Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 00:22:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kronika reformy
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Kronika reformy  (Przeczytany 24103 razy)
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #60 dnia: Marca 27, 2012, 16:19:19 pm »

Cytuj
Może to i symulacja, ale to nie przeszkadza Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI odwiedzać luterańskie świątynie i się tego nie wstydzi. Chyba uważa ich za wyznanie najbliższe Kościołowi Katolickiemu wśród protestantów
no i chyba dobrze uważa :D Z heretyckich wyznań to najmniej "odleciało", są nawet frakcje luterańsko-katolickie które szukają zbliżenia z Kościołem Rzymskim. Co nie zmienia faktu, że to odszczepieńcy.

Cytuj
Nawet FSSPX w krajach nadbałtyckich ma kontakty z konserwatywnymi  luteranami.
z tym, że księża Bractwa nie ukrywają, że zależy im na ich nawróceniu ;D

Cytuj
Cytuj

    Kiedyś wielki polski papież Jan Paweł II mówił o dwóch płucach chrześcijaństwa:
    wschodnie – prawosławie i zachodnie – katolicyzm. Pomiędzy płucami jest zawsze serce –
    protestantyzm, który od 490 lat jest obecny zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie.


Ładnie to napisali :)
wzruszyłem się, kurde
srutututu blablabla 8)
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2012, 16:22:10 pm wysłana przez Tulin » Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #61 dnia: Marca 27, 2012, 16:21:18 pm »

Byly luteranin z Kosciola Wysokiego :

http://vimeo.com/14322888
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #62 dnia: Marca 27, 2012, 16:27:40 pm »

Cytuj
Odnowiciele często mówią, że wiele możemy nauczyć od protestantów. Wskazują na różne elementy, pomijając liturgię luterańską, która faktycznie mogłaby być wzorem, jeśli chodzi o staranność.

bo odnowiciele mówiąc o protestantach myślą o zielonoświątkowcach albo innych charyzmatykach.
Liturgia luterańska faktycznie jest ładna i staranna nawet w swojej prostocie. 


http://news.fsspx.pl/?p=819

„Jeśli mówi się, że jesteśmy przeciwko ekumenizmowi, to nie oznacza, iż jesteśmy przeciwko jedności chrześcijan — mówił bp Fellay. — My tylko krytykujemy środki, jakie mają do tego prowadzić. (…) Nie jesteśmy przeciw dyskusjom. To dobry środek prowadzący do jedności. Nie możemy jednak zgodzić się na zmianę depozytu wiary. Może się pan zdziwi, ale na przykład w krajach bałtyckich utrzymujemy kontakt z konserwatywnymi pastorami luterańskimi, którzy są zaniepokojeni postępem progresizmu w ich wspólnotach. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy z nimi we wspólnocie. Prawdziwa jedność może się dokonać jedynie na gruncie wspólnej wiary. Na fundamencie prawdy. Inne sposoby dochodzenia do jedności nie mają nic wspólnego z wiarą”.
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2012, 15:03:49 pm wysłana przez Tulin » Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
v-welt
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 07, 2012, 13:20:37 pm »

a i tak z innej beczki, jak co to prosze przenieść pytanie, czy w POlsce wprowadzono Mszal z '65r w'ogole i co z tym "Mszałem Wyszyńskiego" ?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 07, 2012, 14:13:34 pm »

a i tak z innej beczki, jak co to prosze przenieść pytanie, czy w POlsce wprowadzono Mszal z '65r w'ogole i co z tym "Mszałem Wyszyńskiego" ?
Na pewno wprowadzono Ordo Missae. Np. jeden z numerów katowickich "Wiadomości Diecezjalnych" został wydany właśnie jako Ordo Missae z 1965. Natomiast kompletny Mszał polsko-łaciński "Wyszyńskiego" ukazał się dopiero w 1968 r. W "Wobec Boga czy według świata" (na s. 167) p. Milcarek pisze, że słyszał o Mszale ołtarzowym z 1965 r., ale go nie widział. Ja nie trafiłem na taki Mszał, zresztą nie wiadomo, kto i gdzie miałby go wydrukować.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #65 dnia: Sierpnia 06, 2012, 08:31:26 am »

Jeszcze raz o rodowodzie II Modlitwy Eucharystycznej:

