Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 23:47:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Reforma reformy - mój wkład
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Czy masz wpływ na praktykę liturgiczną Novus Ordo?
a) działam aktywnie na rzecz "reformy reformy" - 14 (13%)
b) reaguję na nadużycia liturgiczne - 20 (18,5%)
c) próbowałem/-am pomóc, ale mój głos się nie liczy - 25 (23,1%)
d) to sprawa księży, nie świeckich - 10 (9,3%)
e) modlę się o godne sprawowanie nowej liturgii - 18 (16,7%)
f) szkoda czasu na "banalny produkt chwili" - 20 (18,5%)
g) w mojej parafii nie ma Novus Ordo :) - 1 (0,9%)
Głosów w sumie: 61

Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Reforma reformy - mój wkład  (Przeczytany 9641 razy)
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #45 dnia: Grudnia 30, 2011, 18:07:15 pm »

@ Jarod
A czy to takie ważne jak jest nazywana?
Niech Pan lepiej zauważy iż nowy i stary mszał byly przygotowywane w innym duchu. Niech Pan zauważy kto zgłaszał sprzeciwy i  zastrzeżenia, i jak je argumentował. Nowy mszał to na swoj sposób powrót do Rzymu. Duch pokory i autentycyzmu zastąpił "ducha soboru" lat 70-tych.
Może dla Pana to ciągle za mało, czyż jednak nie jest to powod do radości?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #46 dnia: Grudnia 30, 2011, 18:12:21 pm »

@ Jarod
A czy to takie ważne jak jest nazywana?
Niech Pan lepiej zauważy iż nowy i stary mszał byly przygotowywane w innym duchu. Niech Pan zauważy kto zgłaszał sprzeciwy i  zastrzeżenia, i jak je argumentował. Nowy mszał to na swoj sposób powrót do Rzymu. Duch pokory i autentycyzmu zastąpił "ducha soboru" lat 70-tych.
Może dla Pana to ciągle za mało, czyż jednak nie jest to powod do radości?
Wszystko swietnie, ale chyba w "reformie reformy" chodzilo o cos wiecej... A moze to tylko wyobraznia tradsow...
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #47 dnia: Grudnia 30, 2011, 18:18:32 pm »

Widzi Pan..
dla reformy reformy potrzeba jeszcze dziesiatek lat i wymarcia paru pokolen.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #48 dnia: Grudnia 31, 2011, 03:28:13 am »

.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2011, 04:10:01 am wysłana przez kamilek » Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #49 dnia: Grudnia 31, 2011, 08:38:06 am »

Widzi Pan..
dla reformy reformy potrzeba jeszcze dziesiatek lat i wymarcia paru pokolen.
To w takim razie jest to sprawa dla duchowieństwa a nie dla wiernych. Lepiej zająć się rozpowszechnianiem KRR anizeli "reformą reformy", której i tak nie daję się dostrzec na przestrzeni ostatnich 5 lat.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #50 dnia: Grudnia 31, 2011, 08:45:16 am »

Dla mnie, reforma reformy to przede wszystkim praca u podstaw: stopniowe naprawianie tego, co zniszczone; czasem ratowanie tego, co jeszcze da się uratować; otwieranie oczu na destrukcję liturgii, na jej silny związek z doktryną i wiarą.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #51 dnia: Grudnia 31, 2011, 09:36:07 am »

Dla mnie, reforma reformy to przede wszystkim praca u podstaw: stopniowe naprawianie tego, co zniszczone; czasem ratowanie tego, co jeszcze da się uratować; otwieranie oczu na destrukcję liturgii, na jej silny związek z doktryną i wiarą.
Ja nie widzę związku pomiędzy "pracą u podstaw" i "reformą reformy".

"Reforma reformy" - z samej nazwy wynika, że chodzi o jakiś akt prawny korygujący poprzednie akty prawne. Conajmniej spodziewałbym się jakichś instrukcji nakazujących przestrzeganie obecnego prawa. Pracę u podstaw można i powinno się robić nawet bez hasła "reforma reformy".
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #52 dnia: Stycznia 03, 2012, 14:05:40 pm »

Nowy mszał to na swoj sposób powrót do Rzymu. Duch pokory i autentycyzmu zastąpił "ducha soboru" lat 70-tych.

Czy to prawda, że z Ordo Missae zniknęła tradiopcja "In all Masses the priest may say the eucharistic prayer in an audible voice"?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #53 dnia: Stycznia 03, 2012, 23:00:52 pm »


2. No pewnie - to się nazywa "msza prywatna".  :)

Ale czy ma nakazane codziennie odprawić mszę i czy w polce mszę prywatną się praktykuje ? Był ktoś na takiej mszy .
Tak. Rok temu. Pasterka na Piasku. W kaplicy odprawiał x. Grzegorz, a przy bocznym ołtarzu x. Konstantyn - Msza prywatna. I tak się złożyło, że na niej byłem.

