Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:34:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Co to jest prawda i jak ją bronic ?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Co to jest prawda i jak ją bronic ?  (Przeczytany 4803 razy)
magyar
Gość
« dnia: Maja 06, 2009, 14:15:24 pm »

Wiele razy na tym forum poruszaliśmy  słowa:  prawda historyczna , religijna itd. Wiec mam pytanie co to jest prawda i jak ją bronic i czy prawda  może  być obiektywna.

Prawda jest  wypowiadanych zdań określająca ich zgodność z rzeczywistością. W mowie potocznej oraz w logice tradycyjnej prawda to stwierdzenie czegoś, co miało faktycznie miejsce lub stwierdzenie nie występowania czegoś, co faktycznie nie miało miejsca.

Problemem zdefiniowania tego pojęcia zajmowali się filozofowie od starożytności. Klasyczna definicja prawdy pochodzi od Arystotelesa i jest to zgodność sądów z rzeczywistym stanem rzeczy, którego ten sąd dotyczy.
Zapisane
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 06, 2009, 14:27:02 pm »

Archanioł Rafał w awatarze ;O! :D


każdy wie że jest prawda, pół-prawda i gówno prawda :p
dla mnie prawdą jest to co uważam za prawdziwe.
Jak bronić? hmmm wytaczając argumenty? :D

a jak ktoś podważa prawdę niepodważalną to po ryju go!
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 06, 2009, 15:47:25 pm »

Prawda oczywiście jest jedna i obiektywna. Tyle tylko, że czasami nie jest jednoznacznie widoczna dla ludzi.
___

Do Pańskich rozważań "co to jest prawda" warto dorzucić jeszcze słowa Pana Jezusa: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem". (J 14,6)
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 06, 2009, 17:15:05 pm »

(...)
każdy wie że jest prawda, pół-prawda i gówno prawda :p
dla mnie prawdą jest to co uważam za prawdziwe.
Jak bronić? hmmm wytaczając argumenty? :D

a jak ktoś podważa prawdę niepodważalną to po ryju go!

 ;D ;D ;D Kochani, czy dziś jest jakiś dzień dobrego humoru na forum? :)
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 07, 2009, 00:01:30 am »

Ja chyba mam dzień złego humoru, bo post Pana Budynia wcale mnie nie rozśmieszył. Wręcz przeciwnie.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 07, 2009, 13:05:27 pm »

Prawda jest obiektywna. Sposób opisu tej obiektywnej rzeczywistości może być mniej lub bardziej dokładny. Mniej dokładny opis - to prawda częściowa.
Udokumentowany opis wydarzeń odległych w czasie - to prawda historyczna, zaś równie (a czasem nawet bardziej) udokumentowany zapis cudów - "prawda religijna"
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 07, 2009, 13:09:11 pm »

A jak w tej klasyfikacji nazwać trudną do rozdzielenia mieszaninę prawdy i fałszu?
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #7 dnia: Maja 07, 2009, 17:22:53 pm »

Manipulacja?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #8 dnia: Maja 07, 2009, 18:03:04 pm »

A jak w tej klasyfikacji nazwać trudną do rozdzielenia mieszaninę prawdy i fałszu?
Wszystko co zawiera fałsz (fałsz, a nie "prymitywną" prawdę cząstkową) - jest fałszem.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 07, 2009, 18:03:31 pm »

Wiele razy na tym forum poruszaliśmy  słowa:  prawda historyczna , religijna itd. Wiec mam pytanie co to jest prawda i jak ją bronic i czy prawda  może  być obiektywna.

W tradycji katolickiej, definicja Św. Tomasza była obowiązująca aż do niedawna:

Veritas est adæquatio intellectus et rei.

Prawdą jest to, co w naszym rozumie przystaje do rzeczywistości, zgadza się z rzeczywistością. Nie można więc mieć żadnych wątpliwości co do obiektywnosci prawdy. Niestety, w obecnych czasach ta definicja prawdy jest uznawana za "przestarzałą", i coraz częściej prawda jest pojmowana jako coś subiektywnego.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Maja 07, 2009, 19:03:20 pm »

Ja chyba mam dzień złego humoru, bo post Pana Budynia wcale mnie nie rozśmieszył. Wręcz przeciwnie.

Rozśmieszył? To jest tragedia. Pozostaje tylko zamilczeć.

Przy okazji i bez urazy.  Zadziałało u mnie zboczenie zawodowe. Prawda.... jak ją bronić, czy jak jej bronić? Bronić prawdę czy prawdy? Chyba jednak dopełniacz. Prof. Miodka trzeba by spytać.  :)
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 07, 2009, 19:22:33 pm »

Wiele razy na tym forum poruszaliśmy  słowa:  prawda historyczna , religijna itd. Wiec mam pytanie co to jest prawda i jak ją bronic i czy prawda  może  być obiektywna.

Prawda nie może być nieobiektywna z definicji, czyż nie?
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 07, 2009, 21:28:51 pm »


W tradycji katolickiej, definicja Św. Tomasza była obowiązująca aż do niedawna:

Veritas est adæquatio intellectus et rei.

Prawdą jest to, co w naszym rozumie przystaje do rzeczywistości, zgadza się z rzeczywistością. Nie można więc mieć żadnych wątpliwości co do obiektywnosci prawdy. Niestety, w obecnych czasach ta definicja prawdy jest uznawana za "przestarzałą", i coraz częściej prawda jest pojmowana jako coś subiektywnego.

Jako osoba w filozofii niekształcona, mam problem ze zrozumieniem tej definicji.

Jak to "w naszym rozumie"? Przecież prawdy mogę nie obejmować swoim rozumem. Istnieją wręcz prawdy, które w ludzkim rozumie do rzeczywistości może być trudno dostosować. A jednak są prawdą (oczywiście obiektywną).
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #13 dnia: Maja 07, 2009, 21:58:18 pm »

Jako osoba w filozofii niekształcona, mam problem ze zrozumieniem tej definicji.

Jak to "w naszym rozumie"? Przecież prawdy mogę nie obejmować swoim rozumem.

Ja też w filozofii niekształcony jestem, ale rozumiem to tak:

Dokładnie to definicję, którą zacytowałem, należałoby przetłumaczyć  jako "prawda to przystawanie intelektu i rzeczy". Intelekt może być przy tym dwojakiego rodzaju: boski lub ludzki. Tak więc nie ma problemu - są rzeczy, które przystają do intelektu boskiego, i daltego człowiek może mieć problem z ich zrozumieniem, ale prawdą są.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 07, 2009, 22:02:37 pm »

Teraz zaczynam rozumieć. Zmylił mnie ten "nasz rozum"...
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Co to jest prawda i jak ją bronic ? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!