Czy II ME to w ogóle jest tekst starożytny? Nie. To jest tekst ułożony w ramach posoborowej reformy liturgii, przez zespół ekspertów (a ściślej: przez podzespół zespołu eksperckiego nr 10), którego relatorem był ks. prof. Pierre Jounel z Instytutu Katolickiego w Paryżu. II ME ułożono z wykorzystaniem anafory ze starożytnego dziełka "Traditio apostolica", przypisywanego św. Hipolitowi Rzymskiemu (+ 235), dlatego nazywanej niekiedy "anaforą Hipolita" lub "kanonem Hipolita". Poniżej, na samym końcu wpisu, podaję tekst anafory z "Traditio", każdy może sobie ją porównać z II ME i wyrobić własne zdanie o relacji między dwoma tekstami. Pamiętajmy też, że II ME może być stosowana z innymi prefacjami, niekoniecznie z własną. W praktyce rzadko kiedy jest stosowana z własną prefacją. Jeśli zaś odjąć prefację, to z "anafory Hipolita" w II ME nie zostaje już prawie nic. Annibale Bugnini, sekretarz Consilium koordynujący całość prac, wypowiedział się następująco na temat sposobu wykorzystania "anafory Hipolita" w tworzeniu II ME (cytat z jego La riforma liturgica, 2 wyd., Rzym 1997, s. 451):

"Zamierzano ułożyć anaforę krótką i stosującą bardzo proste pojęcia. Dlatego wzięto jako inspirację anaforę Hipolita. Chociaż jednak zaczerpnięto z tej anafory liczne sformułowania i pojęcia, nie mamy tu do czynienia z jakimś nowym jej wydaniem. Nie dało się zachować struktury anafory Hipolita, ponieważ nie posiada ona ani Sanctus, ani epiklezy konsekracyjnej przed opowiadaniem o ustanowieniu, ani wspomnienia świętych ani modlitw wstawienniczych. Wszystkie te elementy rozwinęły się już po Hipolicie i nie mogło ich zabraknąć dziś w anaforze rzymskiej. Poza tym różne wyrażenia i sformułowania anafory Hipolita są archaiczne i trudno zrozumiałe, dlatego nie można ich było umieszczać w anaforze współczesnej".

(...)

Wśród historyków liturgii dominowało kiedyś przeświadczenie, że do III w. istniała jedna wspólna liturgia, która potem zaczęła się różnicować, ale ten pogląd został przezwyciężony już przez Antona Baumstarka (+ 1948).


http://www.liturgia.pl/blogi/Maciej-Zachara-MIC/O-tym-ze-II-Modlitwa-eucharystyczna-NIE-JEST-najstarsza-modlitwa-jaka-mamy.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #66 dnia: Sierpnia 06, 2012, 09:47:38 am »

Ciekawa postać ten Marianin:
Cytuj
Maciej Zachara MIC

Marianin. Rocznik 1966. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". Ojciec duchowny Seminarium Księży Marianów w Lublinie. Prezbiter wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce. Odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stała współpraca z miesięcznikiem "Oremus".

Szczególne zainteresowania: historia liturgii chrztu i bierzmowania, rozwój obrzędów Mszy świętej, wzajemna relacja Mszałów Pawła VI i Piusa V.

Muszę powiedzieć, że kiedyś jego komentarze liturgiczne w OREMUS'ie były o wiele bardziej "posoborowe", niż ten tekst. Ponad 10 lat temu przestaliśmy kupować to wydawnictwo, właśnie z powodu tych komentarzy.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #67 dnia: Sierpnia 06, 2012, 09:51:15 am »

Ponad 10 lat temu przestaliśmy kupować to wydawnictwo, właśnie z powodu tych komentarzy.