Nadużycie. Prywatne msze w noc Bożego Narodzenia są zakazane.

A co gdy sumę odprawia proboszcz? Przecież każdy kapłan ma tego dnia trzy msze do odbębnienia. A przy głównym ołtarzu mogł tylko rządca kościoła odprawić.  Jak to wyglądało w takie duże święta przed wprowadzeniem koncelebry?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #54 dnia: Stycznia 03, 2012, 23:27:49 pm »


2. No pewnie - to się nazywa "msza prywatna".  :)

Ale czy ma nakazane codziennie odprawić mszę i czy w polce mszę prywatną się praktykuje ? Był ktoś na takiej mszy .
Tak. Rok temu. Pasterka na Piasku. W kaplicy odprawiał x. Grzegorz, a przy bocznym ołtarzu x. Konstantyn - Msza prywatna. I tak się złożyło, że na niej byłem.

Nadużycie. Prywatne msze w noc Bożego Narodzenia są zakazane.
Mógłbym poprosić o podanie gdzie tego zakazano? W czasach o. Gavantiego jeszcze tego nie było ;)
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #55 dnia: Stycznia 04, 2012, 01:24:15 am »

Nowy mszał to na swoj sposób powrót do Rzymu. Duch pokory i autentycyzmu zastąpił "ducha soboru" lat 70-tych.

Czy to prawda, że z Ordo Missae zniknęła tradiopcja "In all Masses the priest may say the eucharistic prayer in an audible voice"?

Szczerze nowiac nie mam pojecia. Nie znam nowego tlomaczenia az tak dokladnie.

PS.
Zebysmy sie w Polsce kiedys takiego tlomaczenia doczekali....
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #56 dnia: Stycznia 04, 2012, 03:42:51 am »

Zebysmy sie w Polsce kiedys takiego tlomaczenia doczekali....

E tam, nie przesadzajmy. Polskie tlumaczenie nie jest takie złe, choć ma trochę mankamentów. Nie wydaje mi się, aby było potrzebne nowe polskie tłumaczenie, co najwyżej korekta w kilku miejscach.

Angielskie tłumaczenie było wręcz anty-katolickie, i nie dało się go poprawić, trzeba było zrobić całkowicie nowe.

 
« Ostatnia zmiana: Stycznia 04, 2012, 03:46:19 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #57 dnia: Stycznia 04, 2012, 14:56:01 pm »

A co gdy sumę odprawia proboszcz? Przecież każdy kapłan ma tego dnia trzy msze do odbębnienia. A przy głównym ołtarzu mogł tylko rządca kościoła odprawić.  Jak to wyglądało w takie duże święta przed wprowadzeniem koncelebry?
1). Fatalny zwrot, proszę bardziej uważać
2). Jeszcze pamiętam z Częstochowy, w Kaplicy Cudownego Obrazu, w części za kratą znajdują się boczne ołtarze przy których księża spokojnie sobie Msze odprawiali. W Wigratzbad w 2000 roku w starej kaplicy jeden ksiądz odprawiał przy głównym ołtarzu a drugi przy bocznym, to też widzałem.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #58 dnia: Stycznia 04, 2012, 16:27:11 pm »

Czy to prawda, że z Ordo Missae zniknęła tradiopcja "In all Masses the priest may say the eucharistic prayer in an audible voice"?

Sprawdziłem, prawda. Ta rubryka była pod Sanctusem. Nowe tłumaczenie ma w tym miejscu tekst "In all Masses, the Priest celebrant is permitted to sing parts of the Eucharistic Prayer provided with musical notation below", co mozna zobaczyć na str. 18 pliku (484 mszału)
https://wikispooks.com/w/images/7/74/Moroney_Missal_9.pdf

Cały tekst nowego mszału jest tu:
https://wikispooks.com/wiki/Category:Roman_Catholic_Church
(pliki z nazwą zaczynającą się od Moroney_Missal). Nestety, to skan, więc nie można przeszukiwać.


W sieci znalazłem wyjaśnienie, że ciche odmawianie kanonu zostało zabronione  w 1967 instrukcją Instructio altera, więc stary mszał był w tym miejscu niezgodny z przepisami.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 04, 2012, 16:37:15 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #59 dnia: Stycznia 04, 2012, 17:27:10 pm »

Dzięki. Tzw. Instructio altera ("Tres abhinc annos") zezwalała, a nie nakazywała głośne odmawianie Kanonu.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Reforma reformy - mój wkład « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!