Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:47:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Reforma reformy - mój wkład
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Czy masz wpływ na praktykę liturgiczną Novus Ordo?
a) działam aktywnie na rzecz "reformy reformy" - 14 (13%)
b) reaguję na nadużycia liturgiczne - 20 (18,5%)
c) próbowałem/-am pomóc, ale mój głos się nie liczy - 25 (23,1%)
d) to sprawa księży, nie świeckich - 10 (9,3%)
e) modlę się o godne sprawowanie nowej liturgii - 18 (16,7%)
f) szkoda czasu na "banalny produkt chwili" - 20 (18,5%)
g) w mojej parafii nie ma Novus Ordo :) - 1 (0,9%)
Głosów w sumie: 61

Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Reforma reformy - mój wkład  (Przeczytany 9488 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #30 dnia: Grudnia 29, 2011, 23:38:00 pm »

Cytuj
"W Polsce jest spore zainteresowanie KRR ale jest 0 informacja" - właśnie, właśnie.... "Brak teologicznej katechezy  i wykładów w parafiach" - właśnie, właśnie... "Wiem to po swoim przykładzie" - a ja po swoim. "Ludzie bardzo by chcieli współistnienia tych dwóch rytów w każdej dosłownie każdej parafii" - oj, baaaardzo, baaaardzo .....

Na jakiej podstawie można mówić, ze "Ludzie bardzo by chcieli współistnienia 2 rytów" skoro nawet nie wiedzą, ze istnieją 2 ryty?


Z przeprowadzonych rozmów i  relacjach  lokalnych środowisk . Bo katechezy i wykładu odbywają się prywatnie miedzy wiernymi a nie że Kapłani głoszą z ambon (przepraszam  pulpitów ) bo ambon już niema w  nowych budynkach sakralnych . Ciekawe czy w Bazylice Opatrzności Bożej jest wykonalne odprawić KRR . Z tego co wiem to jest to chyba jedyna w Polsce  bazylika   zbudowana po ,, Neokatechumeńsku "". Tam nawet niema pseudo prezbiterium .
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #31 dnia: Grudnia 29, 2011, 23:39:19 pm »

Na jakiej podstawie można mówić, ze "Ludzie bardzo by chcieli współistnienia 2 rytów" skoro nawet nie wiedzą, ze istnieją 2 ryty? Z forum..., niestety tylko z internetu, "0" - no, może prawie - oficjalnych informacji; binfar i ja to już ludziów dwóch ... "Pierdoły Pan sadzisz!" nawet nie wiem, jak się sadzi pierdoły - mi wystarczy KRR....ps. jak robicie te fiolety?
Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #32 dnia: Grudnia 29, 2011, 23:44:33 pm »

1. Czy w Novus Ordo jest podział na Mszę śpiewana recytowaną cichą itd. ?

2. Czy jest praktykowana gdzieś Msza Cicha bez ministranta lub tylko z jednym bez udziału wiernych .

Mszy cichej to nie ma. Są natomiast Msze recytowane z jednym ministrantem bez udziału wiernych. Bez ministranta i wiernych jest też dopuszczalna, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ostrego podziału na Mszę śpiewaną i recytowaną to chyba nie ma.

3. Czy każdy kapłan ma nakazane codziennie odprawienie mszy czy to dowolność ?

KPK904
Cytuj
Pamiętając o tym, że w tajemnicy Ofiary eucharystycznej dokonuje się ustawicznie dzieło zbawienia, kapłani powinni często odprawiać, a zaleca się usilnie codzienne odprawianie, które, nawet gdy nie ma wiernych, stanowi czynność Chrystusa i Kościoła, którą sprawując kapłani wypełniają swoje główne zadanie.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #33 dnia: Grudnia 29, 2011, 23:47:23 pm »

"Pamiętając o tym, że w tajemnicy Ofiary eucharystycznej dokonuje się ustawicznie dzieło zbawienia, kapłani powinni często odprawiać, a zaleca się usilnie codzienne odprawianie, które, nawet gdy nie ma wiernych, stanowi czynność Chrystusa i Kościoła, którą sprawując kapłani wypełniają swoje główne zadanie" - u nas z powodu kolędy w tamtym roku nie było Mszy Św. wieczornych...
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #34 dnia: Grudnia 30, 2011, 00:24:51 am »

