Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:13:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Święci o kobietach - prawda czy mity?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: Święci o kobietach - prawda czy mity?  (Przeczytany 39715 razy)
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« dnia: Stycznia 30, 2012, 17:21:20 pm »

Myślę że Państwo niejednokrotnie spotykali się z tekstami przypisywanymi Świętym na temat kobiet w internecie(np.http://www.ciekawostki.org/2008/07/06/opinie-swietych-o-kobietach/     
http://krystian.homelinux.org/babeczki/swieci.php)

Oto moje pytania:
1. Czy te teksty są prawdziwe( a może tylko część)?
2. Jak się do nich odnosić? Z pewnością u wielu ludzi owe teksty budzą śmiech, pogardę dla świętych i dla Kościoła.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 30, 2012, 20:09:15 pm wysłana przez Blej » Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 30, 2012, 18:24:38 pm »

Ojciec Salij na to:
http://miesiecznik.wdrodze.pl/archiwalne/2002/numer-33432002/chrzescijanski-antyfeminizm/
W skrócie - św. Tomasz cytuje Arystotelesa;
Kapokrates - założyciel sekty gnostyckiej, nie klasztoru

"W miejscu w którym zatrzyma się ksiądz nie powinna przebywać żadna kobieta".
Ustalenie synodu paryskiego (846r.) - nie zidentyfikowano synodu paryskiego w tym roku... były w 550, 551-2, 556, 573,577,653. Prawdopodobnie chodzi o nocowanie z kobietą.

"Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła".
Ustalenie synodu w Coyaca (1050r.) - nie było takiego synodu. Nie zidentyfikowano. Prwadopodobnie chodzi o mieszkanie "przy kościele" czyli z księdzem...


++++++++Update 5-XII-2013++++++
p. Andrzej75 znalazł
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,592.msg177194.html#msg177194

Chodzi o synod w Coyanza (Concilium Coyacense) z 1055 r. (data 1050 r. jest błędna, ale prawidłową ustalono stosunkowo niedawno, więc może jeszcze pokutować w różnych opracowaniach).
Cytat dotyczy zapewne następującego fragmentu kanonu 3:

"Presbyteri vero et diacones, qui ministerio funguntur Ecclesiae, arma belli non deferant, semper coronas apertas habeant, barbas radant, mulieres secum in domo non habeant, nisi matrem et sororem, aut amitam, aut novercam. Vestimentum unius coloris et competens habeant. Intra etiam dextros Ecclesiae laici uxorati non habitent, nec jura possideant".
"Kapłani zaś i diakoni, którzy spełniają posługę przy kościele, niechaj nie noszą broni, zawsze niech mają wyraźną tonsurę (koronę), golą brodę, nie mieszkają w domu razem z kobietą, chyba że chodzi o matkę albo siostrę, ciotkę albo macochę. Niech noszą stosowne, jednobarwne ubranie. Na terytorium kościelnym zaś niechaj nie mieszkają żonaci świeccy i nie posiadają uprawnień".

Podejrzewam, że to ostatnie zdanie miało na celu zabezpieczenie terytorium kościelnego przed dziedziczeniem go przez świeckich i nie miało nic wspólnego z mizoginią.
NB. słowo "dextri" oznaczało terytorium kościelne, na którym obowiązywało prawo azylu:
http://ducange.enc.sorbonne.fr/DEXTRI

++++++++++++++++++++++++++

"Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym podniety, muszą zostać ukarani.
Kobiety mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice". Ustalenie synodu w Toledo. Synodów w Toledo było 20... Złośliwie tendencyjne tłumaczenie. Po pierwsze - pominięto kobieta INNA NIŻ matka czy siostra; po drugie nic o podniecie- a o wspólnym zamieszkiwaniu.
II Synod toledo:
Aut si propinquitatis memoria deest alterius domus adhęrentis habitaculum requiratur, dum in toto modo nulla occasio introeundi domum clerici feminae permittatur, unde aliqua [h] possit incurrere noxialis famae innocentis portas iniuria.
IV synod kan 42:
Cum clericis extraneae feminae nullatenus habitent, nisi tantum mater et soror filia amita, in quibus personis nihil sceleris aestimari foedus naturae permittit. Id enim et constitutio antiquorum patrum decrevit. [zapewne to]

