Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 11:46:48 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego  (Przeczytany 20492 razy)
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 08, 2012, 16:38:56 pm »

Co do tych święceń to wielka szkoda. Będę musiał ładnie poprosić o to biskupa ;) A właśnie: Przed SVII powszechnie znane były niższe i wyższe seminaria duchowne, wiem też że było o wiele więcej stopni przed święceniami prezbiteratu. Czy to(te stopie) zachowuje się w tradycyjnych seminariach za granicą?? Ile wtedy było święceń?? Może nie jest możliwy do pogodzenia taki ryt i tyle święceń ile teraz mamy(po SVII)??
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2012, 16:46:28 pm wysłana przez Blej » Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 08, 2012, 16:54:13 pm »

Co do tych święceń to wielka szkoda. Będę musiał ładnie poprosić o to biskupa ;) A właśnie: Przed SVII powszechnie znane były niższe i wyższe seminaria duchowne, wiem też że było o wiele więcej stopni przed święceniami prezbiteratu. Czy to(te stopie) zachowuje się w tradycyjnych seminariach za granicą?? Ile wtedy było święceń?? Może nie jest możliwy do pogodzenia taki ryt i tyle święceń ile teraz mamy(po SVII)??
Jeżeli nic się nie zmieni, to choćby nie wiem jak ładnie Pan prosił, to mało realne będzie otrzymanie tradycyjnych święceń- chyba, że wstąpi Pan do jakiegoś tradycyjnego instytutu. Choć może do czasu Pana święceń problem NOM-u zostanie rozwiązany... (wątpliwe raczej).
Są święcenia niższe i wyższe.
Niższe to: ostiariat, egzorcystat, lektorat i akolitat.
Wyższe zaś to: subdiakonat, diakonat i prezbiterat.
W tradycyjnych seminariach powyższych święceń się cały czas udziela.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 08, 2012, 17:02:54 pm »

Co do tych święceń to wielka szkoda. Będę musiał ładnie poprosić o to biskupa ;) A właśnie: Przed SVII powszechnie znane były niższe i wyższe seminaria duchowne, wiem też że było o wiele więcej stopni przed święceniami prezbiteratu. Czy to(te stopie) zachowuje się w tradycyjnych seminariach za granicą?? Ile wtedy było święceń?? Może nie jest możliwy do pogodzenia taki ryt i tyle święceń ile teraz mamy(po SVII)??
Tutaj ma Pan instrukcje odnosnie udzielania swiecen w starym rycie.
http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_commissions/ecclsdei/documents/rc_com_ecclsdei_doc_20110430_istr-universae-ecclesiae_pl.html

I jeszcze jedno. Jeste wiele seminariow w Polsce, gdzie wylatuje sie za zbyt wielka milosc do Mszy trydenckiej.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 08, 2012, 17:18:01 pm »

może niech Pan poszuka seminarium tradycyjnego Instytutu Dobrego Pasterza, Bractwa św. Piotra czy Bractwa św. Piusa X. Tam będzie miał Pan gwarancję tradycyjnej nauki i tradycyjne święcenia niższe i wyższe.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 08, 2012, 17:18:30 pm »

Cytuj
Jeste wiele seminariow w Polsce, gdzie wylatuje sie za zbyt wielka milosc do Mszy trydenckiej.

Tym zdaniem to Pan mnie przestraszył. Jeżeli są takie trudności z powrotem do Tradycji Katolickiej w Polsce to proszę wszystkich którzy to czytają o modlitwę za mnie.

Z góry Niech Stwórca wam wynagrodzi!

Ps: co do tych święceń niższych: uczono mnie na kursie ceremoniarza, że akolitat i lektorat to posługi.(Jestem lektorem i ceremoniarzem i od kilku lat służę w Zwyczajnej Formie rytu Rzymskiego.)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2012, 17:24:13 pm wysłana przez Blej » Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 08, 2012, 17:48:15 pm »

uczono mnie na kursie ceremoniarza, że akolitat i lektorat to posługi.
Jeszcze znajdzie Pan duzo roznic co Pana uczono a jak bylo prawie zawsze w Kosciele....
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 08, 2012, 18:32:43 pm »