A krótko po tym o. Maciej napisał książkę, w której rozprawił się z posoborowymi mitami nt. celebrowania twarzą do ludu, języka narodowego itd. :) Książka dla niepoznaki miała okładkę autorstwa Kiko...
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #68 dnia: Sierpnia 06, 2012, 10:35:58 am »

Cóż - tradsi z neonami podzielają opinię, ze NOM to kiepsko się nadaje do odprawiania Mszy. My pozostajemy przy starym mszale, Kiko postanowił poprawić nowy...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #69 dnia: Sierpnia 07, 2012, 11:27:03 am »

Odnośnie wplywu reformy lit na ekumenizm musze sie ,,pochwalic,, malym zgrzytem ekumenicznym :) z racji tyg ekumenicznego seminarium wyslalo mnie na spotkanie z jakims teologiem prawosławnym ktory mial odwiedzic uniwersytet. Na spotkaniu wypatrzyl mnie jakis mlody batiuszka i zagadal. Gdy dowiedzial sie ze jestem na V roku zadowolony powiedzial ,,O! To już subdiakon!,, :) gdy powiedzialem ze juz nie swieca subdk. byl zszokowany: ,,Tak!? Oj, to przepraszam, nie wiedzialem... To tylko swiecenia niższe przyjmujecie?,, Gdy powiedzialem ze tez zniesli to sie troche zmieszal i po chwili krepujacej ciszy zapytal: ,,Ale tonsura to chyba jest jeszcze?,, :-)
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #70 dnia: Sierpnia 07, 2012, 12:45:56 pm »

świetne...:D Wynika z tego, że oni nie wiedza nawet z kim rozmawiają...w tym "dialogu"...hehe
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #71 dnia: Sierpnia 07, 2012, 13:47:23 pm »

świetne...:D Wynika z tego, że oni nie wiedza nawet z kim rozmawiają...w tym "dialogu"...hehe

Dwa tygodnie temu byłem w Tomaszowie Lubelskim (Zamojskie), gdzie przypadkowo poznałem ks. proboszcza parafii prawosławnej
(takich księży i proboszczów daj Boże!).
Ale zapytał mnie, czy w tabernakulum (u katolików) znajdują się uświęcone komunikanty!
(To na moje pytanie, czy w kościele prawosławnym mam uklęknąć przed.... no właśnie, bo nie potrafiłem dojrzeć wiecznej lampki.)
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #72 dnia: Sierpnia 07, 2012, 13:51:46 pm »

świetne...:D Wynika z tego, że oni nie wiedza nawet z kim rozmawiają...w tym "dialogu"...hehe

Dwa tygodnie temu byłem w Tomaszowie Lubelskim (Zamojskie), gdzie przypadkowo poznałem ks. proboszcza parafii prawosławnej
(takich księży i proboszczów daj Boże!).
Ale zapytał mnie, czy w tabernakulum (u katolików) znajdują się uświęcone komunikanty!
(To na moje pytanie, czy w kościele prawosławnym mam uklęknąć przed.... no właśnie, bo nie potrafiłem dojrzeć wiecznej lampki.)

Też ciekawie...podobno w cerkwi się nie przechowuje Najświętszego Sakramentu...ale tylko gdzieś tak czytałem, nie wiem prawdę mówiąc...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #73 dnia: Sierpnia 08, 2012, 12:46:10 pm »

świetne...:D Wynika z tego, że oni nie wiedza nawet z kim rozmawiają...w tym "dialogu"...hehe

Dwa tygodnie temu byłem w Tomaszowie Lubelskim (Zamojskie), gdzie przypadkowo poznałem ks. proboszcza parafii prawosławnej
(takich księży i proboszczów daj Boże!).
Ale zapytał mnie, czy w tabernakulum (u katolików) znajdują się uświęcone komunikanty!
(To na moje pytanie, czy w kościele prawosławnym mam uklęknąć przed.... no właśnie, bo nie potrafiłem dojrzeć wiecznej lampki.)

Też ciekawie...podobno w cerkwi się nie przechowuje Najświętszego Sakramentu...ale tylko gdzieś tak czytałem, nie wiem prawdę mówiąc...

Generalnie się nie przechowuje. Czasem jednak tak- np. na potrzeby liturgii św. Grzegorza Wielkiego.
Schizmatycy wschodni nieco inaczej rozumieją przeistoczenie. Nie adorują Najświętszego Sakramentu i niechętnie patrzą na ten katolicki zwyczaj.
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #74 dnia: Sierpnia 08, 2012, 13:50:51 pm »

Nie tylko oni. Klerycy grekokatoliccy (szczególnie ukraińcy) patrzą często dziwnie na naszą praktykę adoracji. Słyszałem nawet komentarz, że ,,łacinnicy przglądają się P. Jezusowi,, ale tez znalem takiego ktory przychodzil do nas na adoracje i nawet klękał.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kronika reformy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!