Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 09:49:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Geneza zła - trudne pytania
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Geneza zła - trudne pytania  (Przeczytany 10419 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #15 dnia: Maja 06, 2009, 14:42:34 pm »

[...] Bóg dał wolna wolę człowiekowi do czynienia zła aby człowiek przez to unieszczęśliwiał sam siebie a przez to  Boga [...]

Dla ścisłości pozwolę sobie zauważyć, że podkreślony przeze mnie fragment wypowiedzi wypada traktować jedynie jako pewną figurę retoryczną, podobnie jak znany z formuły spowiedzi zwrot "Pana Boga obraziłem ..." - gdyż Bóg, będąc doskonałym i sam z siebie istniejącym i najszczęśliwszym Bytem, nie może być w jakikolwiek sposób unieszczęśliwiony przez nasze ludzkie grzeszne działania.
Zapisane
nullatenus
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Maja 06, 2009, 16:50:49 pm »

To pytanie najlepiej zmienić "skąd grzech?", bo to nas naprowadzi na rozumienie katolickie. Podobno dekret soboru trydenckiego o łasce i o grzechu p. jest jednym z najdoskonalszych nowożytnych tekstów filozoficznych.
Natomiast rozważanie tego zagadnienia z punktu widzenia filozofii jest niekonkluzywne bo jak mówi bp. Wiliamson, (który studiował w Oxfordzie) wiekszość profesorów filozofii to ludzie mniej lub bardziej opętani przez diabła.
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2009, 18:18:15 pm wysłana przez nullatenus » Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 06, 2009, 18:02:16 pm »

sam często zastanawiałem się nad problemem zła i zgadzam się z tym co zostało napisane że zło nie istnieje. Istnieć znaczy posiadać źródło w Zasadzie istnienia, gdyby zło istniało musiałoby pochodzić od Boga a temu przeczy Boże Objawienie. Teoria sw.Augustyna najlepiej odpowiada na moje pytanie o pochodzenie zła. Kolejnym pytaniem jest problem wolnej woli, skąd w stworzeniu myśl aby chcieć odrzucić Boga? Skąd rodzi się grzech? Wydaje mi się że trzeba za Leibnizem zdefiniować iż stworzenie NIE jest IDEALNE, gdyż Bóg musiałby stworzyć samego siebie, jest maksymalnie doskonałe w granicach możliwości w jakich stworzenie może być podobne Bogu, ta jedyna różnica, która sprawia że nie jesteśmy równi Bogu to możliwość pojawienia się buntu. To taka moja filozofia która pozwala mi związać koniec z końcem i nie zabrnąć w manichejskie czy protestanckie wytłumaczenia tegoż problemu.

Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Maja 06, 2009, 19:02:33 pm »

nie chcę mi się brnąć w takie spory... mogę odesłać jedynie do filozofii Leibniza.
Napisałem sądzę że w miarę jasno na czym polega doskonałość stworzenia - stworzenia jest doskonałe w kategoriach przysługujących stworzeniu. Gdyby kategorię doskonałości dla stworzenia zrównać z kategorią doskonałości bezwzględnej przysługującej Bogu wynikała by prawda że Bóg musiałby stworzyć samego siebie gdyż tylko On jest Doskonałością bezprzymiotnikową.

Manicheizem jest postrzeganie świata jako złożonego z dwóch wiecznych pierwiastków - dobrego i złego. W manicheizmie zło nie jest brakiem dobra ale jego "bratem". Dlatego niektóre pseudo chrześcijańskie wyznania postrzegają szatana i Chrystusa (tu mają na myśli Wcielonego... archianioła Michała)  jako braci. Jezus jest dobrem, szatan złem.

Zapisane
nullatenus
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Maja 06, 2009, 19:38:50 pm »

Sam Leibnitz nie brał poważnie swojej "Teodycei", był to w rzeczy samej popularny (dziecinny) tekst dla czytelnika nie majacego wykształcenia filozoficznego, napisany dla królowej Zofii Karoliny.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Maja 06, 2009, 23:42:01 pm »

Cytuj
Sam Leibnitz nie brał poważnie swojej "Teodycei", był to w rzeczy samej popularny (dziecinny) tekst dla czytelnika nie majacego wykształcenia filozoficznego, napisany dla królowej Zofii Karoliny.

czyli czuję że pisać i do mnie, wykształcenia filozoficznego nie mam.

