Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 20:11:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytanie błahe i trywialne o Różaniec - tajemnice światła
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 12 Drukuj
Autor Wątek: Pytanie błahe i trywialne o Różaniec - tajemnice światła  (Przeczytany 35583 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #15 dnia: Października 26, 2011, 13:24:05 pm »

Już nie mówiąc o tym, że wielu świętych rozważało na różańcu wiele innych tajemnic z życia Pana Jezusa i Maryi spoza kanonicznej piętnastki.
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #16 dnia: Października 26, 2011, 13:27:30 pm »

Te tajemnice są jak Epizod "Gwiezdnych wojen", który nakręcono po latach. :) Jedni lubią tylko epizod IV,V i VI, a inni całość cyklu.
Pozostaje panu czekac na kolejne różańcowe epizody. 
Analogia do filmu jest interesująca, faktycznie jedni lubią "Mode na sukces" inni klasykę kina.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #17 dnia: Października 26, 2011, 13:39:31 pm »

Już nie mówiąc o tym, że wielu świętych rozważało na różańcu wiele innych tajemnic z życia Pana Jezusa i Maryi spoza kanonicznej piętnastki.

Christus Rex

A może pan zacytuję świętych doktorów kościoła którzy chcieli do różańca dodać kolejne tajemnice , albo chcieli zmieniać modlitwy ?
A może papieży ? Jakoś Najświętsza Panna w Fatimie mówi o 15 dziesiątkach nic nie wspomina, że Różaniec św. wymaga ubogacenia !??!?!
Mogę wysłać skany z starych i nowych książek o tych 15 tajemnicach . 

Co z tego że rozważali, nie jest to powodem do zmian.
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2011, 13:42:48 pm wysłana przez LUK » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #18 dnia: Października 26, 2011, 13:45:56 pm »

Już nie mówiąc o tym, że wielu świętych rozważało na różańcu wiele innych tajemnic z życia Pana Jezusa i Maryi spoza kanonicznej piętnastki.

Oczywiście. Jest mnóstwo pobożnych koronek do rozważania na paciorkach różańca. Ale nikt nie twierdził, że są one różańcem. Pomysł JP2 to jak sprzedawanie piwa bezalkoholowego dorosłym albo margaryny jako masła.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #19 dnia: Października 26, 2011, 13:49:14 pm »

Z jednej strony nie widzę w jaki sposób rozważanie na różańcu innych niż 15 tajemnic życia Pana Jezusa i Maryi miałoby stanowić zagrożenie dla integralności wiary. Czy nikt nigdy tak nie robił? Czy postąpiłbym źle gdybym wziął do ręki różaniec i zdrowaśkując rozmyślał nad, że kto nie bierze krzyża swego nie jest godzień Pana Jezusa?

Z drugiej strony co innego modlitwa prywatna akurat przy użyciu Zdrowaś Maryjo a co innego Różaniec jako całość i może jednak wprowadzanie do modlitwy publicznej innych tajemnic jest jednak rozbijaniem integralności Różańca?

Czy można powiedzieć, że Różaniec jest objawiony przez Maryję św. Dominikowi?

Pan Kubaturus porównał poszczególne tajemnicy do epizodów Gwiezdnych Wojen - ale gdyby tak ktoś nagle (jakiś naprawdę bardzo utalentowany człowiek) napisał 50 pięknych pieśni nabożnych, a ktoś inny wpadł na pomysł, że są takie piękne, że trzeba je dołożyć do Pisma Świętego i od teraz jest 200 psalmów to byśmy się popukali w głowę (śpiewając te pieśni prywatnie w domu).

Oczywiście wiem, że analogia jest daleko idąca ale jest odpowiedzią na porównanie z Gwiezdnymi Wojnami.       
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #20 dnia: Października 26, 2011, 13:52:26 pm »

Już nie mówiąc o tym, że wielu świętych rozważało na różańcu wiele innych tajemnic z życia Pana Jezusa i Maryi spoza kanonicznej piętnastki.

Oczywiście. Jest mnóstwo pobożnych koronek do rozważania na paciorkach różańca. Ale nikt nie twierdził, że są one różańcem. Pomysł JP2 to jak sprzedawanie piwa bezalkoholowego dorosłym albo margaryny jako masła.

