Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:16:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Forum Krzyż "dzień po"
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Forum Krzyż "dzień po"  (Przeczytany 7116 razy)
Thomas
Gość
« dnia: Lutego 08, 2009, 22:55:49 pm »

Przerwa w pracy Forum Krzyż w okresie obfitującym w tak ważne wydarzenia spowodowała, że nie tylko piszemy wszystko od nowa, ale w całkowicie nowej sytuacji.
Kościół (także) w Polsce przed 3-4 tygodniami a dziś to już inny Kościół. O sprawach dawniej nurtujących tylko forowiczów Krzyża, piszą teraz ogólnokrajowe dzienniki.
Stąd mam do Państwa dwa pytania:

1. Czy zdaniem Państwa FK miało wpływ na kształtowanie się opinii duchowieństwa i piszących na tematy okołokościołowe dziennikarzy? Jak będzie teraz ?dzień po? ;-) wielkich wydarzeniach?  (kiedyś KNO opublikowało liczbę wejść na stronę z serwerów Kurii Katowickiej)

2. Czy ?dzień po? należy pisać i walczyć inaczej o realizację S.P.?
Dostałem informację, że w jednej diecezji na skierowaną prośbę o mszę w KRR biskup piętrzy problemy irracjonalne.
Czy ?dzień po? stabilne grupy wiernych powinny w pozycji wyprostowanej składać prośby do biskupów i proboszczów, otwarcie komunikując swoje istnienie i podejmowane kroki lokalnym władzom i mediom? Może czas pomóc sobie i biskupom stanąć w prawdzie?
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 08, 2009, 23:04:09 pm »

Ja raczej skłaniam się bardziej ku prawdziwości i zadziałaniu w praktyce powiedzenia, że ,,kościelne młyny mielą powoli". Nie oczekuję ani nie spodziewam się jakichś spektakularnych zmian w podejściu polskiego episkopatu i ogółu duchowieństwa do Tradycji, chociaż prawdopodobnie stopniowe przyśpieszenie pozytywnych zmian w kolejnych miesiącach i najbliższych latach pewnie dadzą się dostrzec - Deo gratias !
Co do udziału w tym naszego Forum raczej bym go nie przeceniał. Nie dlatego iżbym sobie tego nie życzył, ale patrzę na to realnie - mamy tutaj kilku piszących księży, może kilku (-nastu ?) więcej czyta nas ... Ale czy jest wśród nich choćby jeden biskup ? W skali całego kraju to jednak niewiele ...
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 08, 2009, 23:08:02 pm »

Ale czy jest wśród nich choćby jeden biskup
ciekawy1 :-)
A na serio - to też raczej nie widzę zbyt wielkiego wpływu naszego forum na Polską Rzeczywistość Kościelną (PRK). Już prędzej Forum Frondy.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
eciu peciu
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 08, 2009, 23:18:01 pm »

Ale przez FF wpływ rozszerza się na o wiele większy teren ;]

(mam wrażenie iż ma wypowiedź jest co najmniej niegramatyczna)
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 09, 2009, 00:08:06 am »

Zupełnie inaczej działają katolicy we Francji. Tam na Forum Katolickim pojawiła się lista koordynatorów "stabilnych grup" w diecezjach i nr. telefonów. Obok instrukcja "krok po kroku" jak działać, kogo powiadamiać o istnieniu grupy, wzory pism, jak powiadamiać media. Trzeba przyznać, że robiło to wrazenie.
Ale najważniejsze jest to, że grupy powstawały normalnie... nie szukano kogoś, kto ma dojście, kto może załatwić spotkanie.
Słyszę np. , że biskup powymyślał przeszkody, ale ... nie myśli się spotkać. Co to jest? Czy tak wygląda Kościół (po)Soborowy !? Toż to Średniowiecze ;-) !
Co by było gdyby informacje o podaniach były podawane do wiadomości wiernych np. w internecie albo prasie... tak jak robią to na Zachodzie. Głupie odpowiedzi także...
 
Zapisane
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 09, 2009, 00:39:47 am »

a zna Pan prasę która by to drukowała?
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 09, 2009, 01:04:52 am »

odpowiem tak jak robią to na Zachodzie ;-)
- a próbował Pan ?

np. Rzepa. Życie Warszawy, prasa lokalna powiatowa... Dziennikarzy należy zainteresować tematem, szkolić, kształtować ich opinię, przygotowywać prasówki. Poza tym można dać ogłoszenie w prasie lokalnej.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 09, 2009, 06:15:08 am »

odpowiem tak jak robią to na Zachodzie ;-)
- a próbował Pan ?

np. Rzepa. Życie Warszawy, prasa lokalna powiatowa... Dziennikarzy należy zainteresować tematem, szkolić, kształtować ich opinię, przygotowywać prasówki. Poza tym można dać ogłoszenie w prasie lokalnej.
Doskonaly pomysl, czemu Pan nie wyszedl z taka inicjatywa?
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 09, 2009, 10:59:50 am »

 @ Pan Jarod,
Cytuj
Doskonaly pomysl, czemu Pan nie wyszedl z taka inicjatywa?

