Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:07:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: POŚWIĘCENIE KIELICHA
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: POŚWIĘCENIE KIELICHA  (Przeczytany 6572 razy)
x. Paulus
bywalec
**
Wiadomości: 67


DUSZPASTERSTWO TRADYCJI KATOLICKIEJ w SZCZECINIE
« dnia: Stycznia 13, 2012, 11:45:14 am »

+

Czy obrzęd poświęcenia/konsekracji kielicha należał wyłącznie do biskupa? Tak wynika z obrzędu. Czy nie było jakiegoś indultu, prawa, które zezwalałoby na odprawienie tego obrzędu przez zwykłego kapłana?
Zapisane
x. Paulus
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 13, 2012, 12:14:39 pm »

W Missale Romanum 1962, uwzględniającym poprawki wynikające z wówczas nowej edycji typicznej Pontyfikału Rzymskiego, wzmianka o poświęceniu kielicha pojawia się dwukrotnie: na początku "Ritus Servandus" oraz w formularzu obrzędu poświecenia kielicha i pateny (w dodatku do mszału). W obu przypadkach jest wyraźna mowa o zarezerwowaniu obrzędu dla biskupa.

Nowowiejski o żadnych indultach nie wspomina. Może pan Kalistrat coś wyszpera? ;)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 13, 2012, 23:33:45 pm »

W Catholic Encyclopedia http://www.newadvent.org/cathen/04276a.htm napisano: "The ordinary minister of the consecration of the chalice and paten used at Mass is a bishop. In missionary countries some priests, by Apostolic indult, have the privilege of consecrating these sacred vessels. The bishops of the United States have the faculty of delegating priests for performing this rite by virtue of the Facultates Extraordinariæ, C, VI."
Zapisane
x. Paulus
bywalec
**
Wiadomości: 67


DUSZPASTERSTWO TRADYCJI KATOLICKIEJ w SZCZECINIE
« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 14, 2012, 12:52:15 pm »

Rozmumiem to tak: Zwyczajnym szafarzem konsekracji kielicha i pateny używanych podczas Mszy jest biskup. W krajach misyjnych niektórzy kapłani, na mocy apostolskiego indultu, mają przywilej poświęcenia tych świętych naczyń. Biskupi Stanów Zjednoczonych delegują księży do wykonywania tego obrzędu mocy Facultates Extraordinariæ, C, VI.
A jak to wyglądało w praktyce? Zawsze tylko biskupi w Polsce konsekrowali parafialne naczynia liturgiczne?
Zapisane
x. Paulus
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 14, 2012, 13:03:45 pm »

Myślę, że tak, skoro Święta Kongregacja Obrzędów zapytana w tej sprawie odpowiedziała:

Jeśli biskup, bez osobnego pozwolenia Papieża, delegował kapłana do konsekracji kielicha, konsekrację taką należy powtórzyć. - dekret S.R.C. z 22 września 1703 r.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
x. Paulus
bywalec
**
Wiadomości: 67


DUSZPASTERSTWO TRADYCJI KATOLICKIEJ w SZCZECINIE
« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 14, 2012, 13:09:08 pm »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Zapisane
x. Paulus
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #6 dnia: Maja 31, 2012, 16:47:57 pm »

Wznowię temat: Czy ktoś z Państwa doszukał się czegoś nowego?

A dokładnie: jest potrzeba poświęcenia kielicha i pateny. Gdyby było zgodnie z prawem, kapłan by sam poświęcił, jak nie - trzeba szukać biskupa (wtedy: gdzie?).
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #7 dnia: Maja 31, 2012, 17:06:12 pm »

Gdyby było zgodnie z prawem, kapłan by sam poświęcił
Gdyby pan przeczytał, co napisano wcześniej, wiedziałby pan, że nie.
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 326


« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 01, 2012, 15:09:28 pm »

Jeden kapłan z instytutu tradycyjnego, mówił mi, że naczynia liturgiczne mogą konsekrować także przełożeni instytutów, łącznie z prawem delegacji tego uprawnienia na innych kapłanów. Na ile to tradi-legend nie jestem w stanie zweryfikować.

Wiem, że co najmniej jeden polski biskup w zeszłym roku takiej konsekracji dokonał.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
v-welt
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 01, 2012, 15:38:53 pm »

w mojej parafii xiądz poświęcił nowy kielich (dar od pewnej rodziny) zaraz po modlitwie wiernych, w-trakcie Mszy Świętej (NOM) ... i po tym poświęceniu - dalej, Msza i nowy, elegancko poświęcony kielich był używany... :) heh
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 01, 2012, 18:38:10 pm »

Gdyby było zgodnie z prawem, kapłan by sam poświęcił
Gdyby pan przeczytał, co napisano wcześniej, wiedziałby pan, że nie.
Pytałem się o coś nowego. To znaczy, że przeczytałem wątek. A może ktoś znalazł gdzieś jakiś indult?
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
trident
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 18, 2012, 20:29:15 pm »

w mojej parafii xiądz poświęcił nowy kielich (dar od pewnej rodziny) zaraz po modlitwie wiernych, w-trakcie Mszy Świętej (NOM) ... i po tym poświęceniu - dalej, Msza i nowy, elegancko poświęcony kielich był używany... :) heh

Zgodnie z posoborowym prawodawstwem liturgicznych kielich i patena są błogosławione, i może tego dokonać każdy kapłan, wynika to z wprowadzenia teologiczno-pastoralnego do Obrzędów dedykacji Kościoła i Ołtarza, gdzie to ów obrzęd w wersji posoborowej się znajduje. Odsyłam do wspomnianego wprowadzenia:

http://www.kkbids.episkopat.pl/index.php?id=304
Zapisane
x. Paulus
bywalec
**
Wiadomości: 67


DUSZPASTERSTWO TRADYCJI KATOLICKIEJ w SZCZECINIE
« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 19, 2012, 16:36:17 pm »

Wiem od księdza z tradycyjnego Instytutu, że konsekrować mogli dziekani dekanatów (pewnie na mocy delegacji, co wiązało się pewnie automatycznie /?/ z objęciem takiej funkcji). Jeżeli tak, to każdego opiekuna Duszpasterstw Tradycji, można by było delegować do takiej posługi :)
Zapisane
x. Paulus
Antiqus_ordo
bywalec
**
Wiadomości: 93

« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 19, 2012, 20:49:25 pm »

X. Pawlaczek wspominał kiedy szliśmy konsekrować kielich do biskupa, że w jego młodości normalną praktyką - stałą - było delegowanie do tego dziekanów ( lata 50te archidiecezja wrocławska).
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: POŚWIĘCENIE KIELICHA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!