Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 23, 2024, 12:57:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232173 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 26 27 [28] Drukuj
Autor Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła!  (Przeczytany 123145 razy)
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 818


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #405 dnia: Marca 27, 2019, 16:19:25 pm »

Takim samym prawem jak opaci opactw terytorialnych używają pastorału na terenie swojej jurysdykcji. Przecież również oni są jedynie są prezbiterami.


Drogi Panie,


Ale jaki przepis? :) Opaci uzywaja pastoralu na podstawie wielowiekowej tradycji.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1503

« Odpowiedz #406 dnia: Marca 27, 2019, 18:35:21 pm »

Cytuj
Pastorału  mogą  używać  osoby,  które  nie  mają  święceń  biskupich,  ale  obdarzone  są  jurysdykcją:  legaci  papiescy,  administratorzy  apostolscy  ustanowieni na stałe, prałaci mający jurysdykcję na danym terytorium135.
http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/TiCz/article/viewFile/TiCz.2015.023/7675
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2931

« Odpowiedz #407 dnia: Marca 27, 2019, 19:46:55 pm »

No i dalmatyka pod ornatem u infułata sprawującego Mszę św. pontyfikalną:

Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #408 dnia: Marca 27, 2019, 21:03:57 pm »

U prawosławnych żonaty ksiądz nie może zostać biskupem, stąd u nich biskupami zostają z reguły mnisi. Czy u nas można żonatemu księdzu konwertycie nadać święcenia biskupie?
Był w latach 60-tych XX wieku taki przypadek. Konwertyta prezbiteriański w Brazylii bp. Salomão Barbosa Ferraz .
https://pl.wikipedia.org/wiki/Salomão_Barbosa_Ferraz
Zapisane
zdewirtualizować awatary
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #409 dnia: Marca 27, 2019, 21:11:32 pm »

Z tego co wiem to Anglicanorum coetibus w przeciwieństwie do sytuacji wschodnioobrzędowców w Kościele Katolickim nie przewiduje dalszego przyjmowania żonatych kandydatów do Święceń, tylko tych, którzy już z takim "bagażem" do ordynariatu przychodzą. Nie każdy też ma taką możliwość, np. z uwagi na rozwód (tak chyba było z ks. Hepworthem). Ryt Piusa V ma u nich podobno sporą popularność, choć też już były pewne problemy (z poprzednim ordynariuszem amerykańskim).
Dziękuje za info, chociaż tyle dobrze.
I również ci którzy byli w seminarium anglikańskim przed konwersją (było kilku takich już wyświęconych mających żony). Co do ks. Hepwortha - to tam sytuacja była o wiele bardziej skomplikowana. Nie dość, że jest byłym księdzem katolickim, który został anglikaninem - to jeszcze miał 2 żony (z oboma chyba się rozwiódł) - to jeszcze na sam koniec, gdy okazał się, że księdzem w Ordynariacie nie zostanie - zrobił raban oskarżając dawno nieżyjącego księdza wychowawcę z niższego seminarium do którego uczęszczał o molestowanie seksualne.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2931

« Odpowiedz #410 dnia: Marca 28, 2019, 10:52:18 am »

Nie kojarzę rabanu. Pamiętam, że postrzegano to bardziej jako motyw współczucia, ewentualnych przyczyn jego decyzji itd. Ostatecznie co się z nim stało? Bo w internecie widzę tyle, że w 2012 roku przestał pełnić swoją funkcję prymasa u "anglikanów tradycyjnych".
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #411 dnia: Października 15, 2021, 11:38:10 am »

A.D. 2021 rok

Biskup Michael Nazir-Ali, jedna z czołowych postaci Wspólnoty Anglikańskiej, przyjął wiarę katolicką. Jak podaje tygodnik „The Catholic Herald”, jeszcze w tym miesiącu ma przyjąć święcenia kapłańskie w ordynariacie dla byłych anglikanów. Nie będzie mógł jednak być biskupem, ponieważ jest żonaty.

