Takim samym prawem jak opaci opactw terytorialnych używają pastorału na terenie swojej jurysdykcji. Przecież również oni są jedynie są prezbiterami.
Pastorału mogą używać osoby, które nie mają święceń biskupich, ale obdarzone są jurysdykcją: legaci papiescy, administratorzy apostolscy ustanowieni na stałe, prałaci mający jurysdykcję na danym terytorium135.
U prawosławnych żonaty ksiądz nie może zostać biskupem, stąd u nich biskupami zostają z reguły mnisi. Czy u nas można żonatemu księdzu konwertycie nadać święcenia biskupie?
Cytat: Aqeb w Marca 26, 2019, 18:17:16 pmZ tego co wiem to Anglicanorum coetibus w przeciwieństwie do sytuacji wschodnioobrzędowców w Kościele Katolickim nie przewiduje dalszego przyjmowania żonatych kandydatów do Święceń, tylko tych, którzy już z takim "bagażem" do ordynariatu przychodzą. Nie każdy też ma taką możliwość, np. z uwagi na rozwód (tak chyba było z ks. Hepworthem). Ryt Piusa V ma u nich podobno sporą popularność, choć też już były pewne problemy (z poprzednim ordynariuszem amerykańskim).Dziękuje za info, chociaż tyle dobrze.
Z tego co wiem to Anglicanorum coetibus w przeciwieństwie do sytuacji wschodnioobrzędowców w Kościele Katolickim nie przewiduje dalszego przyjmowania żonatych kandydatów do Święceń, tylko tych, którzy już z takim "bagażem" do ordynariatu przychodzą. Nie każdy też ma taką możliwość, np. z uwagi na rozwód (tak chyba było z ks. Hepworthem). Ryt Piusa V ma u nich podobno sporą popularność, choć też już były pewne problemy (z poprzednim ordynariuszem amerykańskim).
Kolejny były biskup anglikański zostanie przyjęty do Kościoła katolickiego. Duchowny pochodzi z Walii.Richard Pain, były biskup Monmouth w Walii, zostanie przyjęty do pełnej komunii Kościoła katolickiego w ramach Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham w niedzielę 2 lipca w Newport w Walii.Richard Pain przejdzie do Kościoła katolickiegoPrzyjmie go do Kościoła katolickiego przełożony ordynariatu Matki Bożej z Walsingham ksiądz Keith Newton. Będzie on pierwszym biskupem Kościoła anglikańskiego w Walii przyjętym do ordynariatu od czasu jego utworzenia w 2011 roku. Przez wiele lat owocnie pracował w Kościele anglikańskim w Walii. „Po przejściu na emeryturę z posługi biskupiej trzy lata temu, miałem czas, aby zastanowić się nad odwiecznym pytaniem emeryta - co dalej? Proces rozeznawania trwa przez całe życie i jest nieustannie kształtowany przez kontekst, ale co ważniejsze, przez szept Bożego głosu. Benedyktyńskie rozumienie posłuszeństwa - słuchania Pana - było znaczące dla mojej osobistej formacji. Idące za tym wezwanie do nawrócenia doprowadziło mnie do przejścia do Kościoła katolickiego poprzez ordynariat personalny. Mam wiele powodów do wdzięczności za doświadczenie zdobyte przez całe życie jako anglikanin. Jednak wezwanie do katolicyzmu wydaje się naturalne i duchowe w tym samym czasie” - powiedział.Richard Pain urodził się w Londynie w 1956 roku. Uczęszczał na Uniwersytet w Bristolu, gdzie studiował literaturę angielską, a następnie uzyskał dyplom z teologii na Uniwersytecie Walijskim w Cardiff, jednocześnie przygotowując się do posługi anglikańskiej. Został wyświęcony na kapłana Kościoła w Walii w katedrze w Newport w 1986 roku. Całą swoją posługę pełnił w diecezji Monmouth, gdzie w 2013 roku został wybrany na biskupa Monmouth. W 2019 roku przeszedł na emeryturę. Od ponad czterdziestu lat jest żonaty z Juliet i mają dwóch synów. Richard lubi fotografię i grę na gitarze klasycznej.Ordynariat Matki Bożej z Walsingham został erygowany 15 stycznia 2011 roku, jest strukturą podobną do diecezji, aby umożliwić byłym anglikanom wejście do pełnej komunii Kościoła katolickiego przy jednoczesnym zachowaniu niektórych elementów tradycji anglikańskiej. Posiada własną liturgię eucharystyczną, która zachowuje niektóre elementy anglikańskie.