Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 16:30:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Włoski historyk ubolewa nad zaprzestaniem używania pastorału (feruli) Pawła VI
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Włoski historyk ubolewa nad zaprzestaniem używania pastorału (feruli) Pawła VI  (Przeczytany 32281 razy)
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 09, 2012, 14:26:41 pm »

A wiecie państwo co jest najśmieszniejsze i najgłupsze? Że w wątku o brzydkim krzyżu, wszyscy się zgadzają że jest fee, ale i tak jest pyskówka. Panowie i księża ( ;D)  dajcie spokój.
Bo choc moze i jest fe, to ciagle jest krzyzem.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 09, 2012, 14:27:31 pm »

Ciekawe jakie to atrybuty boskości widzieli ludzie zgromadzeni pod krzyżem Jezusa Chrystusa.
To może usuńmy aureole, dla przykładu wszystkim świętym Józefom, bo nikt nie widział świętego Józefa w aureoli za jego życia  ;)
No właśnie... pytanie, czy jak usuniemy aureolę to będzie to nadal św. Józef, czy już nie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2012, 14:29:18 pm wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 09, 2012, 14:29:51 pm »

Ciekawe jakie to atrybuty boskości widzieli ludzie zgromadzeni pod krzyżem Jezusa Chrystusa.
To może usuńmy aureole, dla przykładu wszystkim świętym Józefom, bo nikt nie widział świętego Józefa w aureoli za jego życia  ;)
Idac tokiem pani rozumowania, na ilu renesansowych i barrokowych malowidlach trzeba by te aureole domalowywac...
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 09, 2012, 14:32:15 pm »

Ciekawe jakie to atrybuty boskości widzieli ludzie zgromadzeni pod krzyżem Jezusa Chrystusa.
To może usuńmy aureole, dla przykładu wszystkim świętym Józefom, bo nikt nie widział świętego Józefa w aureoli za jego życia  ;)
Idac tokiem pani rozumowania, na ilu renesansowych i barrokowych malowidlach trzeba by te aureole domalowywac...
Ja tylko podążyłam za tokiem rozumowania kolegi Kalistrata...
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 09, 2012, 14:39:03 pm »

Wracajac ad crucem aut ad Crucem
Jest wiele tradycji przedstawiania krzyza i wiele tradycji przedstawiania Crystusa na krzuzu. Bledem jest mowienie o tylko duch tracycjach -wschodniej i zachodniej.
Choc krucyfiks Pawla VI nie jest dla mnie zbyt cenny ze wzgledow estetycznych, jak i wiekszosc sztuki tamtego okresu/stylu, to jednak nie rozumiem jak mozna odmowic mu bycia przedstawieniem umeczonego Pana.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 09, 2012, 15:13:54 pm »

Wracajac ad crucem aut ad Crucem
Jest wiele tradycji przedstawiania krzyza i wiele tradycji przedstawiania Crystusa na krzuzu. Bledem jest mowienie o tylko duch tracycjach -wschodniej i zachodniej.
Choc krucyfiks Pawla VI nie jest dla mnie zbyt cenny ze wzgledow estetycznych, jak i wiekszosc sztuki tamtego okresu/stylu, to jednak nie rozumiem jak mozna odmowic mu bycia przedstawieniem umeczonego Pana.
Może dlatego, ze ma ramiona w dół, co jest w tradycji chrześcijańskiej niedopuszczalne.
Gdyby figurę Chrystusa umieścić na krzyżu św. Andrzeja lub Św. Piotra, czy moznaby powiedzieć, że to Krzyż Chrystusa? Chyba nie.
A na kole, lub kwadracie?
Dlatego po części rozumiem ks. Adaltare, a reakcja pana Kallistrata jestem zniesmaczony
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 09, 2012, 15:17:35 pm »

Wracajac ad crucem aut ad Crucem
Jest wiele tradycji przedstawiania krzyza i wiele tradycji przedstawiania Crystusa na krzuzu. Bledem jest mowienie o tylko duch tracycjach -wschodniej i zachodniej.
Choc krucyfiks Pawla VI nie jest dla mnie zbyt cenny ze wzgledow estetycznych, jak i wiekszosc sztuki tamtego okresu/stylu, to jednak nie rozumiem jak mozna odmowic mu bycia przedstawieniem umeczonego Pana.
Może dlatego, ze ma ramiona w dół, co jest w tradycji chrześcijańskiej niedopuszczalne.


