Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:53:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak odprawiać NOM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Jak odprawiać NOM  (Przeczytany 30874 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #60 dnia: Grudnia 14, 2011, 13:43:21 pm »

A może warto postawić granice między Starym a Nowym. Odprawiać NOM jak wszyscy (taktując Go z pewną dozą niedbałości, właściwą dla zachowań posoborowych) a KRR tak jak nakazują rubryki.

Św. Josemaría, który określił Mszę Pawła VI w swojej katechezie ustnej jako Mszę mało pobożną, powiedział, że ponad osobistą pobożnością trzeba być posłusznym. Nie ma wątpliwości, że na pierwszym miejscu trzeba słuchać głosu sumienia, a Msza święta dopóki jest Mszą musi być odprawiana w łonie Kościoła według obrzędów ustanowionych przez władzę kościelną. Św. Escrivá z bólem serca odprawiał nową Mszę, ale tak się starał, że w sercu, bez słów, powtarzał te przepiękne stare modlitwy już nie aktualne. Otwierając swoje serce swoim dzieciom duchowym mówił, że nigdy przedtem nie powtarzał tak wielu aktów miłości, zadośćuczynienia, adoracji, jak wtedy kiedy zmienił sposób odprawiania.

http://ekai.pl/blogi/ksignacy/x469/wedlug-boga-czy-wedlug-swiata/?print=1
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #61 dnia: Grudnia 14, 2011, 16:44:37 pm »

Czyli mam rozumieć że to co mówiono, że św. Założyciel OD celebrował Mszę w KRR do śmierci okazało się tylko pobożną legendą.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #62 dnia: Grudnia 14, 2011, 16:53:56 pm »

Nie. Odprawiał ODKĄD UZYSKAŁ indult - do śmierci. NOM próbował odprawiać.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #63 dnia: Grudnia 14, 2011, 20:08:03 pm »

Czyli próby NOM to niechciany epizodzik. :)
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #64 dnia: Grudnia 14, 2011, 22:04:24 pm »

Czyli próby NOM to niechciany epizodzik. :)

Za jakiś czas w książkach o historii Kościoła tak się będzie podsumowywało obecnie trwający okres historii...  ;D
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #65 dnia: Grudnia 27, 2011, 21:04:23 pm »

i jak tam, wcielił już Ojciec coś z tego w życie?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #66 dnia: Stycznia 09, 2012, 14:25:48 pm »

A co ma zrobić ksiądz, który zauważy, że w mszale NOM jest treść heretycka? Musi/(nie)powinien/może pominąć/poprawić?

Np. Gdyby się zorientował, że przecież Pan Jezus zbawił świat poprzez mękę i śmierć, a nie poprzez narodzenie (jak było na Trzech Króli)?
W tej modlitwie odmawianej po tzw. offertorium, przed śpiewem "Święty, święty"
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2012, 16:26:54 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #67 dnia: Stycznia 09, 2012, 17:26:51 pm »

Hehe... Podobna sytuacja ma miejsce w rycie dominikańskim, gdzie w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny od średniowiecza śpiewa się antyfonę ze słowami "Dziś Bóg zesłał zbawienie", podczas gdy każde dziecko wie, że "Zbawienie przyszło przez Krzyż".
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #68 dnia: Stycznia 09, 2012, 17:30:40 pm »

śpiewa się antyfonę ze słowami "Dziś Bóg zesłał zbawienie", podczas gdy każde dziecko wie, że "Zbawienie przyszło przez Krzyż".
Ale widać dla niektórych Dominikanów ciągle "wielka to tajemnica" jest ;)
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Paweł
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #69 dnia: Stycznia 09, 2012, 17:54:35 pm »

Cytuj
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze składali dziękczynienie * Tobie, miłosierny Ojcze, wszechmogący Boże, * Królu wiecznej chwały.
Dzisiaj w Jezusie Chrystusie, * który jest światłością świata, * objawiłeś wszystkim narodom tajemnicę naszego zbawienia. * Gdy Syn Twój ukazał się na ziemi jako śmiertelny człowiek, * obdarzyłeś nas na nowo * udziałem w Jego nieśmiertelnej chwale.
Dlatego niebo i ziemia * z uwielbieniem śpiewają Tobie pieśń nową * i my z wszystkimi zastępami Aniołów wysławiamy Ciebie, * razem z nimi wołając:

wydaje mi się, że przekaz tej prefacji jest jasny i zgodny z prawdą katolickiej wiary. Jeżeli pominiemy wtręt który jest światłością świata, to jasno i klarownie widać, że chodzi tu o to, że w Jezusie Chrystusie zostało objawione nasze zbawienie, właśnie, gdy trzej królowie oddali Mu pokłon. Z tekstu wynika najzwyczajniej w świecie, że Jezus poprzez przyjście w ludzkiej naturze (i w domyśle jego śmierć) obdarzył nas zbawieniem. Poza tym, to Pan Jezus jest naszym zbawieniem i to zostało OBJAWIONE, a nie DOKONANE, w dniu 3 Króli. Nie widzę tu intencji zastępowania krzyża żłóbkiem. A wiadomo, że bez Wcielenia nie byłoby Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana. Dla mnie nie ma tu herezji, ale może niech się wypowie ktoś bardziej "oblatany" w teologii.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #70 dnia: Stycznia 09, 2012, 20:09:34 pm »

