Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:37:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: celebracje KRR w kościele św. Klemensa
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 35 Drukuj
Autor Wątek: celebracje KRR w kościele św. Klemensa  (Przeczytany 123231 razy)
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #375 dnia: Marca 25, 2018, 23:17:01 pm »

25 III 2 NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, czyli PALMOWA godz. 14
26 III WIELKI PONIEDZIAŁEK godz. 16.30
27 III WIELKI WTOREK godz. 16.30
28 III WIELKA ŚRODA godz. 16.30
29 III WIELKI CZWARTEK godz. 22.15 MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
30 III WIELKI PIĄTEK godz. 15.45 LITURGIA MĘKI I ŚMIERCI PAŃSKIEJ – post ścisły
31 III WIELKA SOBOTA godz. 23 MSZA WIGILII WIELKANOCNEJ – na liturgię przynosimy świece – po liturgii poświęcenie przyniesionych przez wiernych pokarmów na stół wielkanocny
1 IV NIEDZIELA WIELKANOCNA godz. 14 oraz 19.45
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #376 dnia: Marca 26, 2018, 00:34:59 am »

Wczorajsza celebracja niedzieli kwietnej u św. Klemensa to był wielki tryumf Bugniniego. Celebracja rozpoczęła się w kościele, procesja została zredukowana do pół okrążenia, zaś najdłuższą częścią Mszy był ... traktus, beczany chyba przez kwadrans. Mieliśmy też ogłoszenia, nawiązujące nieco do poznańskiej tradycji o. Michała Woźnickiego SDB. Przez to wszystko po 65 minutach nabożeństwa byliśmy przed Credo. Choć Msza śpiewana i kadzona, Credo było recytowane.

I teraz timing, z sikorem na ręku:
- od Credo do zakończenia Kanonu 12 minut,
- Komunia Święta (od Pater noster po Ecce Agnus Dei) - nie więcej niż 4-5 minut.

Pocieszam się tylko tym, że beczenie naszych kantorów musi być zaliczane jako męki czyśćcowe. Nic tak nie odpycha od grzechu, jak przeświadczenie, co cię czeka po drugiej stronie życia, poza niebiosami.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #377 dnia: Marca 26, 2018, 01:29:19 am »

Wczorajsza celebracja niedzieli kwietnej u św. Klemensa to był wielki tryumf Bugniniego. Celebracja rozpoczęła się w kościele, procesja została zredukowana do pół okrążenia, zaś najdłuższą częścią Mszy był ... traktus, beczany chyba przez kwadrans.


1. Nie jest niczym złym rozpoczęcie celebracji w kościele. Rubryka mszału z '62 (cytaty za http://divinumofficium.com ) jest taka:
Cytuj
Sicubi vero habeatur altera ecclesia, in qua ramorum benedictio commode peragi possit, nihil impedit, quominus benedictio eorum ibi fiat, et deinde processio pergat ad ecclesiam principalem.
W czasach absolutnie przedreformowych téj rubryki nie było. Był za to wspomniany powrót do kościoła:
Cytuj
In reversione Processionis...


2. Nakaz wyjścia, w miarę możności, z kościoła istnieje w rubrykach z '62:
Cytuj
Processio dirigatur, si fieri potest, extra ecclesiam, per aliquam viam longiorem.
...ale ma on o tyle mniéj sensu, niż przed reformą Wielkiégo Tygodnia i Niedzieli Palmowéj, że usunięto obrzęd uderzenia krzyżem we drzwi kościoła; wcześniéj więc nie dało się bez wyjścia z kościoła albo spoza kościoła.

Dla ciekawych a leniwych streszczam różnice między stanem z początku XX wieku a z początku lat '60-tych:
1. przemielenie wszystkiégo przed Mszą — różnic jest dużo;
2. usunięcie początku Mszy i przejście od razu do okadzeń;
3. de facto usunięcie ewangelii: przed reformami po przeczytaniu Męki Pańskiéj śpiéwano jeszcze jeden akapit, ale wyraźnie go oddzielając (modlitwa "munda cor" przed nim, okadzenie! — właśnie tu było! — i śpiéw w tonie ewangelii). W usuniętym akapicie, można powiedzieć, jest zawarta pewna zapowiedź zmartwychwstania.


