Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:09:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Ksiądz który chce być fajny i pytania które fajne nie są.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Ksiądz który chce być fajny i pytania które fajne nie są.  (Przeczytany 998 razy)
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 337

« dnia: Grudnia 13, 2011, 14:08:40 pm »

Rozmowa z ks. Jackiem Stryczkiem
Zapis ciekawszych pytan i odpowiedzi udzielonych na czacie Onetu - 13.12.2011r godz. ~ 13.00, kanał: #religie

Cytuj
[13:20:15] <ks_Jacek_Stryczek> Ja uważam że apostazja ma swoje źródła w nieprzemyślanymchrzcie dzieci. to rodzice zoobowiązują się do wych. dziecka po katolicku, Jeśli tego nie robią i nie maja takiego planu to w dorosłym życiu dziecka pojawiają się dylematy religijne
[13:21:08] <ks_Jacek_Stryczek> ponieważ przy okazji chrztu rodzice w sposób formalny zgłaszają chcęć ochrzczenia dziecka i wych. po katolicku, a apostazji jako odwróćenie tego aktu powinno byc formalną decyzją o wystąpieniu

[13:21:37] <ks_Jacek_Stryczek> ja jestem zwolennikiem, aby chrzczono dzieci tylko w tych rodzinach, a których rodzice chcą wychowaywać je po katolicku


[13:21:54] <~SirMak> Dlaczego w kościele katolickim decyzje o chrzcie nie są podejmowane przez osobę pełnoletnią?

[13:22:43] <ks_Jacek_Stryczek> Opieramy się tutaj na Dziejach Apostolskich, gdzie św. Piotr chrzci poganina Korneliusza razem z acałą jego rodzina. Oznacza to

[13:23:26] <ks_Jacek_Stryczek> że jeżeli rodzina żyje wiarą to dziecko rozwija się w tej atmosferze. to jest konieczny warunek byśmy mogli chrzcić dzieci

[13:31:51] <Mor_f> czy mozna byc apostatą a jednoczesnie czlowiekiem gleboko wierzącym i zostać swietym w niebie?
[13:32:54] <ks_Jacek_Stryczek> apostazja oznacza, ze ktoś rezygnuje z drogi wskazanej przez Jezusa. Kościół jest tą drogą
[13:33:39] <ks_Jacek_Stryczek> rozumiem, że ktoś kto dokonuje apostazji, wierzy w coś innego niż ludzie Kościoła i sam za to w co wierzy bierze odpowiedzialnośc

[13:39:16] <AnonimGall> Jak kościół traktuje ludzi, którzy przeszli na inną wiarę <np. islam> nie dokonując wcześniej aktu apostazji?
[13:40:22] <ks_Jacek_Stryczek> apostazja jest aktem formalnym wystąpienia z Koscioła, formalna obecność w Kościele nie jest tożsama z życiem chrześcijańskim

[13:40:57] <ks_Jacek_Stryczek> Celem Kościoła nei są statystyki, ale Kościół to jest wspólnota wktórej pomagamy sobie wzajemnie być bliżej Boga

[13:41:32] <~Trishia> czy uważa Ksiądz że praktyka chrzczenia niemowląt istnieje po to żeby "nabić" kościołowi wiernych? Bo mało kto dokonuje apostazji - no bo to już jest konieczność podjęcia działania
[13:41:37] <~Trishia> i w ten sposób wiernych jest w Polsce 95% a realnie dużo mniej...

[13:42:37] <ks_Jacek_Stryczek> obróciłbym ten problem. Rodzice chcą aby ich dzieci były ochrzczone i razem z nimi rozwijały się w wierze. To jest działanie dla dobra rodziny, a nei przymus

[13:43:03] <ks_Jacek_Stryczek> ja dzisiaj jestem przeciwnikiem udzielaniu chrztu, gdy rodzice nei praktykują

[13:48:26] <ks_Jacek_Stryczek> chrześc. to tak jak miłość, dwie osoby muszą chcieć. Jeśli chce Bóg i chce człowiek wtedy skarament naprawdę działami człowiek może się w pełni rozwijać

[13:48:53] <~slwkb> Uważa ksiądz, że ludzie niewierzący, ale formalnie pozostający w w kościele powinni być z niego usunięci?
[13:50:54] <ks_Jacek_Stryczek> nie mam wizji "wielkiegoi sprzątania" w kKościele, dla mnie wiara jest ogromną siłą życiową. i żałuję, że inni tego nie doświadczają
[13:51:47] <ks_Jacek_Stryczek> w tej dyskusji jest dużo na temat Koscioła, ale mało na temat siły wiary, która sprawaiłą, ze przez wieki ludzi echcieli być ochrzczeni i widzieli w tym dla siebei szansę

[13:54:22] <ks_Jacek_Stryczek> mnie się wydaje, że w Polsce każdy keidyś spotkał fajnego księdza iże na codzień ludzie spodziewają sie, że przy kościele dzieją sie fajne rzeczy. Może więc część osób odwróci się od Kościoła, ale zdecydwana większość to dobro dostrzega i przy nim pozostanie


[13:55:29] <ks_Jacek_Stryczek> ofiary skłądane w Kościele wynikają z tego, że ktoś widzi sens, aby byli księża i funkcjonowały parafie.

[13:56:19] <ks_Jacek_Stryczek> Przecież ja tż nei musiąłbym być księdzem i mógłbym pracować gdzie indziej. Sam przyjąłem ograniczenia dla swojego życi aby być księdzem i traktuję to jako służbę ludziom, a nie zarobek

[13:57:45] <~Belial> czy akt apostazji rodzica może być przeszkodą w udzieleniu np. pierwszej komunii dziecku takiego rodzica?

[13:58:23] <ks_Jacek_Stryczek> nie. z 9 letnim dzieckiem można już rozmawiać na temat wiary...

[13:59:11] <dzulia1987> co ma zrobic osoba ktora wierzy w boga ale nie chce byc w instytucji zwanej kosciol katolicki
[14:00:00] <ks_Jacek_Stryczek> każdy ma prawo mieć swoją wiarę i właśnie dla takich osób jest apostazja, natomiast dla ucznia Chrystusa naturalną drogą wiary jest Kościół


[14:02:11] <ks_Jacek_Stryczek> Kosciół przypomina św. Piotra który raz był odważny, a innym razem zapierał się Chrystusa. Kosciół to słabui ludzie, grzeszni, którzy nawzajem pomagają sobei do lepszego życia.

« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2011, 14:38:12 pm wysłana przez adaltare » Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 13, 2011, 16:28:35 pm »

Czy jest to ciągła rozmowa (bez wycinania pytań i odpowiedzi) czy jednak pociachana.?
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 337

« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 13, 2011, 16:38:38 pm »

Czy jest to ciągła rozmowa (bez wycinania pytań i odpowiedzi) czy jednak pociachana.?
lekko pociachana, mogę udostępnić zapis bazowy.
http://w74.wrzuta.pl/plik/8VIzzs2cFsn/religie
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2011, 16:48:26 pm wysłana przez adaltare » Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 13, 2011, 18:31:09 pm »

A jak to właściwie jest z tą formalną apostazją - przecież ma jej już nie być, bo papież w zeszłym roku zmienił prawo kanoniczne (MP Omnium in mentem)?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 18, 2011, 21:03:19 pm »

Bokotemat - o kurcze kanał religie na onecie - jakieś 7-8 lat temu byłem jego aktywnym użytkownikiem :-)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Ksiądz który chce być fajny i pytania które fajne nie są. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!