Cytuj
z kogo Pan robi głupka? teraz pisz Pan, ze stworzenie jest doskonałe, a przedtem napisał Pan że stworzenie nie jest idealne. Nie widzi Pan, że wypowiedział pan dwa zdania wzajemnie sprzeczne bez słowa wyjaśnienia? Czy to fałszywa duma czy modernizm?

głupka? mozę zrobic jedynie z siebie. Stworzenie nie może być idealne bo jedynie Bóg jest idealny, stworzenie jak zapewne napiszę po raz trzeci jest doskonałe w granicach w jakich może nim być. Proszę sobie darować tego typu uwagi bo nie wnoszą nic do dyskusji.

Cytuj
Dlatego napisałem "pewnego rodzaju". Gdyż jeśli stworzenie nie jest w całości idealne, to oznacza to, że - w końcu istniejąca - część nieidealna siłą rzeczy - jako właśnie idealności przeciwna - musi być zła. Ergo mamy do czynienia z substancjonalnym złem.

nic nie zrozumiałem. Jest to powielanie tego samego mechanizmu o którym było na początku tego wątku... to że stworzenie nie jest takie a jedynie podobne do Boga nie jest wynikiem istnienia zła ale wynikiem rozróżnienia między stworzycielem a stworzeniem. Stwórca nie jest stworzeniem, stwórca jest idealny - stworzenie nie jest idealne. zasada logiki.
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #21 dnia: Września 16, 2009, 11:49:49 am »

http://www.teodice.com/
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #22 dnia: Września 17, 2017, 22:12:20 pm »

Zło jest związane z darem wolności i odrzuceniem Stwórcy.  Polecam to poniżej, bardzo dobrze tłumaczone.

Geneza zła - cz.1
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=fqaus8bjzD0

Geneza zla cz.2
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=QT_bbKl50AQ&t=11s
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2018, 11:52:06 am wysłana przez Anna M » Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #23 dnia: Września 19, 2017, 19:59:23 pm »

Zło jest związane z darem wolności i odrzuceniem Stwórcy.  Polecam to poniżej, bardzo dobrze tłumaczone.

Geneza zła
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=5tbt8DfMeh8



Ja to wszystkio rozumiem ale to jest opisywanie stanu faktycznego. Wybieram coś co już istnieje. Kto stworzył zło?
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #24 dnia: Września 19, 2017, 20:24:33 pm »

W takim razie NIC! pan nie rozumie! Najpierw trzeba posłuchać. Bóg nie stworzył zła i powtórzę, zło jest związane z darem wolności i odrzuceniem Stwórcy.

https://youtu.be/fqaus8bjzD0?t=509
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2018, 12:05:13 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #25 dnia: Września 19, 2017, 20:27:58 pm »

W takim razie NIC! pan nie rozumie! Najpierw trzeba posłuchać. Bóg nie stworzył zła i powtórzę, zło jest związane z darem wolności i odrzuceniem Stwórcy.

https://www.youtube.com/watch?v=5tbt8DfMeh8&feature=youtu.be&t=502



Rozumiem mi chodzi o genezę wyboru. Tu cały czas jest opisywanie stanu faktycznego.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #26 dnia: Września 19, 2017, 21:11:41 pm »

"A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre."  (Rdz 1). ---> Bóg nie stworzył czegoś co byłoby złe. Bóg nie stworzył zła, lecz samo szczęście i dobro. Człowiek bez grzechu, w Raju. Człowiek, a nie robot (człowiek ma wolną wolę, robot - nie).
I to człowiek, któremu Bóg dał możliwość wyboru, stworzył zło. A więc człowiek odwrócił się od Boga, a Bóg mu to dopuścił, bo ten człowiek sam tego chciał.
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2017, 21:15:39 pm wysłana przez Marc » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #27 dnia: Września 19, 2017, 21:15:32 pm »

Przecież Bóg dał wolną wolę i Bóg jej nie narusza ani człowiekowi, ani Aniołom jej nie odebrał. I wolna wola to jest to, że stworzenie dokonuje wyborów. Wolna wola jest jedną z władz duszy, bo jest jeszcze rozum i pamięć.  Św. Augustyn w Dialogu: O wolnej woli , który składa się z trzech ksiąg czyni rozważania. W pierwszej księdze na temat zła moralnego. Dochodzi do wniosku, że powodem wszelkiego zła na świecie jest nieograniczona wolna wola ludzka. Zło jest grzechem, które poddaje rozum namiętnościom. Wola ludzka może dokonać złego wyboru i dokonuje. Przecież nieraz dokonujemy złe i błędne wybory, a Pan Bóg na to patrzy, widzi dozwala. Konsekwencją takiego wyboru jest kara, która nie stanowi o unicestwieniu zła. Jest po to by zaprowadzić porządek i prowadzić do poprawy tego, który czyni zło. Według św. Augustyna Bóg nie kontroluje naszych zachowań, gdyż wolna wola jest aktem wolnym. Bóg nie ingeruje w nasze przyszłe plany i wybory choć je już zna.