Św. Jan Chryzostom, Homilie na Ewangelię św. Mateusza:
    Nie powiedział Pan: „Kto pożąda”, bo i tym, którzy mieszkają w górach, przytrafia się, że poczują pożądliwość, lecz: „Kto pożądliwie patrzy na kobietę”, to znaczy, kto pobudza w sobie pożądliwość i bez przyczyny wpuszcza to dzikie zwierzę do spokojnego serca. Nie pochodzi to bowiem z natury, lecz z niepowściągliwości. (...) Jeśli chcesz spoglądać i doznawać w tym przyjemności, to spoglądaj na swą żonę i kochaj ją zawsze: tego nie zabrania ci żadne prawo. A jeśli chcesz zajmować się obcą pięknością, wtedy obrażasz zarówno żonę, zwracając swe oczy gdzie indziej, jak i tę, którą dotykasz. Nawet jeśli nie tknąłeś jej ręką, dotknąłeś oczyma. (...) Ale przecież — mógłby ktoś powiedzieć — Chrystus nie przemawia tu do kobiet. Jednakże wszędzie daje wspólne prawa: mówiąc do głowy, daje też upomnienie dla całego ciała. Kobietę i mężczyznę uważa za to samo stworzenie i nigdzie nie rozróżnia rodzaju [tzn. płci] (hom. 17,2).

Nie było synodu w "Evirze" a w  Elvirze; kan 81 zabrania otrzymywania listów kobietom, ale... zamężnym...
Ne feminae suo potius absque maritorum nominibus laicis scribere audeant, qui fideles sunt, vel litteras alicuius pacificas ad suum solum nomen scriptas accipiant.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2013, 10:28:44 am wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 30, 2012, 19:38:11 pm »

Obawiam się że dokumenty z wieków wcześniejszych są mało aktualne? Ale pojawią się tacy co maja inne zdanie.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 30, 2012, 20:08:29 pm »

Wielkie Danke szyn Panie jp7
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 30, 2012, 20:41:12 pm »

Zwrocmy uwage na metodologie : zestaw wypowiedzi rozmaitych swietych, Ojcow, teologow i doktorow z rozmaitych synodow i dokumentow, ktore po zweryfikowaniu mowia co innego, sa zle przetlumaczone, wyrwane z kontekstu, tendencyjnie zinterpretowane, albo po prostu nie istnieja. Kogos mi ta metoda przypomina. Nie musze dodawac, ze w taki sposob mozna udowodnic najbardziej durna teze, jak np. ze taniec jest zawsze albo prawie zawsze okazja do grzechu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 30, 2012, 22:06:05 pm »

A dzisiaj w empiku przeczytałem dość ciekawy wywiad z o. Knotzem. Był to miesięcznik W Drodze. Zauważył tam że księża którzy powołuja się na teksty z teologii moralnej z XVIII czy XIX wieku więcej robią złego niż dobrego. Troszkę dotyka tematu wątku chyba.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 30, 2012, 22:18:35 pm »

A z XVII juz moze byc ? Albo z pierwszej polowy XX ? Nie zauwazylem szczegolnej roznicy miedzy teologia moralna powiedzmy szkoly z Salamanki, a dominujacym do Soboru nurtem alfonsjanskim, czy nawet Prummerem lub Tanquereyem. Jedyna roznica to ta, ze upowszechnienie seminariow i tani druk doprowadzily do czegos w rodzaju systematyzacji, ale z pewnoscia nie uniformizacji teologii moralnej.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Mirosław Salwowski
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 220


« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 02, 2012, 21:05:51 pm »