"Skłoń gałązki, drzewo święte..."
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 09, 2012, 15:22:38 pm »

Kolego Michale alez to posoborowa moderna.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 09, 2012, 16:50:06 pm »

Kolego Michale alez to posoborowa moderna.
Jeśli chodzi Panu o słowa "Skłoń gałązki, drzewo święte..." to nie posoborowa moderna, a św. Fortunat . Dokładnie "Pange lingua gloriosi". Kojarzy Pan to?
"Flecte ramos, arbor alta,
tensa laxa viscera,
et rigor lentescat ille,
quem dedit nativitas,
ut superni membra Regis
miti tendas stipite"

@Artur Rumpel
Nie mówimy tu o krzyżu św. Piotra, czy św. Andrzeja. Czy uważa Pan, że pastorał z krucyfiksem, którego używali Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II i Benedykt XVI nie jest krzyżem Jezusa Chrystusa?
Zapisane
Robert
aktywista
*****
Wiadomości: 576

« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 09, 2012, 17:17:29 pm »

"obecnie nie uznaje go za krzyż Pana Jezusa"
Mimo wszystko, mimo tego, że wiem iż pastorał z krucyfiksem Pawła VI był sprzeczny z tradycją liturgii papieskich itd. Nigdy bym tak nie powiedział. To jest po prostu chamstwo, a od kapłanów chamstwa nie oczekujemy. Wydaje się księdzu, że jest mądrzejszy od Benedykta XVI, jego ceremoniarza itd. Żal mi księdza.

księdzu sie krzyz nie podoba i ma prawo wyrazic swoje zdanie. mnie sie tez nie podoba i zastanawiam sie kto tu pokazal chamstwo. "chamstwo, chamstwa, zal mi ksiedza"  - to w ten sposób do katolickiego kapłana?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 09, 2012, 17:38:51 pm »

"obecnie nie uznaje go za krzyż Pana Jezusa"
Mimo wszystko, mimo tego, że wiem iż pastorał z krucyfiksem Pawła VI był sprzeczny z tradycją liturgii papieskich itd. Nigdy bym tak nie powiedział. To jest po prostu chamstwo, a od kapłanów chamstwa nie oczekujemy. Wydaje się księdzu, że jest mądrzejszy od Benedykta XVI, jego ceremoniarza itd. Żal mi księdza.

księdzu sie krzyz nie podoba i ma prawo wyrazic swoje zdanie. mnie sie tez nie podoba i zastanawiam sie kto tu pokazal chamstwo. "chamstwo, chamstwa, zal mi ksiedza"  - to w ten sposób do katolickiego kapłana?
Skoro sobie zasłużył to jak najbardziej. Akurat te słowa bardzo dobrze pasują. Co do żalu, to w sumie bardziej żal mi tych owieczek księdza, którym opowiada jak to krzyż "zhumanizowany" jest ubogi w symbolikę, a Benedykta XVI uważa chyba za głupka, który nie wie co jest krzyżem Chrystusa, a co nie jest.
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 09, 2012, 17:48:11 pm »


Skoro sobie zasłużył to jak najbardziej. Akurat te słowa bardzo dobrze pasują. Co do żalu, to w sumie bardziej żal mi tych owieczek księdza, którym opowiada jak to krzyż "zhumanizowany" jest ubogi w symbolikę, a Benedykta XVI uważa chyba za głupka, który nie wie co jest krzyżem Chrystusa, a co nie jest.

Dziękuję, zostałem z wielu rzeczy wyleczony, a jeszcze więcej zrozumiałem.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 09, 2012, 17:53:04 pm »



@Artur Rumpel
Nie mówimy tu o krzyżu św. Piotra, czy św. Andrzeja. Czy uważa Pan, że pastorał z krucyfiksem, którego używali Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II i Benedykt XVI nie jest krzyżem Jezusa Chrystusa?
Nie, nie uważam, ale uznaję prawo innych do takiego uważania
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 09, 2012, 18:06:05 pm »

Krzyż Pawła VI jest krzyżem o wyrazie artystycznym związanym z epoką.
Nam kojarzy się z czasem kryzysu w Kościele. Ale abstrahując od kryzysu, jest on b. ciekawy i ładny.

Nie jest on "Ewangelią w obrazkach". Ale grudki stopionego metalu znakomicie oddają cierpienie, łzy, biczowanie, ściekającą Krew.
Kompletnie nie rozumiem o co idzie w tym sporze?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 09, 2012, 18:40:05 pm »

Kolego Michale alez to posoborowa moderna.
Jeśli chodzi Panu o słowa "Skłoń gałązki, drzewo święte..." to nie posoborowa moderna, a św. Fortunat . Dokładnie "Pange lingua gloriosi". Kojarzy Pan to?
"Flecte ramos, arbor alta,
tensa laxa viscera,
et rigor lentescat ille,
quem dedit nativitas,
ut superni membra Regis
miti tendas stipite"

@Artur Rumpel
Nie mówimy tu o krzyżu św. Piotra, czy św. Andrzeja. Czy uważa Pan, że pastorał z krucyfiksem, którego używali Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II i Benedykt XVI nie jest krzyżem Jezusa Chrystusa?

Nie wyczul Pan ironii. Przepraszam powinienem wyrazac sie jasniej.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Włoski historyk ubolewa nad zaprzestaniem używania pastorału (feruli) Pawła VI « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!