Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:37:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Argumenty przeciwników Abpa Lefebvre'a
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj
Autor Wątek: Argumenty przeciwników Abpa Lefebvre'a  (Przeczytany 15015 razy)
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #30 dnia: Listopada 12, 2012, 15:05:10 pm »

To przecież kleryk Wiliamson Go zmusił, za co go teraz wreszcie usunięto?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Tompson
bywalec
**
Wiadomości: 68


in Te Domine speravi...

« Odpowiedz #31 dnia: Listopada 17, 2012, 11:59:07 am »

Cytuj
(...)Pomysł okazał się znakomity. Wizerunek został bardzo dobrze przyjęty przez blisko 3 tys. uczestników Soboru. 4 grudnia 1965 r. w kilku samochodach przywieźliśmy obrazy Matki Bożej. Pamiętam, że pomagali nam pracujący wówczas w Rzymie księża Władysław Ziółek i Szczepan Wesoły, którzy po latach zostali arcybiskupami. Biskupi brali obrazy z wielką radością. Tylko jeden obraz pozostał. Nie wziął go abp Marcel Lefebvre, który później założył ruch tradycjonalistów Bractwo Św. Piusa X.

http://jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=7628
Zapisane
tradycjakatolicka.pl
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #32 dnia: Listopada 17, 2012, 17:51:37 pm »

@ Tompson
Przecież to już było omawiane w tym wątku. Na podstawie tej rozmowy był linkowany wcześniej artykuł.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #33 dnia: Listopada 19, 2012, 20:41:24 pm »

A dlaczego Lefevr miałby nie lubić Matki Boskiej Jasnogórskiej?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #34 dnia: Listopada 19, 2012, 21:20:56 pm »

A dlaczego Lefevr miałby nie lubić Matki Boskiej Jasnogórskiej?
Bo już wtedy przekształcał się w upiora: włos mi rzednie, wylatują zęby przednie itd. ;) Wygląda to na dorabianie gęby osobie, która już nie może się bronić.

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #35 dnia: Listopada 20, 2012, 10:25:16 am »

Wygląda to na dorabianie gęby osobie, która już nie może się bronić.

Też tak sądzę.

Nie wiemy, jak odbywało się to wręczanie kopii Obrazu. O nie przyjęciu (to co innego niż odmowa przyjęcia) mógł zadecydować nieszczęśliwy splot jakichś spraw organizacyjnych. Moim zdaniem, nie było gestu odmowy, jedynie zaszedł fakt nie przyjęcia obrazu w określonym czasie i miejscu (mógł zostać odebrany później) - a zakonnik przedstawia go w kategoriach dramatycznego znaku, wieszczącego późniejsze "problemy z Arcybiskupem".
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2012, 10:30:12 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #36 dnia: Grudnia 04, 2013, 19:20:16 pm »

Hierarchowie zadecydowali, aby wszystkim ojcom soborowym ofiarować obraz Matki Bożej Jasnogórskiej z listem zapraszającym do Polski. Obraz został przygotowany w jednej z weneckich firm, na podstawie kliszy, którą o. Tomziński miał przy sobie.
4 grudnia 1965 r. wizerunki zostały przywiezione do Watykanu kilkoma samochodami. Jak wspomina zakonnik, obrazu nie przyjęła tylko jedna osoba: abp Marcel Lefebvre, który później założył ruch tradycjonalistów, Bractwo św. Piusa X.

Z okazji 95 urodzin o. Tomzińskiego po raz kolejny opublikowano te mało wiarygodne informacje:
http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x73205/urodziny-o-jerzego-tomzinskiego/
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #37 dnia: Grudnia 04, 2013, 19:39:58 pm »

A jaka jest alternatywna wersja wydarzeń?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #38 dnia: Grudnia 04, 2013, 20:58:52 pm »

Może po prostu nie było go w domu i wrócilo awizo :o
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #39 dnia: Grudnia 04, 2013, 21:43:54 pm »

Ale o co kaman? 3 strona o tym, że abp nie odebrał obrazka?

Parę cytatów, podaje źródło, bo trochę poskracałem ale sens jest zachowany:
E. K. Czaczkowska, Warszawa 2009 [w nawiasie nr strony]
"Niemniej w powszechnym przekonaniu prymas Polski sympatyzował z Międzynarodowym Ugrupowaniem Ojców, na którego czele stał kurialista, prefekt Świętego Oficjum kard. A. Ottaviani". [449]
(...) "Międzynarodowe Ugrupowanie Ojców (jednym z jego liderów był abp M. Lefebvre), które wraz z kurią rzymską uważane było "za esencję konserwatyzmu" [448]
"Tymczasem od momentu rozpoczęcia pracy w komisji przygotowujacej sobór, Wyszyński zaczął wspierać kard. Ottavianiego w takich kwestiach, jak utrzymanie centralizmu w administracji kościelnej oraz zachowanie liturgii w dotychczasowym kształcie" [450]

