Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 25, 2024, 14:45:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232187 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jan Pawel I i Msza sw. Trydencka
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Jan Pawel I i Msza sw. Trydencka  (Przeczytany 11051 razy)
MKG
adept
*
Wiadomości: 13

« Odpowiedz #15 dnia: Października 21, 2012, 16:32:06 pm »

Miałem na myśli to, że beatyfikuje się nie tylko papieży posoborowych. Nie było moją intencją wyrażenie opinii, że któraś z tych beatyfikacji była na siłę.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #16 dnia: Września 28, 2013, 00:21:13 am »

Dzisiaj przypada 35 rocznica śmierci Jana Pawła I.

Cytat z książki Służyć prawdzie kard. J. Ratzingera (str. 283):
"Bóg nam go dał. Bóg nam go wziął. Niech imię Pana będzie błogosławione!" Historia papiestwa zna los bliźniaczo podobny - papieża Marcelego II, który zmarł po 22 dniach pontyfikatu (9 IV - 1 V 1555). To może pomóc znieść godzinę smutku. Augustianin Parvenio odniósł do papieża Marcelego słowa, których użył kiedyś Wergiliusz w stosunku do innego Marcella: Ostensus est nobis, non datus - Został nam tylko ukazany, nie dany. A jednak, jak z perspektywy dziejów mówią historycy papiestwa, 22-dniowy pontyfikat papieża Marcelego stał się przełomem. Brama została otwarta. Reforma stała się znowu reformą - zwrotem nie ku wygodzie, ale ku istocie wiary. Kościół zaczął żyć na nowo. - Został nam ukazany, ale nie dany - tak moglibyśmy też powiedzieć o papieżu Janie Pawle I, którego zniewalający uśmiech zafascynował świat. Nie był on przy tym na pewno starym naiwnym człowiekiem, nieznającym powagi życia i chwili. Sam byłem świadkiem w Ameryce Łacińskiej, z jak wdzięczną ulgą przyjęto jego wypowiedź w sprawie tzw. teologii wyzwolenia, która wcale nie jest teologią, ponieważ opiera się nie na Bogu, ale na walce klas. I jakże byliśmy mu wdzięczni, gdy przeciwstawił się fałszywemu nowatorstwu w liturgii, które nie święci wspólnej tajemnicy Kościoła, lecz celebruje własną pomysłowość, zamykając wiernym drogę ku odnowionej liturgii. Został nam ukazany i oddał się nam z całej duszy, aż do kresu sił. Zmarł w nocy przed uroczystością św. Michała, a pochowany został w dniu świętego Franciszka z Asyżu. Święci Boży są pochodniami wskazującymi drogę. Jan Paweł I należeć będzie odtąd do tych wielkich świateł Kościoła.
Ordinariatskorrespondenz, 6.10.78

Mam pytanie: może ktoś wie, o jakich wypowiedziach Jana Pawła I jest mowa w tym tekście (teologia wyzwolenia i reforma liturgii)?
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 07, 2017, 12:42:37 pm »

dziś w Italii premiera książki dot. między innymi kwesti śmierci JP1:

Cytuj
W najbliższych dniach można spodziewać się dekretu w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła I – twierdzi na łamach portalu vaticanisider Andrea Tornielli. We wtorek 7 listopada ukaże się we Włoszech książka wicepostulatorki procesu beatyfikacyjnego Albino Lucianiego, dziennikarki Stefanii Falasca „Papa Luciani. Cronaca di una morte”.

Tornielli zaznacza, że praca Stefanii Falasca zaprzecza wszelkim sensacyjnym spekulacjom na temat niespodziewanej śmierci Jana Pawła I. Zawarte są w niej świadectwa osób z najbliższego otoczenia, a także dr. Renato Buzzonettiego, który jako pierwszy lekarz widział ciało zmarłego papieża. Z wypowiedzi tych wynika jasno, że przyczyną śmierci była zapaść i choroba wieńcowa, przejawiająca się bólami w okolicach mostka. Ojcu Świętemu nie podano lekarstw ani też nie zawołano lekarza, ponieważ sam papież nie chciał nikogo niepokoić swoimi dolegliwościami.

Wśród dokumentów zebranych w książce znajdują się świadectwa wskazujące, że już 1975 roku lekarze zauważyli pewne zaburzenia układu sercowo-naczyniowego ówczesnego patriarchy Wenecji. Zastosowano leki anty-zakrzepowe i sądzono, że problemy zostały rozwiązane. Wątpliwości dotyczące przyczyny zgonu Jana Pawła I mieli także kardynałowie przed konklawe, które wybrało św. Jana Pawła II. Za pośrednictwem Sekretariatu Stanu stawiali pytania, czy można wykluczyć jakiekolwiek uszkodzenia urazowe i czy niespodziewana śmierć miała charakter naturalny. Ale lekarze wykluczyli tę hipotezę.