Z pewnością. Dlatego chcę jak najwięcej dowiedzieć co kiedyś obowiązywało a teraz nie obowiązuje, chcę dużo wiedzieć o Tradycji. ;)

Panie Jarod, Pan podał INSTRUKCJĘ dotyczącą zastosowania Listu Apostolskiego Motu Proprio data Summorum Pontificum w której jest tylko tyle o święceniach:

"30. Odnośnie do tonsury, niższych święceń i subdiakonatu Motu Proprio Summorum Potificum nie wprowadza żadnych zmian w normach Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r.; w konsekwencji w instytutach życia konsekrowanego i w stowarzyszeniach życia apostolskiego, podlegających Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, profes, który złożył śluby wieczyste, bądź ten, kto został definitywnie włączony do kleryckiego stowarzyszenia życia apostolskiego, poprzez święcenia diakonatu zostaje inkardynowany jako duchowny do instytutu bądź stowarzyszenia w myśl kan. 266 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

31. Jedynie w instytutach życia konsekrowanego i w stowarzyszeniach życia apostolskiego podlegających Papieskiej Komisji Ecclesia Dei oraz w tych, gdzie podtrzymuje się zwyczaj używania ksiąg liturgicznych forma extraordinaria, dozwolone jest posługiwanie się Pontificale Romanum z 1962 r. przy udzielaniu święceń niższych i wyższych. "


Co mam przez to rozumieć, że Motu Proprio Summorum Potificum nie wprowadza żadnych zmian w normach Kodeksu Prawa Kanonicznego? ???
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 08, 2012, 18:40:42 pm »

Mógłbym prosić jakiegoś forumowicza który jest zorientowany: jaka była historia powstawania tradycyjnych instytutów i zgromadzeń zakonnych po SVII?
 Pan ryszard1966 wspomniał że były święcenia w Tradycyjnej formie sprawowane przez abp T. Pieronka i pan ryszard1966 podał link w którym jest coś wspomniane o możliwości powstania tradycyjnego instytutu w Polsce, ale nie było żadnego odnośnika do bardziej szczegółowych informacji. Jeśli to możliwe chętnie przyczyniłbym się do utworzenia takiego instytutu. Po za tym na tym blogu(link) nie mogłem znaleźć informacji o tych święceniach w Krakowie(troszke chaotyczny ten bloog) może ktoś podać bezpośredni link(lub informacje) o tym wydarzeniu?

Z góry dziękuje.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2012, 18:43:44 pm wysłana przez Blej » Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 08, 2012, 19:22:58 pm »

Mógłbym prosić jakiegoś forumowicza który jest zorientowany: jaka była historia powstawania tradycyjnych instytutów i zgromadzeń zakonnych po SVII?
Na temat powstania kazdego z tych zgromadzen mozna napisac ksiazke. Bedzie to na pewno literatura sensacyjna :)

Chce Pan kilkoma postami dowiedziec sie wszystkiego. Ja czytalem o tradycji ponad rok zanim niesmialo rozpoczalem dyskusje na forum tradycyjnym :)

Niech Pan na poczatek kupi sobie ksiazki i poczyta:

http://libriselecti.pl/X_Grzegorz_Sniadoch_IBP__MSZA_SWIETA_TRYDENCKA_MITY_I_PRAWDA_APOLOGETYKA_STAREJ_MSZY_SWIETEJ-530.html

http://sanctus.com.pl/szczegoly/1511/w_obronie_mszy_swietej_i_tradycji_katolickiej

http://sanctus.com.pl/szczegoly/3022/historia_mszy

http://sanctus.com.pl/szczegoly/4793/wedlug_boga_czy_wedlug_swiata

Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 08, 2012, 20:30:22 pm »

Z pewnością będę musiał sięgnąć po taką lekturę :) ale nie można powiedzieć że internet jest goły w informacje dlatego jednak proszę o przychylenie się mojej prośbie.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 08, 2012, 22:22:01 pm »

-Dziś byłem na Mszy w Poznaniu na wzgórzu św. Przemysława. Dlaczego nie było Asperges :o (Niedziela Chrztu Pańskiego)?

???
Dziś według tradycyjnego kalendarza powinno się odprawić Mszę o Świętej Rodzinie, nie o Chrzcie Pańskim.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 08, 2012, 22:31:27 pm »

-Dziś byłem na Mszy w Poznaniu na wzgórzu św. Przemysława. Dlaczego nie było Asperges :o ?

