Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 06:37:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego  (Przeczytany 20494 razy)
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« dnia: Stycznia 07, 2012, 21:24:12 pm »

Witam wszystkich!

Jak widać jestem nowy na forum, dlatego chciałbym zadać tu kilka pytań odnośnie Mszy Św.
-Od nie dawna chodzę na Msze na górze św. Przemysława w Poznaniu w formie nadzwyczajnej. Posiadam wydrukowaną wersje tego krótkiego mszalika http://chomikuj.pl/wupio/Religia/Msza+trydencka+-+nadzwyczajny+ryt+rzymski/mszalik,227656481.pdf
Czy on wystarczy dla adepta takiego jak ja? i przede wszystkim czy jest prawidłowy?
-Czy ostatnia Ewangelia jest zawsze taka sama(stała)?
-Czy mogą państwo podać mi tutaj linki z tego forum lub innych wartościowych stron w których znajdę informacje o św. Mszy Trydenckiej?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 07, 2012, 21:54:22 pm »

Czy on wystarczy dla adepta takiego jak ja? i przede wszystkim czy jest prawidłowy?
A po co właściwie Panu mszalik?
Nie wiem, czy wystarczy, bo każą mi płacić za ściągnięcie... Zapewne wystarczy. Na początek warto, żeby nauczył się Pan części stałych, potem mszalik staje się zbędny.

-Czy ostatnia Ewangelia jest zawsze taka sama(stała)?
Początek Ewangeli w/g świętego Jana (In principio erat Verbum...)

-Czy mogą państwo podać mi tutaj linki z tego forum lub innych wartościowych stron w których znajdę informacje o św. Mszy Trydenckiej?
A czego konkretnego Pan szuka?
Polecam na przykład Nowy ruch liturgiczny , albo Msza.net.

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 08, 2012, 01:33:28 am »

Wg rubryk '62 (wg wczesniejszych w trzecia msze Bozego Narodzenia jako ostatnia Ewangelie czyta sie Ewangelie z Epifanii) jako ostatnia Ewangelie, jesli sie ja czyta, cyta sie zawsze Prolog sw Jana.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 08, 2012, 09:26:22 am »

Dla samego siebie lepiej zainwestować w Mszalik w Te Deum. Warto uskładać i te 100 zł zapłacić.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 08, 2012, 09:46:28 am »

Nie warto. Znacznie lepiej kupić Mszalik na rynku wtórnym. Okazje są dość często. Proponuję spróbować np. tutaj: http://allegro.pl/moj-niedzielny-mszalik-brooklyn-na-kazda-niedziele-i2040668656.html
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 08, 2012, 10:13:30 am »

Wg rubryk '62 (wg wczesniejszych w trzecia msze Bozego Narodzenia jako ostatnia Ewangelie czyta sie Ewangelie z Epifanii) jako ostatnia Ewangelie, jesli sie ja czyta, cyta sie zawsze Prolog sw Jana.
a niedzila palmowa to co? ;p

ps. nie tworzmy bytow niepotrzebnych - na serio nie potrzeba nowego watku o takiej nazwie na forum w calosci prawie poswieconym mszy rzymskiej. istnieje wyszukiwarka na forum, o guglu nie wspominajac.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 08, 2012, 10:54:05 am »

Proponuję spróbować np. tutaj: http://allegro.pl/moj-niedzielny-mszalik-brooklyn-na-kazda-niedziele-i2040668656.html
Brooklyn to mi się raczej z inną konfesją kojarzy :D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 08, 2012, 11:04:10 am »

Kiedyś miałem taki Mszalik. Fajny i wygodny.
Oczywiście można trafić coś na allegro. Np. Mszalik ten, z którego mamy reprint. Jeśli chodzi o zawartość jest gorszy od tego z 1956 roku. Natomiast tłumaczenia na polski są znacznie lepsze.
Na przyszłość może trzebaby zrobić połączenie tych dwóch wydań?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 08, 2012, 12:09:19 pm »

Reprint ma mojem zdaniem jedną gigantyczną wadę: za cienkie kartki!