3. Uwagi do chóru pomijam, bo ani nie znam sprawy, ani nic nie wniosę.
« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2018, 01:37:10 am wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #378 dnia: Marca 26, 2018, 11:39:52 am »

Nie odnosząc się do uwag o procesji i recytowanym Credo: jak mozna ten traktus zaśpiewać zgodnie z graduale romanum inaczej niż w 15 minut?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #379 dnia: Marca 26, 2018, 13:28:11 pm »

Przedewszystkiem można go zaśpiewać ładnie. Jakby zaśpiewał to miejscowy chór, może i trwałoby 20 minut, ale byłoby przyjemnym doznaniem. Jakby ks. Faber słyszał te warszawskie i podwarszawskie pseudochorały, to ani nigdy by się nie nawrócił na katolicyzm, ani nie powiedział, że "Msza jest najpiękniejszą rzeczą po tej stronie nieba".
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #380 dnia: Marca 26, 2018, 19:03:27 pm »

Przedewszystkiem można go zaśpiewać ładnie. Jakby zaśpiewał to miejscowy chór, może i trwałoby 20 minut, ale byłoby przyjemnym doznaniem. Jakby ks. Faber słyszał te warszawskie i podwarszawskie pseudochorały, to ani nigdy by się nie nawrócił na katolicyzm, ani nie powiedział, że "Msza jest najpiękniejszą rzeczą po tej stronie nieba".

Może warto odświeżyć ten wpis:

http://przedsoborowy.blogspot.com/2014/03/oprawa-muzyczna-mszy-problem.html
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #381 dnia: Marca 26, 2018, 22:53:06 pm »

Ostatnimi czasy bywam w Klemensie raz na pół roku. To co mnie za każdym razem szokuje to rosnąca ilość osób. (Efekt Franciszka?) To jedna z nielicznych Mszy trydenckich w Polsce, gdzie już nie można miejsca siedzącego mieć pewnego. A kościół mały nie jest.

Jeśli kogoś boli recytowane Credo, specyficzny styl śpiewania czy gawędy ogłoszeniowe O.K. to polecam Brwinów. Są jeszcze miejsca siedzące w kościele :) Co prawda teraz nie jest łatwo dojechać komunikacją miejską, ale od września wrócą kolejki. Pół godziny z Centrum Kolejami Mazowieckimi to nie tak daleko.

Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #382 dnia: Marca 27, 2018, 00:26:27 am »

Ojciec Krzysztof ma wiele zalet. W szczególności, zna wady tradycjonalistów jak mało kto i jego wiele uwag (czy to w kazaniach, czy to w ogłoszeniach) jest bardzo cennych. Nie jestem aż w takiej desperacji, jak bohater tej sceny: https://www.youtube.com/watch?v=93b1xV105HU

;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #383 dnia: Marca 27, 2018, 11:26:00 am »

Ostatnimi czasy bywam w Klemensie raz na pół roku. To co mnie za każdym razem szokuje to rosnąca ilość osób. (Efekt Franciszka?) To jedna z nielicznych Mszy trydenckich w Polsce, gdzie już nie można miejsca siedzącego mieć pewnego. A kościół mały nie jest.
Chyba wiele "starych" tradi wspólnot w Polsce ma podobnie. W Bytomiu kościół pęka już w szwach (100++ osób w każdą niedzielę). W Gliwicach 2 lata temu zmieniono kościół na większy. W Krakowie w św. Krzyżu na Mszy o godz. 10.30 też ciężko miejsce znaleźć.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #384 dnia: Marca 27, 2018, 21:25:22 pm »