Ależ oczywiście, że nazywali to różańcem.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #21 dnia: Października 26, 2011, 14:36:46 pm »

http://nativitas.blox.pl/2010/01/Rozaniec-o-Imieniu-Jezus.html
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #22 dnia: Października 26, 2011, 14:43:09 pm »

Kolegom się mylą koronki z różańcem. Czy jak np. Leon XIII pisał encykliki o różańcu, to miał na myśli różaniec maryjny czy wasze koronki ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #23 dnia: Października 26, 2011, 15:05:04 pm »

Niektóre z tych koronek tez sa zwane rózańczami.
Ale oczywiście nie zmienia to faktu, ze forma Różańca Najświętszej Maryi Panny obdarzonego licznymi odpustami jest od ponad pieciu wieków ustalona i nie powinno sie jej zmieniać.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #24 dnia: Października 26, 2011, 15:06:55 pm »

Mam przy okazji pytanie. Kto obecnie w Polsce może poświęcić różaniec z nadaniem odpustów krzyżackich? Byłbym zainteresowany
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #25 dnia: Października 26, 2011, 15:13:14 pm »

Niektóre z tych koronek tez sa zwane rózańczami.
Ale oczywiście nie zmienia to faktu, ze forma Różańca Najświętszej Maryi Panny obdarzonego licznymi odpustami jest od ponad pięciu wieków ustalona i nie powinno sie jej zmieniać.
Oczywiście!
Podobnie jest z Drogą Krzyżową. Stacje muszą spełniać warunki (krzyżyk na każdej) i ma ich być czternaście. Żadnej piętnastej, czy zakończenia.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #26 dnia: Października 26, 2011, 15:15:03 pm »

Niektóre z tych koronek tez sa zwane rózańczami.
Ale oczywiście nie zmienia to faktu, ze forma Różańca Najświętszej Maryi Panny obdarzonego licznymi odpustami jest od ponad pięciu wieków ustalona i nie powinno sie jej zmieniać.
Oczywiście!
Podobnie jest z Drogą Krzyżową. Stacje muszą spełniać warunki (krzyżyk na każdej) i ma ich być czternaście. Żadnej piętnastej, czy zakończenia.

A Kalwaryjskie Drogi Krzyżowe, które maja po kilkadziesiat stacyj, np.
"Pan Jezus u Kajfasza"
"Pan Jezus przechodzi przez potok Cedron"
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #27 dnia: Października 26, 2011, 15:15:09 pm »

Mam przy okazji pytanie. Kto obecnie w Polsce może poświęcić różaniec z nadaniem odpustów krzyżackich? Byłbym zainteresowany

obstawiam brata biskupa z Malborka ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #28 dnia: Października 26, 2011, 15:40:15 pm »

@JWK Przecież czternaście nie oznacza "i ani jednej więcej". Oznacza, ze te czternaście jest obowiązkowe, a nie wyłączne. Co mówię nie będąc jakimś admiratorem XV stacji (jako czesci Drogi Krzyżowej, bo jako wydarzenia jestem admiratorem absolutnym :)
@Krusajder Jeśli odmawiam raz Ojcze Nasz i dziesięć razy Zdrowaś Maryjo to odmawiam różaniec. koniec kropka. Niezależnie od tego, jaką tajemnicę rozważam odmawiając je.
I nawet, jeśli jakieś łaski przywiązane są do rozważania piętnastu tajemnic kanonicznych to przecież nie może to oznaczać zakazu rozważania innych OPRÓCZ (nie zamiast) tych piętnastu.
Przecież to jakiś absurd by był.
 
 
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #29 dnia: Października 26, 2011, 15:46:34 pm »

>> I nawet, jeśli jakieś łaski przywiązane są do rozważania piętnastu tajemnic kanonicznych to przecież nie może to oznaczać zakazu rozważania innych OPRÓCZ (nie zamiast) tych piętnastu.

Pełna zgoda
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 [2] 3 4 ... 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytanie błahe i trywialne o Różaniec - tajemnice światła « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!