W praktyce Msze "prywatne" zastapila koncelebra, co nie znaczy ze "prywatnych" a wlasciwie Mszy bez ludu sie nie odprawia. jesli jest zamowiona intencja to kaplan ma obowiazek msze odprawic ewetualnie przekazac intencje innemu kaplanowi (wraz ze stypendium). Te stypedia maja dosc znaczny wplyw na to jak sie Msze odprawia.
Ludzie chca byc na Mszy ktora zamowili, w parafii mamy np pieciu ksiezy, wiec co robimy? A oczywiscie koncelebre, bo tak najwygodniej.
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #35 dnia: Grudnia 30, 2011, 00:28:43 am »

A no właśnie, więc co jest alternatywą dla koncelebry w przypadku tylu intencji?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #36 dnia: Grudnia 30, 2011, 00:35:26 am »

Koncelebra jakby nie bylo to wielce ulatwia w aspecie praktycznym.
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 337

« Odpowiedz #37 dnia: Grudnia 30, 2011, 00:58:03 am »

Koncelebra jakby nie bylo to wielce ulatwia w aspecie praktycznym.
I tym sposobem aspekt praktyczny , wyznacza granice tego co jest Szczytem i Pełnią.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #38 dnia: Grudnia 30, 2011, 07:29:46 am »

Ja osobiście Msze prywatne w NOMie widziałem wielokrotnie. W miejscowosciach letniskowych, gdzie księża są na wczasach, w sanktuariach, w klasztorach z dużą iloscia kapłanów.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #39 dnia: Grudnia 30, 2011, 08:12:51 am »

2. Czy jest praktykowana gdzieś Msza Cicha bez ministranta lub tylko z jednym bez udziału wiernych .
nom? tak.
krr? tak.


ps. nie Msza Cicha ino msza cicha
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2011, 08:29:01 am wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #40 dnia: Grudnia 30, 2011, 10:30:56 am »

Ludzie bardzo by chcieli współistnienia tych dwóch rytów w każdej dosłownie każdej parafii .
Na jakiej podstawie Pan tak uważa? Ja myślę, że ludzie wcale nie chca tego dziwnego rytu po łacinie w parafii. W parafiach gdzie proboszcz wprowadzil Mszę trydencką raczej nie ma tłoku na tych Mszach.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #41 dnia: Grudnia 30, 2011, 11:00:31 am »


2. No pewnie - to się nazywa "msza prywatna".  :)

Ale czy ma nakazane codziennie odprawić mszę i czy w polce mszę prywatną się praktykuje ? Był ktoś na takiej mszy .
Tak. Rok temu. Pasterka na Piasku. W kaplicy odprawiał x. Grzegorz, a przy bocznym ołtarzu x. Konstantyn - Msza prywatna. I tak się złożyło, że na niej byłem.

Nadużycie. Prywatne msze w noc Bożego Narodzenia są zakazane.
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #42 dnia: Grudnia 30, 2011, 11:10:23 am »

Trza by było poznać powody takiej sytuacji na Piasku.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #43 dnia: Grudnia 30, 2011, 17:19:27 pm »

A czy istnieje coś takiego jak "reforma reformy" ? Nie ma nawet zapowiedzi reform. Trochę poprawiła się praktyka liturgiczna celebracji papieskich i to wszystko. Nowa liturgia pozostaje nietknięta poza prostowaniem tłumaczeń niemieckich i angielskich.

Co do tłumaczeń niemieckich nie będę się wypopowidał bo ich poprostu nie znam.
Natomiast nowego wydania mszału anglojezycznego nie nazwal bym tego "prostowaniem tłumaczenia". Nowy mszal jest włciwie nowym dziełem. Podczas gdy poprzedni mszał (a właście Sakramentarz -Sakramentary) był ledwie parafrazą obecny Roman Missal jest prawdziwym tłumaczeniem. Dodam również ze obecne tłumaczenie jestet bardziej literalne i dokładniejsze od polskiego.

Dodam ze na grumcie amerykańskim "reforma" nie ogranicza się tylko do Mszału.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2011, 17:23:45 pm wysłana przez Highlander » Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #44 dnia: Grudnia 30, 2011, 17:44:01 pm »

@highlaner

Czy ta zmiana mszału jest nazywana "reformą reformy"?
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Reforma reformy - mój wkład « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!