Znany biskup anglikański został katolikiem
(...)
https://www.ekai.pl/znany-biskup-anglikanski-zostal-katolikiem/


Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 992


« Odpowiedz #412 dnia: Lutego 05, 2022, 18:32:28 pm »

https://pch24.pl/byly-anglikanski-biskup-wstapil-do-kosciola-katolickiego/
Szczerze powiedziawszy mam trochę mieszane uczucia, z jednej strony to dobrze że pewna liczba anglikańskich duchownych nawróciła się na katolicyzm ale z drugiej nie bardzo rozumiem w jakim celu są im udzielane święcenia kapłańskie. To że jako anglikanie byli osobami duchownymi nie powinno moim zdaniem stanowić przesłanki do udzielania im sakramentu święceń. Bycie świeckim katolikiem zamiast przebierańcem udającym chrześcijańskiego kapłana nie jest przecież jakąś degradacją lub poniżeniem.
Zapisane
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #413 dnia: Lutego 05, 2022, 22:08:07 pm »

Weryfikowanie czyjejś ortodoksji na podstawie Laudato Si budzi uzasadnione kontrowersje. Biskup spokojnie zmiescilby się w posoborowym mainstramie takiego JP2 czy B16... Dziś taki poczciwy staruszek uchodzi za prawicowego radykała. I tyle w temacie
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 605


dawniej Bambin

« Odpowiedz #414 dnia: Czerwca 14, 2023, 18:17:11 pm »

Cytuj
Kolejny były biskup anglikański zostanie przyjęty do Kościoła katolickiego. Duchowny pochodzi z Walii.

Richard Pain, były biskup Monmouth w Walii, zostanie przyjęty do pełnej komunii Kościoła katolickiego w ramach Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham w niedzielę 2 lipca w Newport w Walii.

Richard Pain przejdzie do Kościoła katolickiego
Przyjmie go do Kościoła katolickiego przełożony ordynariatu Matki Bożej z Walsingham ksiądz Keith Newton. Będzie on pierwszym biskupem Kościoła anglikańskiego w Walii przyjętym do ordynariatu od czasu jego utworzenia w 2011 roku. Przez wiele lat owocnie pracował w Kościele anglikańskim w Walii. „Po przejściu na emeryturę z posługi biskupiej trzy lata temu, miałem czas, aby zastanowić się nad odwiecznym pytaniem emeryta - co dalej? Proces rozeznawania trwa przez całe życie i jest nieustannie kształtowany przez kontekst, ale co ważniejsze, przez szept Bożego głosu. Benedyktyńskie rozumienie posłuszeństwa - słuchania Pana - było znaczące dla mojej osobistej formacji. Idące za tym wezwanie do nawrócenia doprowadziło mnie do przejścia do Kościoła katolickiego poprzez ordynariat personalny. Mam wiele powodów do wdzięczności za doświadczenie zdobyte przez całe życie jako anglikanin. Jednak wezwanie do katolicyzmu wydaje się naturalne i duchowe w tym samym czasie” - powiedział.

Richard Pain urodził się w Londynie w 1956 roku. Uczęszczał na Uniwersytet w Bristolu, gdzie studiował literaturę angielską, a następnie uzyskał dyplom z teologii na Uniwersytecie Walijskim w Cardiff, jednocześnie przygotowując się do posługi anglikańskiej. Został wyświęcony na kapłana Kościoła w Walii w katedrze w Newport w 1986 roku. Całą swoją posługę pełnił w diecezji Monmouth, gdzie w 2013 roku został wybrany na biskupa Monmouth. W 2019 roku przeszedł na emeryturę. Od ponad czterdziestu lat jest żonaty z Juliet i mają dwóch synów. Richard lubi fotografię i grę na gitarze klasycznej.

Ordynariat Matki Bożej z Walsingham został erygowany 15 stycznia 2011 roku, jest strukturą podobną do diecezji, aby umożliwić byłym anglikanom wejście do pełnej komunii Kościoła katolickiego przy jednoczesnym zachowaniu niektórych elementów tradycji anglikańskiej. Posiada własną liturgię eucharystyczną, która zachowuje niektóre elementy anglikańskie.

https://dorzeczy.pl/religia/450390/byly-biskup-anglikanski-przystapi-do-kosciola-katolickiego.html
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Strony: 1 ... 26 27 [28] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!