Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 14:40:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Włoski historyk ubolewa nad zaprzestaniem używania pastorału (feruli) Pawła VI
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Włoski historyk ubolewa nad zaprzestaniem używania pastorału (feruli) Pawła VI  (Przeczytany 32228 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 09, 2012, 11:25:21 am »


Bliskie są mi krzyże przedstawiające Chrystusa jako Króla, żyjącego na krzyżu.
Są bogate w symbolikę,teologie,  czego nie można powiedzieć o zhumanizowanej wersji  krzyża.


Właśnie wyrzucił Ksiądz na śmietnik całą zachodnią tradycję ikonograficznych przedstawień Męki.
W którym miejscu to zrobiłem?
ps. Pan też szuka powodu by się obrazić?

 Tu ma pan coś nt. zachodniej tradycji ikonograficznej http://www.francesco.katowice.opoka.org.pl/san1.html

To akurat jest o wschodniej tradycji...
Nie to, żebym był jakimś fanem feruli Sługi Bożego Pawła VI, ale czy ten obraz Grunewalda też jest satanistyczny:
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 09, 2012, 11:35:49 am »

Nie wylewajmy dziecka z kąpielą. Wraca temat sztuki religijnej vs sztuka sakralna. Obecny (stary) pastorał jest symbolem kontynuacji a nie "formalnego ciągłego poszukiwania". W liturgii, wiadomo do czego prowadzi "poszukiwanie i pogłębianie"... no w najlepszym przypadku do Ruchu Liturgicznego ;)

ale przedstawione poniżej pozaliturgiczne dzieła (Chrystus Zmartwychwstały z auli P VI, aula P VI, i inne podobne "ludziki" Giacomettiego są po prostu sztuką na b. wysokim poziomie, tamtej epoki), choć nie da się ukryć, że pastorał P VI kojarzy sie niestety z epoką kryzysową w Kościele. I dlatego został odstawiony w kąt.

http://www.google.pl/search?q=pericle+fazzini&hl=pl&client=firefox-a&hs=QGS&rls=org.mozilla:pl:official&prmd=imvnso&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=qp4zT_6LNIvMsgaRouCwDA&sqi=2&ved=0CDoQsAQ&biw=1024&bih=591


http://www.google.pl/search?q=giacometti&hl=pl&client=firefox-a&hs=jAS&rls=org.mozilla:pl:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Sp0zT9rmCsaSswbuw6itDA&ved=0CDMQsAQ&biw=1024&bih=591

http://www.google.pl/search?q=luigi+nervi&hl=pl&client=firefox-a&hs=FFn&rls=org.mozilla:pl:official&prmd=imvnso&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ZaMzT7bgB8_xsgar-rHVDA&ved=0CCYQsAQ&biw=1024&bih=591
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2012, 11:44:25 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 09, 2012, 11:38:44 am »

A krzyże cierpiącego Chrystusa to nie są bogate w symbolike, teologię?

Oczywiście że maja treści teologiczne. Zwłaszcza gdy postać na krzyżu jest "wyposażona" w atrybuty boskości,
symbole męki Pańskiej. To wszystko co wskazuje na konkretna osobę.
Są jednak pominięte treści, np teologia - ósmego dnia.
Czasem aż przykro patrzeć jak symbole wiary, są rozmywane. Krzyże na ornatach są zastąpione przez jakieś figury geometryczne mające symbolizować krzyż.
Uważam, że w tym przypadku, "krzyża papieskiego", symbol (dość dziwaczny) ma symbolizować krzyż, a krzyż ma symbolizować Ofiarę Chrystusa na krzyżu.
W taki oto sposób mamy symbol czegoś, co ma wskazać na właściwy symbol (krzyż), a ten ma wskazać na osobę Chrystusa.

Nie uważam całej sprawy za nieistotną, a raczej za bardzo poważną.
Brak wyrazistości w symbolach prowadzi do zaciemnienia prawd wiary.
W końcu czymś się kierował Papież Benedykt XVI powracając do symbolu krzyża, rezygnując z czegoś, co symbol krzyża miało symbolizować.