Odpowiadam:
1. Właśnie próbuję na ten delikatny temat porozmawiać. Przyzna Pan, że temat jest delikatny.
2. Upublicznienie nawet rzeczowej rozmowy-dialogu zorganizowanej grupy wiernych z biskupem, może być w Polsce odebrane podejrzliwie - jako atak na Kościół. Nie ma tradycji inicjatywy oddolnej laikatu. Nawet remont cieknącej rynny na plebanii odbywa się "w zaciszu kancelarii". A cóż dopiero "wtrącanie się w liturgię". Łatwo jest zmanipulować nieświadomą niczego wspólnotę parafialną przeciw zwolennikom S.P.
Chyba możemy sobie wyobrazić kazanie z tekstem: "nasza wspólnota parafialna wierna jest nauczaniu Jana Pawła, my nie chcemy modlić się w niezrozumiałym języku łacińskim (czy jak mu tam), albo np. po niemiecku !" - :-) dobrze mi się napisało ? :-)
3. Ten sam proboszcz, ten sam biskup - "zesłany" do parafii, diecezji na Zachodzie, staje się innym człowiekiem. Tam stałe grupy, przyjmują postawę homo-erektus. Dyskusja jest publiczna ale rzeczowa. A i rezultaty są. Np. wierni dowiadują się , że ich biskup olewa Benedykta XVI, któremu podczas pielgrzymki do Polski śpiewał i klaskał "Benedetto! Benedetto!"
4. Otwarta rozmowa na taki delikatny temat - jest potrzebna, - ma (moim skromnym zdaniem) wpływ na dziennikarzy piszących za i przeciw. To dzięki istnieniu forum, portalu, wielu publicystów zbiera konieczną wiedzę przed napisaniem zleconego przez redaktora naczelnego artykułu.

A jak Pan uważa? Należy rozmawiać otwarcie? Czy nie czuje Pan, że przekroczymy tym samym "polski Rubikon"?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 09, 2009, 11:37:37 am »

odpowiem tak jak robią to na Zachodzie ;-)
- a próbował Pan ?

np. Rzepa. Życie Warszawy, prasa lokalna powiatowa... Dziennikarzy należy zainteresować tematem, szkolić, kształtować ich opinię, przygotowywać prasówki. Poza tym można dać ogłoszenie w prasie lokalnej.
Doskonaly pomysl, czemu Pan nie wyszedl z taka inicjatywa?

od pewnego czasu także tutejsi wpływowi forumkowicze skutecznie utrącają wszystkie propozycje powołania struktur ogólnopolskich, które SĄ w dzisiejszej dobie koniecznością
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 09, 2009, 11:47:40 am »

Statut ogólnopolskiego stowarzyszenia jest opracowany i czeka w szufladzie. Niech się zgłosi 15 zdesperowanych osób i startujemy.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 09, 2009, 12:11:09 pm »

chyba źle się wyraziłem ...

w gruncie rzeczy chodzi mi o sposób prowadzenia tych rozmów... boję się, że normalnie z hierarchią rozmawiają (o zgrozo!) umiarkowani wrogowie Kościoła. Co więcej, (też o zgrozo!) hierarchia chętniej z nimi właśnie uprzejmie dialoguje ...sobie.

A Panowie już o strukturach...;-)
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 09, 2009, 12:44:39 pm »

ja jedynie skróciłem piłkę ;)

Nie da się skutecznie zorganizować opisywanej przez Pana akcji bez struktur. Kropka
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 09, 2009, 12:47:55 pm »

A i wciągnąć kogoś do działania bez struktur (i to właśnie ogólnopolskich) też bardzo trudno.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Thomas
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 09, 2009, 13:26:14 pm »

Uwaga!!! Pozor!!!

czasami parcie na struktury jest objawem nieskuteczności. Najpierw trzeba rozpocząć robotę (komitet w trakcie organizacji) i formalizować trochę później.

chyba jest taka zasada, że można używać nazwy itp. jeżeli prace org. się rozpoczęły
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Forum Krzyż "dzień po" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!