Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:09:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [FAQ] Skróty dla zielonych
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Skróty dla zielonych  (Przeczytany 29407 razy)
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 15, 2012, 00:33:48 am »

Bernardoniści - Franciszkanie.
Trudno byłoby się oburzać, gdyby FSSPX zostało nazwane Marcelianie

Czyli, jak rozumie, wg niektorych z szanownych dyskutantow tworzenie nazw zakonow ew. zgromadzen od nazwiska ich zalozyciela jest wyrazem pogardy. Zaiste trudne to nieco do pojecia.

Rodzi sie wiec pytanie. Jak nazywac pallotynow, salezjan czy klaretynow? Bo idac tym dziwnym tokiem rozumowania wspomniane ich nazwy sa rowniez pogardliwe.

Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 15, 2012, 14:42:01 pm »

Cytuj
Cytuj
Po prostu w ten sposób tworzy się nazwy różnorakich heretyków: husyci, luteranie, kalwini itp itd.

jak tez zakonow i zgromadzen np: pallotyni, salezjanie, filipini etc.
Właśnie dlatego nie rozumiem obraźliwości. Widziałem wywiad z ks. Stehlinem, który mówił o "-izmach", ale to mnie też jakoś nie przekonuje. Ot tak widzę potoczną nazwę od nazwiska, jak w tych nazwach zakonów.
Ale jeśli to przeszkadza to nie ma co używać na złość.
Chodzi o to, że ta nazwa sugeruje, że abp Lefebvre głosił jakąś swoją, nową naukę. Zwłaszcza w obecnej atmosferze medialnej, w obliczu tego, co o FSSPX głosi posoborowy kler itp.  W przypadku franciszkanów czy pallotynów, nikt nie sugeruje, że są poza Kościołem.
Poza tym abp. Marcel Lefebvre jeszcze nie został kanonizowany, a potoczne nazwy zakonów powstałe od imion bądź nazwisk ich założycieli, pochodzą raczej od założycieli, którzy już kanonizowani są.
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #32 dnia: Stycznia 16, 2012, 00:14:54 am »

@ Kamil
Bo wiekszosc zalozycieli najbardziej znanych zakonow/zgromadzen trafila na oltarze.

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2012, 00:16:45 am wysłana przez Highlander » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #33 dnia: Stycznia 16, 2012, 00:50:05 am »

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
Chyba spać pójdę
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #34 dnia: Stycznia 16, 2012, 08:40:16 am »

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
Proszę powstrzymać się z tego typu uwagami na tym forum.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #35 dnia: Stycznia 16, 2012, 09:14:16 am »

wiekszosc zalozycieli najbardziej znanych zakonow/zgromadzen trafila na oltarze.

Sancte Martiale Maciel, ora pro nobis !
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #36 dnia: Stycznia 16, 2012, 10:38:15 am »

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
Proszę powstrzymać się z tego typu uwagami na tym forum.

A co jest złego w tego typu uwadze? Jest celna. Przekonanie jakoby bractwo było poza kościołem wynika bardziej z nieuregulowanej sytuacji kanonicznej a nie z tego, że ktoś usłyszał nazwę "lefebryści".
 
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #37 dnia: Stycznia 16, 2012, 12:58:46 pm »

Cytuj
Chodzi o to, że ta nazwa sugeruje, że abp Lefebvre głosił jakąś swoją, nową naukę. Zwłaszcza w obecnej atmosferze medialnej, w obliczu tego, co o FSSPX głosi posoborowy kler itp.  W przypadku franciszkanów czy pallotynów, nikt nie sugeruje, że są poza Kościołem.
Poza tym abp. Marcel Lefebvre jeszcze nie został kanonizowany, a potoczne nazwy zakonów powstałe od imion bądź nazwisk ich założycieli, pochodzą raczej od założycieli, którzy już kanonizowani są.
Właśnie z samej nazwy jak dla mnie nie wynika taka sugestia. Może tak rzeczywiście być, że sugerują media, ale sugerować mogą również używając pełnej nazwy.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #38 dnia: Stycznia 16, 2012, 14:12:25 pm »

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
Proszę powstrzymać się z tego typu uwagami na tym forum.

A co jest złego w tego typu uwadze? Jest celna. Przekonanie jakoby bractwo było poza kościołem wynika bardziej z nieuregulowanej sytuacji kanonicznej a nie z tego, że ktoś usłyszał nazwę "lefebryści".
 

Dokładnie.

Po za tym odeszliśmy z tematu, więc proszę raczej kontynuować temat niż tą dyskusje.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #39 dnia: Stycznia 16, 2012, 18:40:50 pm »

proszę raczej kontynuować temat niż tą dyskusje.

OWMR - ogólne wprowadzenie do mszału rzymskiego
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #40 dnia: Stycznia 16, 2012, 18:51:56 pm »

SA - Stolica Apostolska

KPK - Kodeks Prawa Kanonicznego

KKK - Katechizm Kościoła Katolickiego

KEP - Konferencja Episkopatu Polski
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2012, 18:56:20 pm wysłana przez Michał Warczachowski » Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #41 dnia: Stycznia 17, 2012, 00:27:26 am »

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
Proszę powstrzymać się z tego typu uwagami na tym forum.

A co jest złego w tego typu uwadze? Jest celna. Przekonanie jakoby bractwo było poza kościołem wynika bardziej z nieuregulowanej sytuacji kanonicznej a nie z tego, że ktoś usłyszał nazwę "lefebryści".
 

Dokładnie.

Po za tym odeszliśmy z tematu, więc proszę raczej kontynuować temat niż tą dyskusje.

off-topikowanie to stara tradycja na tem forum :P
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #42 dnia: Stycznia 17, 2012, 00:37:57 am »

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
Proszę powstrzymać się z tego typu uwagami na tym forum.

Dlatego ze Pani sie ze mna nie zgadza czy z jakiegos racjonalnego powodu?
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #43 dnia: Stycznia 17, 2012, 08:37:43 am »

Ze bractwo jest poza kosciolem sugeruje ich sytuacja kanoniczna a nie nazwa potoczna.
Proszę powstrzymać się z tego typu uwagami na tym forum.
Dlatego ze Pani sie ze mna nie zgadza czy z jakiegos racjonalnego powodu?
Przepraszam, wycofuję. Odebrałam tę uwagę jakoby uważał Pan, że bractwo jest poza Kościołem.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #44 dnia: Stycznia 17, 2012, 09:49:15 am »

[off-topikowanie to stara tradycja na tem forum :P
Nie off-topickowanie - a bokotematyczność. Jesteśmy na polskim forum  :P
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [FAQ] Skróty dla zielonych « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!