Ostatnimi czasy bywam w Klemensie raz na pół roku. To co mnie za każdym razem szokuje to rosnąca ilość osób. (Efekt Franciszka?) To jedna z nielicznych Mszy trydenckich w Polsce, gdzie już nie można miejsca siedzącego mieć pewnego. A kościół mały nie jest.
Chyba wiele "starych" tradi wspólnot w Polsce ma podobnie. W Bytomiu kościół pęka już w szwach (100++ osób w każdą niedzielę). W Gliwicach 2 lata temu zmieniono kościół na większy. W Krakowie w św. Krzyżu na Mszy o godz. 10.30 też ciężko miejsce znaleźć.
Ale w Krakowie to mały kościół. W Warszawie na Mszy może być już już 600-800 osób w niedzielę. Czy ktoś kiedyś policzył ile osób chodzi na Karolkową?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #385 dnia: Marca 27, 2018, 23:17:55 pm »

Spokojnie moglibyśmy przejąć parafię św. Barbary na Nowogrodzkiej. Ojcze Krzysztofie prowadź !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #386 dnia: Marca 27, 2018, 23:28:17 pm »

Ale jako nast. miejsce celebracji, czy do przeniesienia celebracji?

Zapisane
zdewirtualizować awatary
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #387 dnia: Marca 27, 2018, 23:34:52 pm »

jako tradiparafia personalna
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #388 dnia: Marca 27, 2018, 23:47:39 pm »

jako tradiparafia personalna

Dodatkowo z x. Wojciechem. Ale czy to coś więcej niż mrzonki przy obecnym umiłowanym arcypasterzu naszym? Myślę, że wątpię nawet bez wpisów p. Rysia...

Rozporządzenia, żeby w każdej parafii powrócono do tamtej liturgii, nie będzie nigdy. Znajomość łaciny jest dziś mizerna. Poza tym tamte msze trwały dwa razy dłużej niż obecne. A kiedy teraz ksiądz odprawia ponad 50 minut, to ludzie już wychodzą z kościoła - tłumaczył hierarcha. - http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,9632530,Msze_trydenckie_dla_wytrwalych__Nie_ma_wielu_chetnych.html

Przepraszam za takie źródło. Wprawdzie text sprzed 7 lat, ale czy w stosunku Jego Eminencji do Tradycji coś zmieniło się na lepsze?
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #389 dnia: Marca 29, 2018, 13:12:08 pm »

Cytuj
Myślę, że wątpię nawet bez wpisów p. Rysia...
"Jest prawda czasu i jest prawda ekranu, prawda..." ;)

Prawda etapu może być już inna. Jeżeli Redemptoryści stwierdzą, że "chcą zakończyć eksperyment Tradycji w parafii na Karolkowej" to Kardynał będzie musiał wskazać nową lokalizację. Na obecnym etapie rozwoju Indultu (ilościowym i jakościowym) trudno wyobrazić sobie by Msze miały odbywać się w kaplicy cmentarnej na Wólce Węglowej.
Wyludniające się śródmieście (i starzejące się) jest odpowiednim miejscem.

Czy tradi-parafia będzie prowadzona prze IBP?
Nie widzę tabunów księży chcących odprawiać starą Mszę. Zatem logicznym jest wskazanie na IBP i przekazanie im parafii.
"Eksperyment na Karolkowej" dobitnie wykazał, że współżycie dwóch rytów jest bezowocne i na dłuższą metę niemożliwe. Benedykt XVI o tym wiedział i pisał o tym.
Dlatego Indult warszawski powoli będzie zmierzał w kierunku wydzielenia.
Dodajmy do tego ekscesy teologiczne Bergoglia, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Atmosfera pomiędzy Zborem postępaków a wiernymi KK będzie coraz bardziej napięta. Aby uniknąć kompletnej schizy pod jednym dachem - Karolkowa może zostać zamknięta.
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2018, 13:16:15 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 35 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: celebracje KRR w kościele św. Klemensa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!