Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 16:17:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231944 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pasterka z Watykanu
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Pasterka z Watykanu  (Przeczytany 17067 razy)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« dnia: Grudnia 24, 2011, 22:29:21 pm »

Co jak co ale po czytaniu właśnie słyszę graduał z Mszy trydenckiej. :)
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 24, 2011, 22:46:05 pm »

Konsternacja komentatora na Trwam TV - "właśnie rozbrzmiewa psalm..... (cisza)" - podejrzewam, że spodziewał się "Dziś się narodził Chrystus Pan Zbawiciel". Bardzo mi się śpiewy podobają.
Zapisane
Taki sobie o...
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 25, 2011, 01:53:28 am »

Przytaczam z pamięci: "Ojciec Święty sprawuję tę Najświętszą Of... Eucharystię..."
 ::)
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 25, 2011, 08:12:46 am »

Potem kard. Dziwiszi relacja na TVP INFO oraz jakiś bp. na TVP Polonia. Ale nie wiem czy podobnie jak Benedykt użyli np. Kanonu bo nie oglądałem. Wolałem film na planet o Bruce Lee.
Tak swoją drogą jak pamiętam Jan Paweł II nigdy nie używał Kanonu podczas uroczystości. Albo II albo częściej III ME.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 25, 2011, 08:14:55 am »

Przytaczam z pamięci: "Ojciec Święty sprawuję tę Najświętszą Of... Eucharystię..."
 ::)
Według mnie wszystkie polskie media katolickie przeszły jakieś szkolenia, aby mówić tylko o Eucharystii a nie o Mszy. Słuchając różne radia katolickie zawsze słyszę "Eucharystia". Proponuje zatem na Mszę w NFRR mówi po prostu "Msza". :)
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 25, 2011, 10:59:11 am »

Tak swoją drogą jak pamiętam Jan Paweł II nigdy nie używał Kanonu podczas uroczystości. Albo II albo częściej III ME.
Bo nigdy wstążka nie leżała na 1ME.

Przytaczam z pamięci: "Ojciec Święty sprawuję tę Najświętszą Of... Eucharystię..."
 ::)
Według mnie wszystkie polskie media katolickie przeszły jakieś szkolenia, aby mówić tylko o Eucharystii a nie o Mszy. Słuchając różne radia katolickie zawsze słyszę "Eucharystia". Proponuje zatem na Mszę w NFRR mówi po prostu "Msza". :)
A ja bym zaryzykował, że jest to odgórne polecenie.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 25, 2011, 14:22:41 pm »

Przytaczam z pamięci: "Ojciec Święty sprawuję tę Najświętszą Of... Eucharystię..."
 ::)
Według mnie wszystkie polskie media katolickie przeszły jakieś szkolenia, aby mówić tylko o Eucharystii a nie o Mszy. Słuchając różne radia katolickie zawsze słyszę "Eucharystia". Proponuje zatem na Mszę w NFRR mówi po prostu "Msza". :)
Ja byłam na tegorocznej NOM-owej pasterce w mojej parafii bardzo miło zaskoczona bo:
1. ksiądz na wstępie powiedział: "tę Najświętszą Ofiarę sprawować będziemy..."
2. przy słowach "stał się człowiekiem" polecił uklęknąć
3. był Kanon (oczywiście po polsku, ale był).
Chyba ani razu nie padło słowo "Eucharystia", za to "ofiara" ładnych parę razy. Ciekawe, czy tylko u mnie z inicjatywy ks. proboszcza, czy taka zmiana to skutek odgórnych wytycznych.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 25, 2011, 18:20:20 pm »

Pani Warmiaczko zawsze się klęka w tym momencie na pasterce. Pewnie przypomniał.
A w Watykanie ciekawie wyglądał też modlitwa wiernych. Może następnym razem nie zobaczymy już lektorek?
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 25, 2011, 19:39:32 pm »

Co do "Najświętszej Ofiary" to ja słyszę niemal zamiennie z "Eucharystią".

Na pasterce jak co roku nie byłem, bo spędzam wigilię u dziadków, na dalekiej wsi, a samochodu się nie mam przecie własnego jeszcze.

Najlepszy komentarz mamy przy transmisji pasterki: "To ta trydencka, po łacinie?" Wytłumaczyłem jej zgrabnie, że róznica nie polega tylko na łacinie ;)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 25, 2011, 19:55:03 pm »

Dla tych, którzy nie oglądali/słuchali:

1) Formularz
http://www.vatican.va/news_services/liturgy/libretti/2011/20111224.pdf

2) Video
http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=tep&sectio=o24-12a
http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=tep&sectio=o24-12b
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 25, 2011, 20:40:52 pm »

Nie zdziwiłbym się, gdyby to był kapłan.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 25, 2011, 21:06:10 pm »

Chciałbym bardzo, żeby kiedyś transmisje Mszy św. odbywały się bez komentatorów wszelkiej maści - komentarz/tłumaczenie można przecież zrobić w formie napisów. Dotyczy to Trwam, EWTN, i wszelkich innych katolickich telewizji.

Missam Sanctam sine commentario transmissam, dona nobis Domine!

« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2011, 21:08:57 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 25, 2011, 21:22:37 pm »

Ten komentator jest świecki?
o. Jan Król CSsR
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 25, 2011, 21:26:34 pm »

Mowiłem.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #14 dnia: Grudnia 25, 2011, 21:38:55 pm »

byla to jedna z pierwszych po wielu latach liturgii z normalna muzyka. Mam tu na mysli nie tylko repertuar,bo zdarzalo sie, ze wybierano sensowne rzeczy,  ale i wykonanie: chor poprawil sie zdecydowanie, malo: choral byl bardzo ladnie zaspiewany, po mesku, z b.dobra intonacja, nie po solesmensku. Nie VIII msza, nareszcie!!!! Dobry zespol dety, porzadne granie, muzyka do tej swiatyni po prostu jak ulal pasujaca.Renesansowy utwor na procesje z darami wysmienity. Jestem w zasadzie b. zaskoczony. Poziom choru papieskiego rozpoznawalnie sie poprawia. O ile sie orientuje przed kilkoma- kilkonastoma miesiacami zostal wymieniony chormistrz.
  Do dzis pamietam, jak chor sie zgubil 4 lata temu spiewajac, zreszta nieczysto i brzydkim dzwiekiem, Te Deum w Sylwestra, i z dziwacznym frazowaniem, jak za przeproszeniem dziady jakies. I takie cos na caly swiat.
    Obecnie zas piekna oprawa, i b. dobre spiewanie. Po latach bylejakosci. Widac milosc do liturgii i muzyki za obecnego papieza, jak i powolna, ale skuteczna prace nad poziomem.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2011, 21:57:32 pm wysłana przez max » Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pasterka z Watykanu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!