Zwrocmy uwage na metodologie : zestaw wypowiedzi rozmaitych swietych, Ojcow, teologow i doktorow z rozmaitych synodow i dokumentow, ktore po zweryfikowaniu mowia co innego, sa zle przetlumaczone, wyrwane z kontekstu, tendencyjnie zinterpretowane, albo po prostu nie istnieja. Kogos mi ta metoda przypomina. Nie musze dodawac, ze w taki sposob mozna udowodnic najbardziej durna teze, jak np. ze taniec jest zawsze albo prawie zawsze okazja do grzechu.
Niczego takiego nie udowodniłeś.
Zapisane
"Szczęśliwi, których droga nieskalana, którzy postępują według Prawa Pańskiego. Szczęśliwi, którzy zachowują Jego upomnienia, całym sercem Go szukają, którzy nie czynią nieprawości, lecz kroczą Jego drogami." - Psalm 119, 1-3.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 02, 2012, 21:53:38 pm »

Nigdy nie probowalem. Ludzie rzadko traca czas na udowadnianie tez, z ktorymi sie nie zgadzaja.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 03, 2012, 21:48:22 pm »

Szczerze powiedziawszy ja uważam, że taniec jest zawsze albo prawie zawsze okazja do grzechu.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 03, 2012, 22:16:51 pm »

Kleryku Blej nie idźcie tą drogą. Brawaryzm sam się kompromituje, chociażby tutaj: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,6196.msg137092.html#msg137092.
Chyba, że w słowach kleryka zawarta była ironia, która mi umknęła...

 
« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2012, 22:23:38 pm wysłana przez Andriusza » Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 04, 2012, 03:11:57 am »

Krytyka brawaryzmu prawie zawsze jest albo moze byc okazja do wyartykuowania zdroworozsadkowej opinii.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 04, 2012, 12:23:57 pm »

Szczerze powiedziawszy ja uważam, że taniec jest zawsze albo prawie zawsze okazja do grzechu.
Nosz w mordę, a obiecałem żonie, że z nią zatańcze....
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 04, 2012, 13:04:53 pm »

Kleryku Blej nie idźcie tą drogą. Brawaryzm sam się kompromituje, chociażby tutaj: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,6196.msg137092.html#msg137092.
Chyba, że w słowach kleryka zawarta była ironia, która mi umknęła...

 
Panie Andriusza:) Jeszcze nie jestem klerykiem ale za kilka miesięcy będę albo postulantem. Zobaczymy.
Moje słowa nie były ironią. Tak naprawdę to nie wiele wiem w tej kwestii. Mówię tak jak przypuszczam. Dla mnie lepsze jest unikanie tego co ma choćby pozory zła, a z linkiem zaraz się zapoznam ;)
Proszę modlitwę za mnie abym kierował się dobrą drogą
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 04, 2012, 14:18:41 pm »

Podam pewien epizod: Pewnego dnia mężczyzna przyszedł do spowiedzi do Ojca Pio w St. Giovanni Rotondo. Było to pomiędzy 1954 i 1955 rokiem. Kiedy skończył wyznanie swoich grzechów Ojciec Pio powiedział: "Czy jest coś jeszcze? "Mężczyzna odpowiedział, "Nie Ojcze". Ojciec Pio powtórzył pytanie: "Czy jest coś jeszcze?" "Nie Ojcze". Po raz trzeci padrepio10.jpg (11081 byte)Ojciec Pio spytał go: "Czy jest coś jeszcze? Przy trzeciej negatywnej odpowiedzi eksplodował jak huragan. Z głosem Ducha Świętego Ojciec Pio ryknął: "Odejdź! Odejdź! Jesteś niereformowalny z powodu swoich grzechów!".

Mężczyzna wpadł w osłupienie również ze wstydu, ponieważ miał przed sobą bardzo wielu ludzi. Próbował coś odpowiedzieć, lecz Ojciec Pio odrzekł: "Bądź cicho, gawędziarzu, dosyć się nagadałeś, teraz ja chcę mówić. Czy to prawda, że chodzisz na dyskoteki?" - "Tak Ojcze" - "Czy wiesz, że taniec jest zaproszeniem do grzechu?"

Mężczyzna był zaskoczony, nie wiedział czy powiedzieć, że ma kartę członkowską dyskoteki w swoim portfelu. Obiecał nie popełniać grzechów i po tym dopiero otrzymał rozgrzeszenie.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Święci o kobietach - prawda czy mity? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!