Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 07:19:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: agnostyk, urna i pogrzeb katolicki
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: agnostyk, urna i pogrzeb katolicki  (Przeczytany 3249 razy)
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« dnia: Grudnia 26, 2011, 16:45:10 pm »

Nie bardzo rozumiem jak to było z pogrzebem Vaclava Havla?
Pogrzeb w katedrze. W informacji radiowej podano, że był agnostykiem. I nie było trumny tylko urna.
Czy w Czechach jest inny Kościół katolicki?  ::)  :-[ ???
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2011, 16:50:45 pm wysłana przez ratio » Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 26, 2011, 16:58:54 pm »

A u nas takich pogrzebów nie było? Bronisław Geremek, Jaruga Nowacka, Jerzy Szmajdziński. To tylko kilka przykładów. Co do Havla to niezbyt znam jego poglądy i nie chcę za bardzo tego oceniać. Ale w katedrze św. Wita była trumna z ciałem Havla, którą wynosili potem żołnierze z katedry. Kremacja nastąpiła potem.
http://www.polskatimes.pl/artykul/486575,pogrzeb-vaclava-havla-pozegnali-go-rodacy-i-swiatowi,id,t.html
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2011, 17:03:33 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 26, 2011, 17:03:18 pm »

Ale w katedrze św. Wita była trumna z ciałem Havla, którą wynosili potem żołnierze z katedry. Kremacja nastąpiła potem.
Właśnie zwróciliśmy z Żoną na to uwagę, że tak zgodnie z przepisami kościelnymi (i zdrowym rozsądkiem). A co do wyznania Zmarłego, wygląda, że w ostatnich latach dużo przemyślał o sprawach ostatecznych a to że kiedyś deklarował się jako agnostyk jeszcze o niczym nie świadczy.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1491

« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 26, 2011, 17:09:56 pm »

Może nawrócił się na łożu śmierci?
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 200


« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 26, 2011, 20:02:22 pm »

W "Teleekspresie" był fragment homilii kard. Duki, który w tłumaczeniu zawierał słowa o modlitwie za Havla mimo faktu, że był agnostykiem. Widocznie współczesna "lekka i miła teologia nadziei" w swej eschatologii widzi możliwość zbawienia dla absolutnie każdego...
Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 26, 2011, 20:23:01 pm »

W "Teleekspresie" był fragment homilii kard. Duki, który w tłumaczeniu zawierał słowa o modlitwie za Havla mimo faktu, że był agnostykiem. Widocznie współczesna "lekka i miła teologia nadziei" w swej eschatologii widzi możliwość zbawienia dla absolutnie każdego...
Byc moze ksieza prowadzacy takie nabożenstwo maja nadzieje, ze ich tez pochowaja po nabożenstwie, po katolicku.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 27, 2011, 10:20:14 am »


Czeski prymas powiedział na kazaniu, że jest święcie przekonany, że VH już dostąpił zbawienia.

Jak ten prymas chce później przekonać Czechów do przyjmowania sakramentów?

BTW, zadziwilło mnie, że pokazali Komunię św. do ust.
 
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 27, 2011, 15:44:21 pm »

Że  ten pogrzeb to była farsa, to już było wiadomo, kiedy jakis hierarcha powiedział, iż zgromadzilismy się oddać chołd Havlowi, nie modlić się o zbawienie jego duszy.(druga część zdania nie została wspomniana). Posoborowie to inna religia.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 27, 2011, 20:41:37 pm »

Ja z kolei patrzyłem z innego punktu: takie państwo ateistyczno-laickie a mimo wszystko pogrzeb ma być kościekny. Zaraz mi się przypomniały hasła mówiące, że u nas pogrzeb prezydenta był zbyt kościelny.
A swoją drogą w jedynej czynnej cerkwii w Korei Płn. odprawiono nabożeństwo (wydaje mi się, że żałobne) za Kim-Dzong-Ila.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
makumba
rezydent
****
Wiadomości: 276

« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 02, 2014, 14:52:37 pm »

Właśnie obejrzałem w CNN reportaż z Rzymu o katolickim pogrzebie faceta uważającego się za kobietę. Pokazano też słynną wypowiedź Franciszka z samolotu "Kim jestem by osądzać". Te zabiegi podcinają skrzydła pasterzom w terenie, tracą autorytet u szarego luda.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: agnostyk, urna i pogrzeb katolicki « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!