Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:24:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zaskakujące spostrzeżenie historyka architektury
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Zaskakujące spostrzeżenie historyka architektury  (Przeczytany 2063 razy)
Zygmunt
Gość
« dnia: Maja 05, 2009, 19:55:50 pm »

David Watkin w książce "Historia architektury zachodniej" (Warszawa 2006, s. 15) opisując świątynie Grecji starożytnej okresu archaicznego napisał: "Trzeba pamiętać, że ołtarz, na którym składano ofiarę ze zwierząt w nadziei na zjednanie sobie przychylności bogów, ustawiano zwykle nie wewnątrz świątyni, lecz przed główną fasadą. Większość świątyń budowano fasadą na wschód, tak, że kapłan sam zwrócony podczas składania ofiary twarzą ku wschodowi, świątynię miał za plecami. Chociaż może to wydawać się dziwne, tak właśnie postępują współcześni papieże celebrujący msze pod gołym niebem przed bazyliką Św. Piotra w Rzymie."
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Maja 05, 2009, 19:58:38 pm »

Rzeczywiście zaskakujące... w środku też tak robi...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Maja 05, 2009, 20:00:16 pm »

Cieszę się, że Pan zabrał głos... choć liczyłem na nieco więcej uwag.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 05, 2009, 20:04:21 pm »

Nie widze po prostu w tym nic zaskakującego... nic nowego autor nie odkrył...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Maja 05, 2009, 20:06:25 pm »

Może źle zatytułowałem wątek... chociaż mnie to zestawienie zaskoczyło.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 06, 2009, 10:58:47 am »

Cieszę się, że Pan zabrał głos... choć liczyłem na nieco więcej uwag.

Nie wiem czego pan oczekiwal, zwyky zbieg okolicznosci.
Pozdrawiam
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Maja 06, 2009, 22:51:55 pm »

Myślę, że to raczej niezwykły zbieg okoliczności.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 06, 2009, 23:07:56 pm »

Po prostu praktycyzm
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #8 dnia: Maja 07, 2009, 00:40:14 am »

Jednakże warto zauważyć, że w religiach pogańskich był nacisk, aby kult był widoczny dla wszystkich. Trochę podobne podejście widzę obecnie.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Maja 07, 2009, 07:06:37 am »

A gdzie tam ci Kol. opowiada...na pewno determinantem nie był widok dla wszystkich.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Maja 07, 2009, 12:36:33 pm »

Jednakże warto zauważyć, że w religiach pogańskich był nacisk, aby kult był widoczny dla wszystkich. Trochę podobne podejście widzę obecnie.

Chyba troche zbyt duże uogólnienie. Proszę zobaczyć jak wygladają świątynie egipskie. Mamy tam stopniowanie ważności miejsc. Najpiew pylony, dziedziniec, sala hypostylowa i dopiero na końcu sanktuarium do którego wstęp mieli tylko kapłani - tak wiec kult w światyni był niewidoczny dla ludu.

Nie jestem takze do końca przekonany co do tezy p. Davida Watkina. Ofiary skłądano w Grecji albo na ołtarzach, albo w specjalnych dołach kultowych. Nie było też reguły ze takowe miejsce musi znajdować sie przed światynią - szczególnie jeśli mówimy o okregach kultowych - temenos. Także porównanie do celebracji papieskich jest chyba dosć naciagane.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zaskakujące spostrzeżenie historyka architektury « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!