Cytuj
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze składali dziękczynienie * Tobie, miłosierny Ojcze, wszechmogący Boże, * Królu wiecznej chwały.
Dzisiaj w Jezusie Chrystusie, * który jest światłością świata, * objawiłeś wszystkim narodom tajemnicę naszego zbawienia. * Gdy Syn Twój ukazał się na ziemi jako śmiertelny człowiek, * obdarzyłeś nas na nowo * udziałem w Jego nieśmiertelnej chwale.
Dlatego niebo i ziemia * z uwielbieniem śpiewają Tobie pieśń nową * i my z wszystkimi zastępami Aniołów wysławiamy Ciebie, * razem z nimi wołając:

wydaje mi się, że przekaz tej prefacji jest jasny i zgodny z prawdą katolickiej wiary. Jeżeli pominiemy wtręt który jest światłością świata, to jasno i klarownie widać, że chodzi tu o to, że w Jezusie Chrystusie zostało objawione nasze zbawienie, właśnie, gdy trzej królowie oddali Mu pokłon. Z tekstu wynika najzwyczajniej w świecie, że Jezus poprzez przyjście w ludzkiej naturze (i w domyśle jego śmierć) obdarzył nas zbawieniem. Poza tym, to Pan Jezus jest naszym zbawieniem i to zostało OBJAWIONE, a nie DOKONANE, w dniu 3 Króli. Nie widzę tu intencji zastępowania krzyża żłóbkiem. A wiadomo, że bez Wcielenia nie byłoby Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana. Dla mnie nie ma tu herezji, ale może niech się wypowie ktoś bardziej "oblatany" w teologii.

Panu AI choddzilo chyba o sekrete, a nie prefację
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #71 dnia: Stycznia 09, 2012, 21:03:13 pm »

Heretycki jest fragment "Gdy Syn Twój okazał się na ziemi jako śmiertelny człowiek (Narodzenie Pańskie), obdarzyłeś nas na nowo udziałem w Jego nieśmiertelnej chwale (Zbawienie)".

Fragment p.Bartka to tylko skrót myślowy. Przecież nasz Pan jest naszym Zbawieniem.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2012, 21:07:50 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Paweł
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #72 dnia: Stycznia 09, 2012, 21:32:28 pm »

@Andris Inkvizitors
Moze tak postawmy sprawę:
Czy gdyby nie było Bożego Narodzenia (Wcielenia), to można byłoby mówić o Męce i Śmierci (Odkupieniu)? Gdyby Chrystus nie przyszedł na świat, to nie umarłby za nas dla naszego zbawienia. Czyli można powiedzieć, ze Wcielenie było integralnym punktem Bożego planu Odkupienia. Dlaczego? Odpowiem, tak jak mój fizyk w gimnazjum zawsze mówił, gdy pytano się dlaczego taki wzór w tym zadaniu: Bo Pan Bóg tak chciał!
I tu taka zagwozdka: Gdyby nie było Narodzenia, nie byłoby zbawienia.
Zresztą, proszę nie wydawać twierdzeń w postaci pewnika (heretycki jest fragment), bo chyba Pan nie ma takich uprawnień. Bardziej stosowne byłoby chyba: Mam wątpliwości, co do poprawności teologicznej, czy Wydaje mi się, ze dany tekst może zawierać treści niezgodne z doktryną katolicką.
Bo o ile papież jest nieomylny, to z naszą nieomylnością jest różnie. 
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #73 dnia: Stycznia 10, 2012, 10:45:45 am »

Zgodnie z tym, co Pan pisze, jeżeli ktoś powie, że 2 i 2 to 5, oponent, jeśli nie ma doktoratu z matematyki, to powinien powiedzieć "wydaje mi się, że z matematycznego punktu widzenia to bzdura"? Ale może niekoniecznie całkowicie, bo z punktu widzenia "humanistycznego", z punktu widzenia dialogu międzyludzkiego 2 i 2 niekoniecznie musi być 4?

Proszę Pana! Jeżeli piszę, że coś jest bzdurą, to proszę się odnieść do konkretnego fragmentu i udowodnić, że ten fragment bzdurą nie jest. Tłumaczenie bzdury na tysiąc sto sposobów nie przekonuje mnie.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #74 dnia: Stycznia 10, 2012, 11:00:25 am »

Heretycki jest fragment "Gdy Syn Twój okazał się na ziemi jako śmiertelny człowiek (Narodzenie Pańskie), obdarzyłeś nas na nowo udziałem w Jego nieśmiertelnej chwale (Zbawienie)".



Pan na serio uważa, że ta prefacja z mszału św. Piusa V jest heretycka?
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak odprawiać NOM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!