Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 13:45:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sakramenty i ich ważność(Novus i Tradycja)
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Sakramenty i ich ważność(Novus i Tradycja)  (Przeczytany 7753 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #30 dnia: Marca 22, 2012, 10:21:38 am »

Panie Blej - wierząc nie można mieć kontrintencji. Brak wiary (tu:wiara heretycka)  MOŻE powodować kontrintencje.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #31 dnia: Marca 22, 2012, 13:43:53 pm »

(odnoszę się tylko do ostatniego mylnie sformułowanego zdania).

Panie FB proszę moje posty dokładnie czytać.

A oto zdanie FB nt. wiary:

" Msza niewazna z powodu braku intencji spowodowanej brakiem wiary spowodowanym wybrakowanym rytem.

nie brakiem wiary tylko jak już złym nauczaniem albo złą interpretacją pewnych dokumentów, ale na pewno nie brakiem wiary.

kapłan może wierzyć w przeistoczenie ale jeśli nie będzie chciał go wypełnić to nie zajdzie przeistoczenie. Jednak jak nie będzie wierzył a będzie chciał dokonać przeistoczenie to sakrament bedzie ważny tak jak w sytuacji tego cudu eucharystycznego(nie umiałem zbytnio dobrać to w słowa ale myśle że Państwo zrozumiało mnie)

Proszę jednak aby ktoś kto zna się na rzeczy odpowiedział mi nt. sakramentu święceń. Może Pani Teresa albo Pan Jp7?
Panie Blej - wierząc nie można mieć kontrintencji. Brak wiary (tu:wiara heretycka)  MOŻE powodować kontrintencje.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #32 dnia: Marca 22, 2012, 13:47:46 pm »

Panie Blej - wierząc nie można mieć kontrintencji.

Mozna mieć kontrintencję. Vide biskkupi mariawiccy, który, jak im komunisci kazali konsekrować polskokatolika, stwierdzili po fakcie, ze nie mieli intencji konsekrowania.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #33 dnia: Marca 22, 2012, 14:04:05 pm »

Intencja to akt woli, wiara to akt rozumu ; jako takie sa rozdzielne. Mozna miec intencje nie majac wiary (muzulmanin moze ochrzcic), mozna wierzyc, ale nie miec intencji np. osoba przymuszona do malzenstwa albo biskup, kotry chce zrobic na zlosc i udziela swiecen bez intencji tzn. dopelnia wszystkich ceremonii rytualnych, ale ma nieujawniona kontrintencje.

Twierdzenie, ze brak wiary uniemozliwia posiadanie prawidlowej intencji jest bledne i jest forma donatyzmu. Twierdzenie, ze uzywanie wlasciwego rytu przy braku intencji niejako wymusza skutecznosc tez jest bledne (teza jansenistowska).

Katolickie minumum to posiadanie intencji czynienia tego co czyni Kosciol, nie tego w co wierzy Kosciol.

Aliud est intentio faciendi quod facit Ecclesia, aliud faciendi quod iniendit Ecclesia (Migne, XX, 1479).

Sw. Alfons : ex Tridentino non requiritur in ministro intentio faciendi quod Ecclesia intendit, sed tantum faciendi quod facit Ecclesia  (De sacramentis, VI, 4, 1, dubium 1)
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2012, 14:05:50 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #34 dnia: Marca 22, 2012, 14:49:11 pm »

nie brakiem wiary tylko jak już złym nauczaniem albo złą interpretacją pewnych dokumentów, ale na pewno nie brakiem wiary.
Wiara jako cnota teologalna jest dwustanowa: albo jest, albo jej nie ma. Jeśli ktoś wierzy we wszystko poza Trójcą Świętą - to nie jest to wiara.

Mozna mieć kontrintencję. Vide biskkupi mariawiccy, który, jak im komunisci kazali konsekrować polskokatolika, stwierdzili po fakcie, ze nie mieli intencji konsekrowania.
;-)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #35 dnia: Marca 22, 2012, 15:27:13 pm »

Intencja to akt woli, wiara to akt rozumu ; jako takie sa rozdzielne. Mozna miec intencje nie majac wiary (muzulmanin moze ochrzcic), mozna wierzyc, ale nie miec intencji np. osoba przymuszona do malzenstwa albo biskup, kotry chce zrobic na zlosc i udziela swiecen bez intencji tzn. dopelnia wszystkich ceremonii rytualnych, ale ma nieujawniona kontrintencje.

Twierdzenie, ze brak wiary uniemozliwia posiadanie prawidlowej intencji jest bledne i jest forma donatyzmu. Twierdzenie, ze uzywanie wlasciwego rytu przy braku intencji niejako wymusza skutecznosc tez jest bledne (teza jansenistowska).

Katolickie minumum to posiadanie intencji czynienia tego co czyni Kosciol, nie tego w co wierzy Kosciol.

Aliud est intentio faciendi quod facit Ecclesia, aliud faciendi quod iniendit Ecclesia (Migne, XX, 1479).

Sw. Alfons : ex Tridentino non requiritur in ministro intentio faciendi quod Ecclesia intendit, sed tantum faciendi quod facit Ecclesia  (De sacramentis, VI, 4, 1, dubium 1)
dokładnie i gites majonez. Teraz jednak proszę aby ktoś kompetentny podjął temat sakramentu święceń.  ::) ::)
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #36 dnia: Marca 22, 2012, 16:00:54 pm »

O chcę aby ktoś kompetentny jak tutaj http://rzymskikatolik.blox.pl/2007/07/wpis.html wytłumaczył ważnośc nie biskupich swięceń ale diakonatu i prezbiteratu
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sakramenty i ich ważność(Novus i Tradycja) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!