikt do tej pory nie wpadł na pomysł wydania całej Biblii, z oryginalną ortografia (w tzw. transkrypcji A), i z oryginalnymi komentarzami ks. Wujka.
Wersje "uwspółcześnione" obecnie dostępne zostały mocno poprzerabiane - nie tylko zmieniono ortografię, ale wiele słów zamieniono na "bardziej współczesne". No i oczywiście wyrzucono wspaniałe komentarze Wujka.

Jedyne, co jest dostępne, to cztery Ewangelie wydane przez Antyk, ale jest to dość słabej jakości reprint wydania z 1864 r. Dobre jednak i to.

Nieraz sobie myślałem, że to byłby dobry projekt "grupowy", do zrobienia w ramach Projektu Gutenberg i Distributed Proofreaders. Skany stron są dostępne, trzeba by było zrobić OCR (spory problem, bo czcionka wydania z 1599 r. jest trudna do przejścia dla programów OCR), a następnie żmudnie poprawić wszystkie błędy. Projekt dla wielu osób na miesiące albo i lata - ale zasługuje na rozważenie. Gdyby tekst elektroniczny był dostępny, wydawca by się z całą pewnością znalazł - zresztą można by sobie wtedy samemu wydrukować np. przez serwis taki jak lulu.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 11, 2009, 17:43:24 pm »

Skany stron są dostępne, ...

a gdzie są dostepne?


Tutaj jest całe wydanie z 1599:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=9662&from=&dirids=1

A tutaj jest dostępne wydanie z 1907, ale niestety tylko tom 2 (z czterech):
http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=12460&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=en
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy księgi Machabeuszy są w kanonie? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!