 Andrea Tornielli informuje, że 7 listopada, w dniu kiedy ukaże się książka we Włoszech, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odbędzie się sesja zwyczajna należącej do nich kardynałów i biskupów, którzy wypowiedzą się na temat heroiczności cnót Albino Lucianiego. Wkrótce potem można spodziewać się dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego. Jednocześnie toczą się dwa procesy w sprawie domniemanych cudów za jego przyczyną. Wskazuje to, że coraz bliższa jest beatyfikacja kolejnego z papieży drugiej połowy XX wieku.

Read more: http://www.pch24.pl/watykanista-zaprzecza--jakoby-jan-pawel-i-padl-ofiara-skrytobojstwa,55945,i.html#ixzz4xkGm5JNi
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #18 dnia: Grudnia 23, 2021, 21:48:51 pm »

Pomyślny przebieg procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła I

https://www.ekai.pl/pomyslny-przebieg-procesu-beatyfikacyjnego-jana-pawla-i/


Cytuj
Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła I, (Albino Lucianiego) bp Enrico Dal Covolo przekaże do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych "Positio".

To szczegółowa dokumentacja o życiu i dziele Sługi Bożego, bezpośredniego poprzednika Jana Pawła II, który rządził Kościołem jedynie 33 dni. Z dokumentacji medycznej oraz zeznań 167 świadków wynika jasno, że należy wykluczyć wszelkie hipotezy sensacyjne, jakoby jego śmierć mogła wynikać z działania osób trzecich - stwierdził w wywiadzie dla portalu Tgcom24 obecny rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. 17 października przypada setna rocznica urodzin papieża Lucianiego.

Znamy datę beatyfikacji papieża Jana Pawła I

Beatyfikacja Jana Pawła I odbędzie się 4 września 2022 roku w Watykanie. Uroczystości będzie przewodniczył papież Franciszek. Poinformowała o tym wicepostulatorka jego sprawy beatyfikacyjnej, włoska dziennikarka Stefania Falasca.

Będzie to piąty papież z XX wieku wyniesiony na ołtarze, po św. Piusie X (1903-1914), św. Janie XXIII (1958-1963), św. Pawle VI (1963-1978) i św. Janie Pawle II (1978-2005).

Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale (dziś Canale d’Agordo) w północno-wschodnich Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 r. 15 grudnia 1958 r. św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia tegoż roku w Watykanie. Dokładnie 11 lat później – 15 grudnia 1969 r. Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe 26 sierpnia 1978 r. kard. Luciani został wybrany papieżem i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I. Zmarł niespodziewanie wieczorem 28 września 1978, po 33 dniach sprawowania urzędu. Był to dziesiąty najkrótszy pontyfikat w dziejach Kościoła i pierwszy tak krótki od czasów Leona XI (1605).

17 czerwca 2003 r. Jan Paweł II zezwolił na otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego, który rozpoczął się na szczeblu diecezji Belluno 23 listopada tegoż roku, a zakończył się 10 listopada 2006 r. Akta procesu przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W listopadzie 2017 r. papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I, a 13 października br. dekret o uznaniu cudu za jego wstawiennictwem.

https://www.ekai.pl/znamy-date-beatyfikacji-papieza-jana-pawla-i/

Zapisane
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #19 dnia: Grudnia 24, 2021, 00:45:13 am »

Jakich to czasów dożyliśmy. J23, P6, JP1, JP2. Cóż to za seria. Chyba ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w I wieku. Pytanie tylko, czy to powtórzenie tamtych czasów, czy ich parodia?
Zapisane
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #20 dnia: Grudnia 24, 2021, 10:59:25 am »

Jakich to czasów dożyliśmy. J23, P6, JP1, JP2. Cóż to za seria. Chyba ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w I wieku. Pytanie tylko, czy to powtórzenie tamtych czasów, czy ich parodia?
Polecam śledzić równoległe magisterium PXIII i JP3.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #21 dnia: Grudnia 24, 2021, 12:20:57 pm »

Cóż to za seria. Chyba ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w I wieku.

Kiedyś słyszałem, że dopiero papież Liberiusz (352-356) czyli IV wiek przerwał ciąg świętych papieży zapoczątkowany przez Świętego Piotra. (Jednak schizmatycy uznają go za świętego).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #22 dnia: Grudnia 25, 2021, 11:58:24 am »

"Roxana była odważną matką. Nigdy nie odstąpiła od krzyża swojej córki Candeli” – mówi ks. José Dabusti. To on zaproponował, by modliła się o uzdrowienie córki za wstawiennictwem Jana Pawła I. Była noc. Lekarze zapowiedzieli, że dziewczynka nie doczeka świtu."
(...)
https://pl.aleteia.org/2021/11/05/bylem-obecny-przy-cudzie-za-wstawiennictwem-jana-pawla-i/
Zapisane
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 10, 2022, 01:59:27 am »

Cóż to za seria. Chyba ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w I wieku.

Kiedyś słyszałem, że dopiero papież Liberiusz (352-356) czyli IV wiek przerwał ciąg świętych papieży zapoczątkowany przez Świętego Piotra. (Jednak schizmatycy uznają go za świętego).

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-24h.php3
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jan Pawel I i Msza sw. Trydencka « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!