Mam nadzieję, że nie zostanę zwyzywany od chamów tym razem, ale kto wie ;)

« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2012, 11:48:28 am wysłana przez adaltare » Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 09, 2012, 11:39:01 am »

"obecnie nie uznaje go za krzyż Pana Jezusa"
Mimo wszystko, mimo tego, że wiem iż pastorał z krucyfiksem Pawła VI był sprzeczny z tradycją liturgii papieskich itd. Nigdy bym tak nie powiedział. To jest po prostu chamstwo, a od kapłanów chamstwa nie oczekujemy. Wydaje się księdzu, że jest mądrzejszy od Benedykta XVI, jego ceremoniarza itd. Żal mi księdza.
Administracjo, widzisz i nie grzmisz.??!!
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 09, 2012, 11:46:19 am »

Nie to, żebym był jakimś fanem feruli Sługi Bożego Pawła VI, ale czy ten obraz Grunewalda też jest satanistyczny:
Pan wybaczy, ale nic nie mówiłem o satanizmie.
Nie wiem skąd ten pomysł.

Jeśli chodzi o Krzyż  San Damiano, to wywodzi się on ze wschodu, jak cale chrześcijaństwo, stanowi jednak integralną cześć kultury zachodniej.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 09, 2012, 12:34:28 pm »

"obecnie nie uznaje go za krzyż Pana Jezusa"
Mimo wszystko, mimo tego, że wiem iż pastorał z krucyfiksem Pawła VI był sprzeczny z tradycją liturgii papieskich itd. Nigdy bym tak nie powiedział. To jest po prostu chamstwo, a od kapłanów chamstwa nie oczekujemy. Wydaje się księdzu, że jest mądrzejszy od Benedykta XVI, jego ceremoniarza itd. Żal mi księdza.
Administracjo, widzisz i nie grzmisz.??!!

A na co? NA uprzejme zwrócenie uwagi na dość głupią wypowiedź?
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 09, 2012, 12:39:46 pm »

"obecnie nie uznaje go za krzyż Pana Jezusa"
Mimo wszystko, mimo tego, że wiem iż pastorał z krucyfiksem Pawła VI był sprzeczny z tradycją liturgii papieskich itd. Nigdy bym tak nie powiedział. To jest po prostu chamstwo, a od kapłanów chamstwa nie oczekujemy. Wydaje się księdzu, że jest mądrzejszy od Benedykta XVI, jego ceremoniarza itd. Żal mi księdza.
Administracjo, widzisz i nie grzmisz.??!!

A na co? NA uprzejme zwrócenie uwagi na dość głupią wypowiedź?
W domu u pana Barcikowskiego zapewne często stosuje się określenia wulgarne, na określanie oponentów, wiec nie budzi to w nim dyskomfortu.
 ;)
 I jak tam kolego Barcikowski, dzien bez mordobicia na forum to dzien stracony?  ;D
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2012, 12:42:21 pm wysłana przez adaltare » Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 09, 2012, 12:40:54 pm »

"obecnie nie uznaje go za krzyż Pana Jezusa"
Mimo wszystko, mimo tego, że wiem iż pastorał z krucyfiksem Pawła VI był sprzeczny z tradycją liturgii papieskich itd. Nigdy bym tak nie powiedział. To jest po prostu chamstwo, a od kapłanów chamstwa nie oczekujemy. Wydaje się księdzu, że jest mądrzejszy od Benedykta XVI, jego ceremoniarza itd. Żal mi księdza.
Administracjo, widzisz i nie grzmisz.??!!

A na co? NA uprzejme zwrócenie uwagi na dość głupią wypowiedź?
W domu u pana Barcikowskiego zapewne często stosuje się określenia wulgarne, na określanie oponentów, wiec nie budzi to w nim dyskomfortu.
 ;)

Kiedy w tej dyskusji ktoś zastosował wobec miejsca określenie wulgarne?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 09, 2012, 13:41:30 pm »

@adaltare
"Oczywiście że maja treści teologiczne. Zwłaszcza gdy postać na krzyżu jest "wyposażona" w atrybuty boskości,"
Ciekawe jakie to atrybuty boskości widzieli ludzie zgromadzeni pod krzyżem Jezusa Chrystusa.

"W końcu czymś się kierował Papież Benedykt XVI powracając do symbolu krzyża, rezygnując z czegoś, co symbol krzyża miało symbolizować."
Z wywiadu z ceremoniarzem papieskim: "Papież Montini – Paweł VI – wprowadził zwyczaj używania pastorału z krucyfiksem. Również Benedykt XVI miał go do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego w 2008 r. – od tego czasu używa ferulę, gdyż uznał, że jest bardziej odpowiednia do papieskiej liturgii."