Na stronach 456-57 o ogłoszeniu przez Pawła VI Matki Bożej Matką Kościoła. Wyszyński postulował to już wcześniej, ale był w mniejszości i został wyśmiany. Ten postulat "był bowiem "pod prąd" tendencjom liberalnym na soborze, które głosiły potrzebę oczyszczenia teologii z <<motywów ludowych i sentymentalnych, do których zaliczano także wątki mariologiczne w teologii i pewne przejawy pobożności maryjnej>>. Wielu biskupów obawiało się że zaakcentowanie pozycji Matki Bożej utrudni dialog ekumeniczny do którego zachęcał sobór".
Wszyscy wiemy, kto się obawiał i kto się nie obawiał. 

I jeszcze jeden fragment:
"W jednej sprawie, jak się wydaje, prymas miał odmienne zdanie od grupy kard. Ottavianiego. Chodzi o ogłoszenie przez sobór dokumentu potępiającego komunizm (...)"[451]

Skoro Wyszyński nie zgadzał się z Ottavianim w tylko 1 sprawie potępienia komunizmu, to można domniemywać z dużą pewnością, że w kwestiach maryjnych zgadzał się z nim i całą resztą Międzynarodowego Ugrupowania Ojców.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #40 dnia: Grudnia 04, 2013, 22:16:38 pm »


I jeszcze jeden fragment:
"W jednej sprawie, jak się wydaje, prymas miał odmienne zdanie od grupy kard. Ottavianiego. Chodzi o ogłoszenie przez sobór dokumentu potępiającego komunizm (...)"[451]

Skoro Wyszyński nie zgadzał się z Ottavianim w tylko 1 sprawie potępienia komunizmu, to można domniemywać z dużą pewnością, że w kwestiach maryjnych zgadzał się z nim i całą resztą Międzynarodowego Ugrupowania Ojców.

Dla mnie kluczem jest tu zwrot "jak się wydaje" - potępiać komunizmu nie chciał inny polski biskup, ale do kard Wyszyńskiego to mi średnio pasuje
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #41 dnia: Grudnia 04, 2013, 23:28:34 pm »

Wkleję całość w weekend w wątku dotyczącym kard. Wyszyńskiego
Zapisane
makumba
rezydent
****
Wiadomości: 276

« Odpowiedz #42 dnia: Grudnia 04, 2013, 23:56:03 pm »

Jestem świeżo po  lekturze Jego "Zapisków Więziennych". Myślę, że mogło być różnie z tym potępieniem komunizmu. Prymas raczej nie chciał zaogniać sytuacji, obawiał się o los swoich wiernych. Nie wiem czy Jego podstawa w kraju miała takie bezpośrednie przełożenie na zachowanie podczas soboru.
Zapisane
Paweł Marcin
adept
*
Wiadomości: 22

« Odpowiedz #43 dnia: Marca 22, 2016, 07:32:08 am »

Ostatnio słyszałem że ekskomunika została zdjęta z abp Lefebvre'a zaraz po jego śmierci. Źródło  na które  powoływał się mój rozmówca  to biografia  abp Lefebvre'a napisana przez bp Bernarda Tissier de Mallerais . Czy ktoś  ma może  więcej  informacji  na ten temat?
Zapisane
Quis ut Deus
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #44 dnia: Marca 22, 2016, 09:21:42 am »

Ostatnio słyszałem że ekskomunika została zdjęta z abp Lefebvre'a zaraz po jego śmierci. Źródło  na które  powoływał się mój rozmówca  to biografia  abp Lefebvre'a napisana przez bp Bernarda Tissier de Mallerais . Czy ktoś  ma może  więcej  informacji  na ten temat?



Biografia jest nieobiektywna bp Bernard Tissier de Mallerais może pisać wszystko i tak nikt rozsądny w to nie uwierzy. Poza tym jak można bronić arcybiskupa, który rozwalił kościół i doprowadził do rozprzestrzeniania się modernizmu w kościele.  Abp Lefebvre do czasu soboru współpracował z konserwatywnymi i tradycjonalistycznymi ruchami jak dzieło Plinio Corrêa de Oliveira. Przed samym soborem była umowa i abp Lefebvre zobowiązał się nie podpisywać modernistycznych dokumentów na soborze i dać świadectwo rzuceniem paliuszem na znak protestu przeciw temu oszustwu. Praktyka soborowa wyglądała inaczej. Podpisywanie wszystkich dokumentów jak leci. Bycie członkiem Coetus Internationalis Patrum to tylko aby zamydlić oczy.  To się nazywa obrona tradycji?

Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Argumenty przeciwników Abpa Lefebvre'a « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!