To Manichejczycy opierali się na założeniu, że Bóg jest odpowiedzialny za zło na świecie, gdyż jest twórcą bytów. Dowodzili, że to nie wolna wola człowieka jest źródłem zła. Zła należy upatrywać się w Bogu. I Augustyn odrzuca poglądy manichejczyków, uważając je za błędne.

A w ogóle ciekawy tekst; Rozważania św. Augustyna o wolnej woli
http://www.bryk.pl/teksty/studia/pozosta%C5%82e/teologia/18730-rozwa%C5%BCania_%C5%9Bw_augustyna_o_wolnej_woli.html


Jeszcze św. Bazyli o złem:

http://www.ultramontes.pl/bazyli_o_zlem.htm

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #28 dnia: Września 19, 2017, 21:33:12 pm »

Wracając do Aniołów, to przecież też są to stworzenia Boże tak jak i ludzie tylko są to istoty tylko duchowe, oddzielone od materii, a dusze ludzkie są złączone z ciałem i oba rodzaje stworzeń są obdarzone wolną wolą. Na podstawie św. Tomasza z Akwinu takie jest tłumaczenie:

"Grzech aniołów nie może być zmazany, gdyż stosownie do niezmienności ich natury nie są oni zdolni do podjęcia pokuty i żalu za to, co jeden raz uczynili. Natomiast wola ludzka – wedle uwarunkowań naszej natury – podatna jest na zmiany. Ludzie mogą więc nie tylko wybierać różne działania, dobre lub złe, ale po dokonaniu jednego wyboru, mogą się opamiętać i zwrócić się ku czemuś innemu. Człowiek posiada tę zmienność woli dopóki żyje w ciele i złączony jest z jego zmiennością. Gdy zaś dusza oddzieli się od zmiennego ciała, wówczas człowiek posiądzie taką samą niezmienność woli, jaką aniołowie posiadają z natury. Dusza ludzka po śmierci nie może więc podjąć się pokuty, nie może zwrócić się od dobra ku złu, ani odwrotnie. Dobroć Boża mogła więc przez swego Syna odnowić upadłą naturę ludzką."

Ciekawy tekst:

http://www.bibula.com/?p=16927



Musimy wiedzieć i pamiętać, że pewne rzeczy są przed nami zakryte, my się dowiemy, ale nie tu na ziemi i musimy też wiedzieć, że nasz ludzki rozumek (który zmieści się w moim berecie - jak mówił św. Maksymilian Kolbe), jest ograniczony, dochodzi do pewnego momentu i dalej koniec, nie poznamy nic więcej.
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2017, 21:39:25 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #29 dnia: Września 19, 2017, 23:20:40 pm »


Ale poza Bogiem nic nie ma,, Jestem, który jestem " wiec wszystko jest w Bogu. Zło też? Wiec jak to jest?


Oznaczałoby to, że cokolwiek robimy to i tak po śmierci jesteśmy w Bogu, czyli w niebie. Ale jeśli odrzucamy Boga i mamy taką możliwość to znaczy ze ten stan istnieje i ktoś go musiał stworzyć nic samo z siebie nie istnieje nie powstaję. Bóg spowodował, że możemy tego dokonać. To możemy się posunąć do bluźnierstwa, ale to są tylko pytania:


Bóg jest sprawcą zła? Bo tak z opisu stanu faktycznego może wynikać


Bóg nie grzeszy. Nie jest wolny? Jest


Co w momencie znalezienia się duszy w niebie będzie bezwolnym robotem, czy wolna?


Gdyby zła nie było to by człowiek go nie wybrał.  Wtedy była by otchłań neutralna nieszkodząca nikomu.


Czy piekło jest wieczne? Jeśli tak to miałoby pierwiastki absolutu a to nieprawda.


« Ostatnia zmiana: Września 19, 2017, 23:25:33 pm wysłana przez binraf » Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Geneza zła - trudne pytania « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!