Może po prostu nie była to suma  ;)
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 08, 2012, 23:34:17 pm »

Odprawiał x. Rafał Pajszczyk, a on nie robi aspersji i nie czyta Ewangelii po polsku. Ta msza sumą nie jest, ponieważ kościół nie jest kościołem parafialnym oraz tym bardziej nie odprawia się "za parafian żywych i umarłych". Można jednak przyjąć, że jest główną mszą w tym kościele (dla wiernych w KRR na pewno), zatem aspersja jest do przyjęcia.

Kościół nie jest położony na Górze "św. Przemysława" tylko Przemysła.

Oczywiście, była Msza o Świętej Rodzinie. NB wspaniałe i poruszające kazanie x. Rafała, byłem pod wrażeniem.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2012, 23:37:57 pm wysłana przez Maswerk » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 08, 2012, 23:50:51 pm »

Cytuj
Jeste wiele seminariow w Polsce, gdzie wylatuje sie za zbyt wielka milosc do Mszy trydenckiej.
Czytaj: "...za WIDOCZNĄ miłość do Mszy..."

Mógłbym prosić jakiegoś forumowicza który jest zorientowany: jaka była historia powstawania tradycyjnych instytutów i zgromadzeń zakonnych po SVII?
W Polsce są (nieformalnie) IBP, FSSP, FSSPX. Historycnie jako pierwsze powstało FSSPX (Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X). Powstało w 1969 jako odpowiedź abp. Lefebvre na soborowe dokumenty - w szczególności dotyczące formacji kapłańskiej. I jako takie zostało wielokrotnie chwalone przez wizytatorów. Jednak inicatorom reform nie o to chodziło, o więcej, istnienie formacji wypełniające wszystkie postulaty soboru - było im bardzo nie na rękę, zatem postanowili FSSPX zniszczyć. W 1975 roku oficjalnie choć nie do końca zgodnie z prawem (eufemizm) bractwo przestało istnieć. Zatem istniejące nieoficjalnie Bratwo całkiem nieźle się rozwija mimo łatki "schizmatyków", którą do niedawna mięli

W 1988r abp. Lefebvre wyświęcił bez zgody papieża 4 biskupów. W zasadzie zgodę miał na sam pomysł święceń kogoś z Bractwa na  biskupa, oraz na termin, nie udało się wskazać zadawalających kandydatów, nie zdążono przedyskutować propozycji poczwórnych święceń. Podejrzewa się, że jedna ze stron "porozumienia"grała na czas... Po tym wydarzeniu Jan Paweł II powołał Bractwo Kapłańskie św.Piotra (FSSP) do którego weszli członkowie FSSPX, którzy nie pogodzili się z "aktem schizmatyckim" (cokolwiek to oznacza) arcybiskupa. W Polsce - mimo kilku kapłanów-polaków żaden z biskupów nie uznał za stosowne zaprosić do siebie Bractwa. Podobnie zresztą na świecie. Dlatego mimo sporej ilości powołań - niemal nie rozwija się. W Polsce istnieje półoficjalnie za sprawą studiującego w Krakowie ks. Grygiel-a. (przepraszam, jeśli źle odmieniłem nazwisko)

IBP czyli Instytut dobrego Pasterza - powstał w 2006r powołany przez Benedykta XVI z tych członków FSSPX którzy odeszli w wyniku wewnętrznych konfliktów. Podobnie jak FSSP - przyjęty w większości diecezji jak skrzyżowanie dżumy z trądem. W kilku diecezjach przyjęty, w paru więej ledwo tolerowany. W paru nietolerowany, ale ordynariusz nie ma możliwości ich usunąć (choć czasem śle listy z żądaniem "zwinięcia się" w ciągu paru dni, bo jak nie to ...). Rozwija się lepiej niż FSSP, ale nadal tamowany przez "dobrą wolę" biskupów...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 09, 2012, 00:03:18 am »

Panie JP7. Ks. W. Grygiel już jest dawno po studiach a w Krakowie pełni funkcję prodziekana jakiegoś Wydziału  na Papieskim Wydziale Filozoficznym czy coś w tym rodzaju.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!