Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:46:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tablice ołtarzowe w NOMie.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Tablice ołtarzowe w NOMie.  (Przeczytany 6815 razy)
Najmłodszy syn
bywalec
**
Wiadomości: 72

« dnia: Grudnia 12, 2011, 19:31:06 pm »

Czy widzieli Państwo na NOMie tablice ołtarzowe? Fakt, faktem, że obecnie nieużywane ze względów, że zasłaniałyby księdza ludowi, ale jednak taki twór był produkowany.

link
« Ostatnia zmiana: Grudnia 12, 2011, 20:43:27 pm wysłana przez gumini » Zapisane
Rufus
adept
*
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 12, 2011, 20:37:02 pm »

Tablice wydziałem na NOMie u św. Józefa w Szczecinie. Więcej o tym powie x. Paulus z forum.
Zapisane
Acriter et fideliter
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 12, 2011, 20:41:00 pm »



Szczecin
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 12, 2011, 20:50:48 pm »

Wydaje mi się, że tablice ołtarzowe na NOMie widywałem jako ministrant gdzieś do przełomu lat 80/90-tych. Z tym, że one leżaly na ołtarzu, a nie stały.

Właściwie trzeba mówić o tablicy ołtarzowej  :)
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 337

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 12, 2011, 20:59:13 pm »

Tablice są często spotykane w różnych kościołach, zwłaszcza tam gdzie są starsi proboszczowie.
Leżą płasko na ołtarzu i raczej nie są widoczne z kościoła. Właściwie jest to jedna tablica. Praktycznie wszystkie tablice, które widziałem, zawierają układ kilku Modlitw Eucharystycznych. Pojawiają się czasem tablice z jedną modlitwą, zrobione przez proboszczów, widziałem dwie tego typu.
 Po obecności tych tablic można rozpoznać kapłanów, którzy opierają łokcie o ołtarz  podczas przeistoczenia, a słowa przeistoczenia wymawiają nad hostią (bez głowo-skrętu). Jednak nie jest to jakaś bezwzględna reguła.


Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
x. Paulus
bywalec
**
Wiadomości: 67


DUSZPASTERSTWO TRADYCJI KATOLICKIEJ w SZCZECINIE
« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 12, 2011, 22:08:55 pm »

Tablice ołtarzowe w NOM pojawiały się najczęściej przy zmianie liturgii:) kiedy to księża nie uczyli się od razu wszystkich modlitw na pamięć, posługiwali się sposobem wyniesionym z dawnej Mszy, że mogę one być zapisane na tablicy ołtarzowej i stać na ołtarzu. Z czasem upowszechniania NOM, starsi już się nauczyli ich na pamięć, a młodsi kapłani innych nie znali:) U nas w parafii, sporządziłem takie tablice z Kanonem, żeby dogodnie można było odmawiać słowa konsekracji kładąc łokcie na ołtarzu, czy głęboko się pochylając. Kiedy odmawia się je z Mszału, niestety można dostać skrętu karku:) Ponadto, sens czytania części Mszy, a nie odmawiania ich z pamięci jest także głębszy, ponieważ osoba recytująca z pamięci, postrzegana jest jako AUTOR tekstu, jako AKTOR przedstawienia. Natomiast osoba czytająca, nawet znane teksty, jawi się jako osoba POKORNIE i ŚWIADOMIE wymawiająca modlitwy, nie swoje, ale całego KOŚCIOŁA. Jawi się jako osoba realizująca nie własny program, ale poszczególne etapy Liturgii Niebios. Osoba czytająca jest sługą, a nie panem i autorem. A ponadto uniknąć wtedy można dekoncentrację i wszelkich pomyłek.

P.S.
Dziękuję, że tak wnikliwie analizujecie strony i tradi-zdjęcia:)
Zapisane
x. Paulus
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 13, 2011, 17:08:16 pm »

Czy macie tablice do rytu `65 ? Albo czy tablice odpowiadające Kanonowi Rzymskiemu?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 13, 2011, 19:28:41 pm »

Natomiast osoba czytająca, nawet znane teksty, jawi się jako osoba POKORNIE i ŚWIADOMIE wymawiająca modlitwy, nie swoje, ale całego KOŚCIOŁA. Jawi się jako osoba realizująca nie własny program, ale poszczególne etapy Liturgii Niebios. Osoba czytająca jest sługą, a nie panem i autorem. A ponadto uniknąć wtedy można dekoncentrację i wszelkich pomyłek.

O ile dobrze pamiętam to z tego względu zalecano (oczywiście przed SW_II) czy wręcz nakazywano odczytywanie a nie recytowanie z pamięci tekstów mszalnych.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
x. Paulus
bywalec
**
Wiadomości: 67


DUSZPASTERSTWO TRADYCJI KATOLICKIEJ w SZCZECINIE
« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 14, 2011, 01:03:52 am »

Czy macie tablice do rytu `65 ? Albo czy tablice odpowiadające Kanonowi Rzymskiemu?

Mam tablice w formie jpg/pdf odpowiadające Kanonowi (tekst w języku polskim, rubryki po łacinie). Mogę przesłać na e-maila:)
Zapisane
x. Paulus
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 06, 2021, 00:29:16 am »

Czy gdzieś, kiedyś, użyto do NOMu tablic ołtarzowych? I czy takowe w ogóle istnieją i czy to ma sens???
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 07, 2021, 09:15:57 am »

W mojej parafii rodzinnej do 2005 roku :)
Zapisane
Taki sobie o...
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 07, 2021, 22:04:25 pm »

Czy gdzieś, kiedyś, użyto do NOMu tablic ołtarzowych? I czy takowe w ogóle istnieją i czy to ma sens???

Jakim cudem napisałem to tutaj?! Chciałem to zrobić w ,,błahych pytaniach”.  ???  ???

P.S Wyszedłem na niemądrego :P
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 07, 2021, 22:08:39 pm »

Taka tablica jest w użyciu w mojej sąsiedniej parafii.

PS. Na FK wątki się porządkują.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 07, 2021, 22:10:54 pm »

Nie przejmując się moim poprzednim postem, przejdę do pytania:
Czy do R65 używano dwóch tablic (wiadomo, brak Ostatniej Ewangelii)? I czy podobnie jak w mszałach, były dwa teksty: po łacinie i w języku narodowym?
Zapisane
MatBlaszczak
adept
*
Wiadomości: 21

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 08, 2021, 09:29:11 am »

Podejrzewam, że używano dwóch tablic albo jednej. Podejrzewam, że nie było na niej polskich tekstów, bo wszystko na tablicach, które znamy z mszy trydenckiej, oprócz Gloria i Credo, odmawiano po łacinie, a te dwie albo nie były w ogóle odmawiane przez celebransa, bo śpiewali je kantorzy/schola/zgromadzenie, albo mogły być odmawiane/śpiewane z pamięci po polsku.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tablice ołtarzowe w NOMie. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!