Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:51:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak odprawiać NOM
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Jak odprawiać NOM  (Przeczytany 30868 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #45 dnia: Listopada 26, 2011, 20:00:29 pm »

Jeśli jest osoba potrafiąca kompetentnie porównać tłumaczenie z wydaniem typicznym, to będę bardzo wdzięczny.
Chodzi o OWMR nr. 139 i 141

Co do OWMR 141 - są rozbieżności.

Według edycji typicznej Mszału, patenę z hostią bierze kapłan (nie powiedziano skąd i od kogo). Według przekładu polskiego (tego ze stron KKBiDS - niestety nie mam teraz możliwości sprawdzenia, jak to brzmi w "czerwonej książeczce"), patenę z hostią podaje kapłanowi "akolita lub inny usługujący".
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mara
bywalec
**
Wiadomości: 65

« Odpowiedz #46 dnia: Listopada 28, 2011, 14:09:06 pm »

Dorzucę trzy grosze w postaci zacytowania księdza Zbigniewa, długoletniego duszpasterza akademickiego w Radomiu (od niedawna proboszcza jednej z parafii tamże), który zawsze mówił, że:

"Ministrant to może kielich co najwyżej przynieść"

i konsekwentnie zabraniał ministrantom robienia czegokolwiek więcej, tj. rozkładania korporału itd.

Ksiądz był po studiach w Rzymie, więc może miał ze źródła wytyczne jak rozumieć prawidłowo wskazania OWMR?

Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #47 dnia: Listopada 28, 2011, 15:36:34 pm »

Nie, po prostu miał takie widzi misie. W NOM ministrant moze rozlozyc korporal i zdjac palke, gdy nie ma diakona albo akolity. Zasadniczo OWMR wskazuje że jest to funkcja uslugującego, a nie ksiedza.
Bledem jest natomiast zdejmowanie pateny i kladzenie jej na korporal przez przygotowaniem darow, powinien to zrobic celebrans. Jesli jest diakon albo akolita, wowczas oni rozkladaja korporal i zdejmuja palke i podaja ksiedzu patene.
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 337

« Odpowiedz #48 dnia: Listopada 28, 2011, 15:48:19 pm »

Nie, po prostu miał takie widzi misie. W NOM ministrant moze rozlozyc korporal i zdjac palke, gdy nie ma diakona albo akolity. Zasadniczo OWMR wskazuje że jest to funkcja uslugującego, a nie ksiedza.
Bledem jest natomiast zdejmowanie pateny i kladzenie jej na korporal przez przygotowaniem darow, powinien to zrobic celebrans. Jesli jest diakon albo akolita, wowczas oni rozkladaja korporal i zdejmuja palke i podaja ksiedzu patene.
Ostatnio widać w parafiach praktykę pozostawiania korporału na ołtarzu (traktowanie jak integralnej części obrusu). Zastanawiam się na ile to wypływa z wygodnictwa ( nie trzeba składać), a na ile z niechęci do powierzania ministrantom czynności rozkładania korporału. Oczywiście mogę się mylić, mogą być inne powody.
To taka szybka dygresja.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #49 dnia: Listopada 28, 2011, 16:01:02 pm »

Raczej z lenistwa. W Chinach widziałem praktykę rozkladania korporalu przed mszą i zostawiania na nim kielicha z nalanym juz winem. Ksiadz dolewał jedynie wody w czasie PD. Przypuszczam, ze ma ta praktyka zrodlo w przedsoborowych rytach zakonnych.
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 337

« Odpowiedz #50 dnia: Listopada 28, 2011, 16:07:26 pm »

Raczej z lenistwa. W Chinach widziałem praktykę rozkladania korporalu przed mszą i zostawiania na nim kielicha z nalanym juz winem. Ksiadz dolewał jedynie wody w czasie PD. Przypuszczam, ze ma ta praktyka zrodlo w przedsoborowych rytach zakonnych.
Nie słyszałem o takich zachowaniach (ryty zakonne). Bardziej mi to przypomina zachowania podczas binacji, gdzie nie puryfikowano kielicha. Mogę się mylić, chętnie się dowiem więcej.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #51 dnia: Listopada 28, 2011, 16:33:01 pm »

Nie jestem specjalistą, ale np. w rycie dominikanskim wino i wode wlewa się do kielicha na poczatku mszy.
Zapisane
Lvsaticvs
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #52 dnia: Listopada 28, 2011, 21:13:26 pm »

Nie jestem specjalistą, ale np. w rycie dominikanskim wino i wode wlewa się do kielicha na poczatku mszy.
Tak, gdyż w rycie dominikańskim offertorium ma miejsca na początku Mszy.
Zapisane
+ in patientia vestra possidebitis animas vestras +
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #53 dnia: Listopada 29, 2011, 11:25:27 am »

Nie jestem specjalistą, ale np. w rycie dominikanskim wino i wode wlewa się do kielicha na poczatku mszy.
Z tego co pamiętam w NOMie można przed Mszą wlać wino do kielicha, a wodę w trakcie Ofiarowania.
Co do korporałów to czasem spotykam, że na Ołtarzu leży wiecznie drugi korporał - czemu, nie wiem.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
slavko
Gość
« Odpowiedz #54 dnia: Listopada 29, 2011, 22:12:21 pm »

Nie jestem specjalistą, ale np. w rycie dominikanskim wino i wode wlewa się do kielicha na poczatku mszy.
Z tego co pamiętam w NOMie można przed Mszą wlać wino do kielicha, a wodę w trakcie Ofiarowania.
Co do korporałów to czasem spotykam, że na Ołtarzu leży wiecznie drugi korporał - czemu, nie wiem.


lezy zeby nie trzeba bylo rozkladac
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #55 dnia: Grudnia 02, 2011, 14:59:13 pm »

zapomnialem: uzywac czegos w nomie nieuzywanego: antyfony na wejscie
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #56 dnia: Grudnia 02, 2011, 15:08:14 pm »

zapomnialem: uzywac czegos w nomie nieuzywanego: antyfony na wejscie
Reasumując, wznowić wydanie 1962, jako obowiązujące a wszelkie egzemplarze dowolnych wariantów NOM'u skrzętnie wyzbierać i, jak było to z Mszałem 1965, zakopać pod jakąś budującą się autostradą.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #57 dnia: Grudnia 02, 2011, 15:27:19 pm »

Reasumując, wznowić wydanie 1962 jako obowiązujące
kolega chcial napisac wydanie sprzed 1955, prawda? ;D



wszelkie egzemplarze dowolnych wariantów NOM'u skrzętnie wyzbierać i, jak było to z Mszałem 1965, zakopać pod jakąś budującą się autostradą.
wyzbieranie 65 sie niezbyt udalo, bo wlasnie jeden sie do mnie z polki cieszy  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 02, 2011, 19:19:43 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #58 dnia: Grudnia 06, 2011, 21:50:44 pm »

- Jak odprawiać NOM?
- No tak: Wcale!
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #59 dnia: Grudnia 07, 2011, 08:27:35 am »

wyzbieranie 65 sie niezbyt udalo, bo wlasnie jeden sie do mnie z polki cieszy  ;)

Gdzie wydany?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak odprawiać NOM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!