Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 23, 2020, 20:58:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
220086 wiadomości w 6355 wątkach, wysłana przez 1573 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Cynin Sodowy
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak odprawiać NOM
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Jak odprawiać NOM  (Przeczytany 23305 razy)
Bartek
Administrator
aktywista

« Odpowiedz #45 dnia: Listopad 26, 2011, 20:00:29 pm »

Jeśli jest osoba potrafiąca kompetentnie porównać tłumaczenie z wydaniem typicznym, to będę bardzo wdzięczny.
Chodzi o OWMR nr. 139 i 141

Co do OWMR 141 - są rozbieżności.

Według edycji typicznej Mszału, patenę z hostią bierze kapłan (nie powiedziano skąd i od kogo). Według przekładu polskiego (tego ze stron KKBiDS - niestety nie mam teraz możliwości sprawdzenia, jak to brzmi w "czerwonej książeczce"), patenę z hostią podaje kapłanowi "akolita lub inny usługujący".
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mara
bywalec
**

« Odpowiedz #46 dnia: Listopad 28, 2011, 14:09:06 pm »

Dorzucę trzy grosze w postaci zacytowania księdza Zbigniewa, długoletniego duszpasterza akademickiego w Radomiu (od niedawna proboszcza jednej z parafii tamże), który zawsze mówił, że:

"Ministrant to może kielich co najwyżej przynieść"

i konsekwentnie zabraniał ministrantom robienia czegokolwiek więcej, tj. rozkładania korporału itd.

Ksiądz był po studiach w Rzymie, więc może miał ze źródła wytyczne jak rozumieć prawidłowo wskazania OWMR?

Jean Gabriel Perboyre
aktywista

« Odpowiedz #47 dnia: Listopad 28, 2011, 15:36:34 pm »

Nie, po prostu miał takie widzi misie. W NOM ministrant moze rozlozyc korporal i zdjac palke, gdy nie ma diakona albo akolity. Zasadniczo OWMR wskazuje że jest to funkcja uslugującego, a nie ksiedza.
Bledem jest natomiast zdejmowanie pateny i kladzenie jej na korporal przez przygotowaniem darow, powinien to zrobic celebrans. Jesli jest diakon albo akolita, wowczas oni rozkladaja korporal i zdejmuja palke i podaja ksiedzu patene.
adaltare
rezydent

« Odpowiedz #48 dnia: Listopad 28, 2011, 15:48:19 pm »

Nie, po prostu miał takie widzi misie. W NOM ministrant moze rozlozyc korporal i zdjac palke, gdy nie ma diakona albo akolity. Zasadniczo OWMR wskazuje że jest to funkcja uslugującego, a nie ksiedza.
Bledem jest natomiast zdejmowanie pateny i kladzenie jej na korporal przez przygotowaniem darow, powinien to zrobic celebrans. Jesli jest diakon albo akolita, wowczas oni rozkladaja korporal i zdejmuja palke i podaja ksiedzu patene.
Ostatnio widać w parafiach praktykę pozostawiania korporału na ołtarzu (traktowanie jak integralnej części obrusu). Zastanawiam się na ile to wypływa z wygodnictwa ( nie trzeba składać), a na ile z niechęci do powierzania ministrantom czynności rozkładania korporału. Oczywiście mogę się mylić, mogą być inne powody.
To taka szybka dygresja.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista

« Odpowiedz #49 dnia: Listopad 28, 2011, 16:01:02 pm »

Raczej z lenistwa. W Chinach widziałem praktykę rozkladania korporalu przed mszą i zostawiania na nim kielicha z nalanym juz winem. Ksiadz dolewał jedynie wody w czasie PD. Przypuszczam, ze ma ta praktyka zrodlo w przedsoborowych rytach zakonnych.
adaltare
rezydent

« Odpowiedz #50 dnia: Listopad 28, 2011, 16:07:26 pm »

Raczej z lenistwa. W Chinach widziałem praktykę rozkladania korporalu przed mszą i zostawiania na nim kielicha z nalanym juz winem. Ksiadz dolewał jedynie wody w czasie PD. Przypuszczam, ze ma ta praktyka zrodlo w przedsoborowych rytach zakonnych.
Nie słyszałem o takich zachowaniach (ryty zakonne). Bardziej mi to przypomina zachowania podczas binacji, gdzie nie puryfikowano kielicha. Mogę się mylić, chętnie się dowiem więcej.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista

« Odpowiedz #51 dnia: Listopad 28, 2011, 16:33:01 pm »

Nie jestem specjalistą, ale np. w rycie dominikanskim wino i wode wlewa się do kielicha na poczatku mszy.
Lvsaticvs
bywalec
**

« Odpowiedz #52 dnia: Listopad 28, 2011, 21:13:26 pm »

Nie jestem specjalistą, ale np. w rycie dominikanskim wino i wode wlewa się do kielicha na poczatku mszy.
Tak, gdyż w rycie dominikańskim offertorium ma miejsca na początku Mszy.
+ in patientia vestra possidebitis animas vestras +
Michał W.
aktywista

« Odpowiedz #53 dnia: Listopad 29, 2011, 11:25:27 am »

Z tego co pamiętam w NOMie można przed Mszą wlać wino do kielicha, a wodę w trakcie Ofiarowania.
Co do korporałów to czasem spotykam, że na Ołtarzu leży wiecznie drugi korporał - czemu, nie wiem.
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
slavko
Gość
« Odpowiedz #54 dnia: Listopad 29, 2011, 22:12:21 pm »

Z tego co pamiętam w NOMie można przed Mszą wlać wino do kielicha, a wodę w trakcie Ofiarowania.
Co do korporałów to czasem spotykam, że na Ołtarzu leży wiecznie drugi korporał - czemu, nie wiem.

lezy zeby nie trzeba bylo rozkladac
Guldenmond
aktywista

« Odpowiedz #55 dnia: Grudzień 02, 2011, 14:59:13 pm »

zapomnialem: uzywac czegos w nomie nieuzywanego: antyfony na wejscie
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jwk
aktywista

« Odpowiedz #56 dnia: Grudzień 02, 2011, 15:08:14 pm »

zapomnialem: uzywac czegos w nomie nieuzywanego: antyfony na wejscie
Reasumując, wznowić wydanie 1962, jako obowiązujące a wszelkie egzemplarze dowolnych wariantów NOM'u skrzętnie wyzbierać i, jak było to z Mszałem 1965, zakopać pod jakąś budującą się autostradą.
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Guldenmond
aktywista

« Odpowiedz #57 dnia: Grudzień 02, 2011, 15:27:19 pm »

Reasumując, wznowić wydanie 1962 jako obowiązujące
kolega chcial napisac wydanie sprzed 1955, prawda? ;D

wszelkie egzemplarze dowolnych wariantów NOM'u skrzętnie wyzbierać i, jak było to z Mszałem 1965, zakopać pod jakąś budującą się autostradą.
wyzbieranie 65 sie niezbyt udalo, bo wlasnie jeden sie do mnie z polki cieszy  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2011, 19:19:43 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista

« Odpowiedz #58 dnia: Grudzień 06, 2011, 21:50:44 pm »

- Jak odprawiać NOM?
- No tak: Wcale!
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Bartek
Administrator
aktywista

« Odpowiedz #59 dnia: Grudzień 07, 2011, 08:27:35 am »

wyzbieranie 65 sie niezbyt udalo, bo wlasnie jeden sie do mnie z polki cieszy  ;)

Gdzie wydany?
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak odprawiać NOM « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!