Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:45:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: OFFICIA PROPRIA PRO CLERO DIECESIUM POLONIAE
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: OFFICIA PROPRIA PRO CLERO DIECESIUM POLONIAE  (Przeczytany 20402 razy)
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« dnia: Maja 06, 2009, 22:15:06 pm »

Propria dla diecezji polskich. Na pierwszy rzut tomus prior.

http://www.zshare.net/download/59672871d722af63/

http://rapidshare.com/files/230202728/proprium_0.4.pdf.html

http://www.megaupload.com/?d=J23EIZGJ (linki wymienne)

Nie wykluczone, że jakieś błędy się wkradły. Wszelkie sugestie mile widziane. Wszystko można zmienić/poprawić jeszcze.


Link do pełnych propriów - w wątku: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,5065.0.html

   --   Moderacja
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2021, 16:15:29 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 06, 2009, 22:20:01 pm »

Trudno to ściągnąć.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 06, 2009, 22:27:18 pm »

To znaczy dla kleru diecezjalnego czy dla zakonników przebywających w Polsce też?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 06, 2009, 22:35:27 pm »

Propria z breviarium romanum z roku 1960.





W przypadku, gdybyście mięli Państwo problem ze ściągnięciem pliku, podaję alternatywny link:
http://www.megaupload.com/?d=J23EIZGJ
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2009, 22:56:48 pm wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 07, 2009, 08:27:22 am »

To znaczy dla kleru diecezjalnego czy dla zakonników przebywających w Polsce też?

Tylko kleru diecezjalnego. Zakonnicy w odmawianiu godzin kanonicznych są zobowiązani trzymać się własnego kalendarza.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #5 dnia: Maja 07, 2009, 14:47:36 pm »

Dodatkowy link: http://rapidshare.com/files/230202728/proprium_0.4.pdf.html
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #6 dnia: Maja 07, 2009, 14:53:06 pm »

Cytuj
Cytuj
To znaczy dla kleru diecezjalnego czy dla zakonników przebywających w Polsce też?

Tylko kleru diecezjalnego. Zakonnicy w odmawianiu godzin kanonicznych są zobowiązani trzymać się własnego kalendarza.
Dziękuję za wyjaśnienie. Myślałem, że może to mogłoby się z kalendarzem zakonnym nakładać, ale jak nie może no to nie może.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 07, 2009, 16:11:01 pm »

Myślałem, że może to mogłoby się z kalendarzem zakonnym nakładać, ale jak nie może no to nie może.

Nawet jeśli obchód świętego w zakonie zbiegnie się z jego obchodem w diecezjach polskich, to przecież:
1) oba święta mogą się różnić rangą, zatem również sposobem celebracji,
2) niektóre ryty zakonne posiadają elementy nie występujące w rycie rzymskim (a co za tym idzie, również w Proprium Poloniae dla Brewiarza Rzymskiego), np. ryt dominikański - 9-te responsorium Matutinum
3) wreszcie, niektóre oficja o świętych patronach czy założycielach zakonu powstawały w innej epoce niż oficja o tych samych świętych włączone później do Proprium Poloniae, mają inne antyfony, hymny (np. nie wierzę, żeby redemptoryści nie mieli w propriach przynajmniej własnego hymnu o św. Klemensie Marii Hofbauerze:)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 08, 2009, 11:02:58 am »

Dziękuję za wyjaśnienie, myślałem, że jest tak jak w nowym brewiarzu. Skojarzyło mi się z własnymi oficjami pasjonistów, w których jest wspomnienie św. Gemmy, ale w Polsce nie obchodzone dlatego, że nakłada się ze św. Andrzejem Bobolą. Jak takie przypadki (o ile były) wyglądały w Brewiarzu 1962 i wcześniejszych?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #9 dnia: Maja 08, 2009, 12:50:35 pm »

Zerknąłem do kodeksu rubryk z 1960 r. i zmuszony jestem zweryfikować moje wcześniejsze „mądrości”.

Cytuj
57. In singulis diœcesibus et locis, Religiosi, ii etiam qui alium ritum ac romanum sequuntur, celebrare tenentur, una cum clero diœcesano :
a) festum Patroni principalis nationis, regionis seu provinciæ sive ecclesiasticæ sive civilis, diœcesis, loci seu oppidi vel civitatis (I classis) ;
b) anniversarium Dedicationis ecclesiæ cathedralis (I classis) ;
c) alia festa actu feriata, si quæ sint, eodem gradu quo in calendario diœcesano inscribuntur.

58. Religiosi, in celebrandis festis Sanctorum Ordinis seu Congregationis, quoad diem et Officium magis proprium, clero diœcesano se conformare tenentur, sicubi iidem Sancti tamquam Patroni principales (n. 57 a) recoluntur.

Zatem zakonnicy obowiązani są uwzględnić w obchodach równiez wszystkie święta diecezji/kraju, i to w tej samej randze, jaką mają w kalendarzu diecezjalnym. W przypadku, jeśli święty zakonu jest jednocześnie patronem głównym diecezji, zakon winien w tej diecezji dostosować się terminem i rangą święta do obchodu diecezjalnego. Zatem całkiem możliwe, że Proprium Poloniae Brewiarza Rzymskiego było użyteczne dla wielu zgromadzeń i zakonów, choć sam nie spotkałem się z brewiarzem zakonnym z wszytym Proprium Poloniae BR – zwykle było to proprium wydane przez daną prowincję zakonną, po uwzględnieniu kalendarza diecezjalnego.

W Pana przypadku mamy zbieżność dwóch świąt partykularnych (jedno z kalendarza zakonnego, drugie z diecezjalnego), więc powinna zaistnieć przynajmniej komemoracja o św. Gemmie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 08, 2009, 14:08:49 pm »

Dziękuję za odpowiedź!
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 11, 2009, 15:38:47 pm »

Wielkie Bóg zapłać za wstawienie - dawno tego szukałem. Mam nadzieję, że zobaczymy też pozostałe części   :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 11, 2009, 16:14:47 pm »

Bóg zapłać za ten link :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #13 dnia: Maja 15, 2009, 15:31:56 pm »

A może w przyszłości byśmy zaszaleli w ten sposób. ;-)



Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 12, 2009, 22:11:29 pm »

Podbijam ten wątek, bo niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem "Proprium officiorum pro clero diecesium R. Poloniae" z 1935 r.

Mam z związku z tym pytanie, być może naiwne: częstokroś zdarza się, że jest tam officium świetego, który i tak jest w tym dniu w brewiarzu "editio typica", ale w "Proprium officiorum..." jest inna wersja. Jeżeli to jest np. patron jakiejś polskiej diecezji, to rozumiem, dlaczego ten święty został szczególnie uhonorowany w polskim proprium.

Weźmy jednak np. zbliżające się święto Św. Joachima. Dlaczego ten święty doczekał się polskiego proprium? W dniu 15 sierpnia jest tylko napisane "S. Joachim, Patris B. M. V., Confesoris, Duplex II clasis". W części "ad matutinum" jest ładny hymn na cześć świętego, odnoszący się wprost do Polski i ziemi Sarmackiej:

Devotis precibus laeta Polonia// Te, felix Joachim, conciliat sibi,//Ut sanctis meritis Sarmaticis plagis//Pacis munera conferas.

Moje pytanie jest więc takie: czy św. Joachim cieszył się jakimś szczególnym kultem w Polsce? Dlaczego "dorobił się" specjalnego polskiego proprium?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: OFFICIA PROPRIA PRO CLERO DIECESIUM POLONIAE « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!