Połączenie dwu wydań to każdy może zrobić na własny użytek, ale jakby chciał drukować i upublicznić, to konieczne byłoby uzyskanie imprimatur
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 08, 2012, 12:19:44 pm »

Powiem szczerze: Mam zamiar zostać kapłanem(jeszcze nie zdecydowałem czy zakonnym czy diecezjalnym). Zauważyłem pewne wartości w Tradycji Katolickiej, która tak naprawdę dziś jest porzucana(przynajmniej jej część). W przyszłości chciałbym odprawiać Mszę w Nadzwyczajnej formie. Pytając o te informacje(linki) miałem na myśli czysto techniczną stronę Mszy Trydenckiej tzn. chciałbym się zapoznać dokładniej z każdymi obrzędami które znajdują się w tej mszy, z kalendarzem liturgicznym, stroje, chorałem itd.
Panie jp7 aby ściągnąć ten mszalik(z linku który podałem) wystarczy być zarejestrowany na chomikuj.pl
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 08, 2012, 12:37:00 pm »

Powiem szczerze: Mam zamiar zostać kapłanem(jeszcze nie zdecydowałem czy zakonnym czy diecezjalnym).
 

Skoro tak, to radzę kierować się w te progi: http://www.piusx.org.pl/

Tam mają też płytę specjalnie dla kapłanów.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 08, 2012, 12:37:58 pm »



Tam mają też płytę specjalnie dla kapłanów.
w necie tez sa filmy instrukt. - wydany przez fsspx i przez ed.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2012, 12:47:01 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 08, 2012, 16:05:45 pm »

Mam kolejne pytania:
-Dziś byłem na Mszy w Poznaniu na wzgórzu św. Przemysława. Dlaczego nie było Asperges :o (Niedziela Chrztu Pańskiego)?
-Kiedyś czytałem, że na Mszy Trydenckiej wykonuje się 33 znaki Krzyża. Ale czy to wierni wraz z kapłanem wykonują tylke znaków, czy tylko kapłan? Za każdym razem jak jestem na na Mszy Trydenckiej(na wzgórzu) wierni nigdy nie robią tylu znaków krzyża(może nie są tak wtajemniczenie - tego nie wiem ???).
-Czy w Polsce są gdzieś wykonywane przez jakiegoś polskiego biskupa święcenia w formie Nadzwyczajnej rytu Rzymskiego?(proszę nie pisać, że są takie seminaria za granicą gdzie takie święcenia mają miejsce - ja o tym wiem)

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 08, 2012, 16:20:09 pm »

Mam kolejne pytania:
 Dlaczego nie było Asperges :o (Niedziela Chrztu Pańskiego)?

Z tego co mi kiedyś mówił kapłan niema takiego obowiązku, Asperges jest przed Sumą.
Czy taka jest prawda nie wiem.


Mam kolejne pytania:
-Kiedyś czytałem, że na Mszy Trydenckiej wykonuje się 33 znaki Krzyża. Ale czy to wierni wraz z kapłanem wykonują tylke znaków, czy tylko kapłan? Za każdym razem jak jestem na na Mszy Trydenckiej(na wzgórzu) wierni nigdy nie robią tylu znaków krzyża(może nie są tak wtajemniczenie - tego nie wiem ???).

Znaki Krzyża wykonuje się na początku Mszy w czasie Gloria i Sanctus, pod koniec na błogosławieństwo.
Resztę Znaków Krzyża Wykonuje Kapłan sam.

-Czy w Polsce są gdzieś wykonywane przez jakiegoś polskiego biskupa święcenia w formie Nadzwyczajnej rytu Rzymskiego?(proszę nie pisać, że są takie seminaria za granicą gdzie takie święcenia mają miejsce - ja o tym wiem)



Do tej pory nie było.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #14 dnia: Stycznia 08, 2012, 16:35:12 pm »

Święcenia kapłańskie w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego były w Krakowie. Udzielił ich arcybiskup Tadeusz Pieronek
http://rzymskikatolik.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?116062eż
Wierni żegnają się też na końcu Credo
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!