Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 19:35:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231958 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytanie błahe i trywialne o Różaniec - tajemnice światła
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 12 Drukuj
Autor Wątek: Pytanie błahe i trywialne o Różaniec - tajemnice światła  (Przeczytany 35554 razy)
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« dnia: Października 21, 2011, 09:29:07 am »

Chciałbym zapytać jak to jest właściwie z tymi "tajemnicami światła", zewsząd atakują sprzeczne informacje:

1) czy jest tak, że Różaniec został oficjalnie zmieniony i tajemnice światła są odtąd integralną i nienaruszalną jego częścią (IV bądź II) i odtąd Różaniec Św. składa się z 4 części i 20 tajemnic?

2) czy też tajemnice światła to jedynie "opcja do wyboru", tak popularna w naszych czasach.


Wiem, że było wielokrotnie nie tylko na FK, ale jestem zdezorientowany po lekturze. A pytam, bo na aktualnie religii moje dziecko uczy się o Różańcu 4-częściowym i nie wiem co mam o tym myśleć.

Stąd - gdyby możliwość 1 lub 2 była słuszna - to jaki przepis o tym stanowi (obowiązek lub opcja)?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1 dnia: Października 21, 2011, 09:34:19 am »

Tajemnice światła nie sa obowiązkowe, aczkolwiek skoro ustanowił je "nasz" Papież to w Polsce są "obowiązkowe"
Ja tam nie odmawiam i odmawiał nie będę. Normalny układ jest idealny.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2 dnia: Października 21, 2011, 09:40:49 am »

Ja tam nie odmawiam i odmawiał nie będę. Normalny układ jest idealny.
Z kręgów zbliżonych do oo. dominikanów niezmodernizowanych dochodzą wieści, że do IV częściowego różańca nie są przypisane Łaski jakie związane są z odmawianiem Różańca trzyczęściowego.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3 dnia: Października 21, 2011, 09:45:56 am »

Prawodawca sam podkreślił opcjonalny charakter tajemnic światła:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,5191.msg106358.html#msg106358

@ jwk
Co wyłuszczył już niezastąpiony pjo:
http://www.fidelitas.pl/1840.html

Wygląda na to, że Różaniec złożony z 4 tajemnic nie jest przedmiotem odpustu zupełnego!
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2011, 09:48:47 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Października 21, 2011, 10:01:07 am »

Piwa i tajemnic światła nie odmawiamy !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #5 dnia: Października 21, 2011, 10:34:40 am »

Stąd - gdyby możliwość 1 lub 2 była słuszna - to jaki przepis o tym stanowi (obowiązek lub opcja)?
Rosarium Virginis Mariae - którym "tajemnice świetliste" - wprowadzono jasno mówi że można.
http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/apost_letters/documents/hf_jp-ii_apl_20021016_rosarium-virginis-mariae_pl.html - pkt 19
Cytuj
19. Różaniec w formie, jaka przyjęła się w najbardziej rozpowszechnionej praktyce, zatwierdzonej przez władze kościelne, wskazuje tylko niektóre spośród tak licznych tajemnic życia Chrystusa. Taki wybór podyktował pierwotny schemat tej modlitwy, nawiązujący do liczby 150 Psalmów.

Uważam jednak, że aby rozwinąć chrystologiczny wymiar różańca, stosowne byłoby uzupełnienie, które - pozostawione swobodnemu wyborowi jednostek i wspólnot - pozwoliłoby objąć także tajemnice życia publicznego Chrystusa między chrztem w Jordanie a męką. W tych właśnie tajemnicach kontemplujemy ważne aspekty Osoby Chrystusa jako Tego, kto definitywnie objawił Boga. On jest Tym, który - ogłoszony przy chrzcie umiłowanym Synem Ojca - zwiastuje nadejście Królestwa, świadczy o nim swymi czynami, obwieszcza jego wymogi. To w latach życia publicznego misterium Chrystusa objawia się ze specjalnego tytułu jako tajemnica światła: « Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata » (J 9, 5).

Aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać 'streszczeniem Ewangelii', jest zatem stosowne, żeby po przypomnieniu Wcielenia i ukrytego życia Chrystusa (tajemnice radosne), a przed zatrzymaniem się nad cierpieniami męki (tajemnice bolesne) i nad triumfem zmartwychwstania (tajemnice chwalebne) rozważać również pewne momenty życia publicznego o szczególnej wadze (tajemnice światła). To uzupełnienie o nowe tajemnice, w niczym nie szkodząc żadnemu z istotnych aspektów tradycyjnego układu tej modlitwy, ma sprawić, że będzie ona przeżywana w duchowości chrześcijańskiej znowym zainteresowaniem jako rzeczywiste wprowadzenie w głębię Serca Jezusa Chrystusa, oceanu radości i światła, boleści i chwały.
Papież nie mówi jednak dlaczego ktoś miałby rozwijać wymiar chrystologiczny różańca, tak jakby chwała Jego Matki miała by być niemiła Synowi, albo w jakiejś opozycji do Syna. Ergo - by oddać chwałę Chrystusowi w zupełności wystarczy samo Pozdrowienie anielskie, a w różańcu jest jeszcze i Modlitwa Pańska, i Chwała Ojcu, i modlitwa Fatimska...
Wniosek - RVM powstało po to aby ułatwić modlitwę różańcowa protestantom...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #6 dnia: Października 21, 2011, 20:20:26 pm »

...a i tak jedyni protestanci, o jakich słyszałem (ci słynni estońscy pastorowie) odmawiają go po staremu...
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #7 dnia: Października 24, 2011, 09:27:54 am »

Tajemnice światła nie sa obowiązkowe, aczkolwiek skoro ustanowił je "nasz" Papież to w Polsce są "obowiązkowe"
Ja tam nie odmawiam i odmawiał nie będę. Normalny układ jest idealny.

Dobreze, że wielu świętych Pańskich kierowało się dobrem swojej duszy, a nie podobnymi uprzedzeniami.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #8 dnia: Października 24, 2011, 09:43:05 am »

Tajemnice światła nie sa obowiązkowe, aczkolwiek skoro ustanowił je "nasz" Papież to w Polsce są "obowiązkowe"
Ja tam nie odmawiam i odmawiał nie będę. Normalny układ jest idealny.

Dobreze, że wielu świętych Pańskich kierowało się dobrem swojej duszy, a nie podobnymi uprzedzeniami.
Jak to dobrze, ze wielu doktorów Kościoła kierowało sie Tradycją i jej ciągłością, a nie chęcią zaistnienia i manipulacją tym co się komuś wydaje.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #9 dnia: Października 24, 2011, 10:05:29 am »

Odmawiam od jakiegoś czasu Nowennę Pompejańską, która polega na odmówieniu 15 tajemnic w ciągu dnia. Czasami z trudem mi się to udaje. Myślę, że gdyby jeszcze dołączyć do tego tajemnice światła, nie byłabym w stanie tej Nowenny odprawić.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #10 dnia: Października 26, 2011, 11:14:53 am »

Tajemnice światła i legenda o ich obowiązkowych charakterze przyczyniła się m.in do tego ,że wiele osób, które odmawiały cały różaniec w ciągu dnia, zrezygnowała z tej praktyki, bo nie wyrabiali.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Października 26, 2011, 11:52:32 am »

Tajemnice światła i legenda o ich obowiązkowych charakterze przyczyniła się m.in do tego ,że wiele osób, które odmawiały cały różaniec w ciągu dnia, zrezygnowała z tej praktyki, bo nie wyrabiali.
Jakieś konkretne przykłady?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Października 26, 2011, 12:11:59 pm »

ja się nie zapisałem do doświetlonych róż u św. Benona na ten przykład

;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #13 dnia: Października 26, 2011, 13:10:33 pm »

ja się nie zapisałem do doświetlonych róż u św. Benona na ten przykład

;)

No ale członkostwo w różach zobowiązuje do dziesiątka dziennie.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #14 dnia: Października 26, 2011, 13:19:07 pm »

Tajemnice Światła są bardzo dobrze przemyślane (może z wyj. 3), bardzo mi pasują, a w 2 jest Najświętsza Panienka. Nie uważam ,żeby były protestanckie z tego względu, że protestantom to i samo " Zdrowaś Mario...: przez gardło nie przejdzie!
Te tajemnice są jak Epizod "Gwiezdnych wojen", który nakręcono po latach. :) Jedni lubią tylko epizod IV,V i VI, a inni całość cyklu.

A i do odmawiania, każdej Zdrowaśki przypisane są jakieś łaski!
« Ostatnia zmiana: Października 26, 2011, 13:21:56 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Strony: [1] 2 3 ... 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytanie błahe i trywialne o Różaniec - tajemnice światła « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!