Wydaje mi się, że dla księdza w ogóle gorsząca jest koncepcja cierpienia Chrystusa i przedstawiania go w ten sposób. Według księdza należy pewnie odczłowieczyć Chrystusa, jego krzyż, bo przecież, jak to ksiądz napisał, zhumanizowana wersja krzyża jest uboga w symbolikę i teologię.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 09, 2012, 13:48:55 pm »

Panowie co naskoczyli na Ojca, zbyt duże mrozy dały w kość?Jak mozna w bezczelny i prostacki sposób wyrzucać chamstwo itd. kapłanowi, który naprawde kocha Tradycję z całego serca? Na podstawie, że "to coś" krzyża nie przypomina?Troche mniej jadu ,a więcej trzeźwego spojrzenia. A gdzie Państwa przedsoborowa kultura rozmowy z kapłanem?Nie ma? Administracja powinna reagować na tego typu furiackie wpisy bez chwili zastanowienia. Ojciec ma akurat rację stwierdzając, że taka sztuka to jednym słowem bohomaz.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 09, 2012, 13:54:19 pm »

Wydaje mi się, że dla księdza w ogóle gorsząca jest koncepcja cierpienia Chrystusa i przedstawiania go w ten sposób. Według księdza należy pewnie odczłowieczyć Chrystusa, jego krzyż, bo przecież, jak to ksiądz napisał, zhumanizowana wersja krzyża jest uboga w symbolikę i teologię.
Proszę nie bredzić i nie wciskać dziecko w łono. Wie Pan, że to co pan pisze to oszczerstwo? :o Za taką pyskówkę dostałby Pan od razu bana ode mnie, a w realu najzwyczajniej w dziób. Tak po katolicku z miłością bliźniego
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2012, 13:56:12 pm wysłana przez kurak » Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 09, 2012, 14:13:29 pm »

Cytuj
Na podstawie, że "to coś" krzyża nie przypomina?
"To coś" to chyba braki w leksykonie. Pomogę Panu: sam ksiądz adaltare nazwał to krzyżem.

Proszę nie bredzić i nie wciskać dziecko w łono. Wie Pan, że to co pan pisze to oszczerstwo? :o
"Są bogate w symbolikę,teologie,  czego nie można powiedzieć o zhumanizowanej wersji  krzyża". Zgadza się Pan z tym? Zhumanizowany krzyż jest według Pana ubogi w symbolikę i teologię
Cytuj
Za taką pyskówkę dostałby Pan od razu bana ode mnie, a w realu najzwyczajniej w dziób.
Za pośrednictwem Internetu to każdy tak może powiedzieć. Poza tym nie mam dzioba w przeciwieństwie do kuraka. Następny co ma ochotę na mordobicie, po x. doołtarza.
Cytuj
Tak po katolicku z miłością bliźniego
Katolicyzmem sobie gęby nie wycieraj, Panie kuraku.

Gdy pan ochłonie to proszę mnie oświecić co sprawia że krzyż Chrystusa różni się od wszystkich innych krzyży, np od krzyża łotra.
Właśnie: Jezus Chrystus "policzony został między przestępców" i umarł jak zwykły przestępca. Sam krzyż nie różni się niczym - tylko titulus inny

Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 09, 2012, 14:16:20 pm »

A wiecie państwo co jest najśmieszniejsze i najgłupsze? Że w wątku o brzydkim krzyżu, wszyscy się zgadzają że jest fee, ale i tak jest pyskówka. Panowie i księża ( ;D)  dajcie spokój.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 09, 2012, 14:23:00 pm »

A wiecie państwo co jest najśmieszniejsze i najgłupsze? Że w wątku o brzydkim krzyżu, wszyscy się zgadzają że jest fee, ale i tak jest pyskówka. Panowie i księża ( ;D)  dajcie spokój.
Tu właśnie nie chodzi o walory artystyczne lub ich brak, ale o to, że wg x. adaltare to nie jest krzyż Chrystusa, a wg p. kuraka to nie jest w ogóle krzyż.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #29 dnia: Lutego 09, 2012, 14:24:49 pm »

Ciekawe jakie to atrybuty boskości widzieli ludzie zgromadzeni pod krzyżem Jezusa Chrystusa.
To może usuńmy aureole, dla przykładu wszystkim świętym Józefom, bo nikt nie widział świętego Józefa w aureoli za jego życia  ;)
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Włoski historyk ubolewa nad zaprzestaniem używania pastorału (feruli) Pawła VI « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!