Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:22:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Chorał Gregoriański - uwag kilka...
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Chorał Gregoriański - uwag kilka...  (Przeczytany 12870 razy)
michal_k
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 10, 2009, 17:30:59 pm »

Bo w rzeczy samej samo tylko narzekanie jak jest źle do niczego pozytywnego nie doprowadzi. Z tym, że ja troche narzekam, owszem ale staram sie COŚ robić. Niestety za wiele nie moge ale co moge to robie i boli mnie to ze wysiłki wkładane przeze mnie i moich scholistów w przygotowanie śpiewów na niedziele i świeta przez wielu są zupełnie niedoceniane i krytykowane bezlitośnie.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 10, 2009, 17:40:37 pm »

Ja tez bede "cos" robil, choc nie bedzie to mialo wielkieg zasiegu oddzialywania, ale "cos" jednak bedzie ode mnie zelezec.
Panie Michale, prosze sie nie zrazac neichecia do choralu, moze trzeba ludzi odpowednio przygotowac. Jako organista (jak inteligentnie wywnioskowalem) ma Pan spore pole do popisu takze przy wybieraniu spiewow nie tylko gregorianskich, ale zwyklych majacych wyzszy poziom. Jesli bedzie Pan to dawkowal ostroznie, to sukces gwarantowany, choc moze to potrwac jakis dluzszy okres czasu. Potem choral tez nie bedzie problemem. Przydalaby sie jeszcze wspolpraca z ksiezmi i ich zrozumienie, ze to nie jest wydziwianie, ale troska o piekno liturgii i i jej muzyki.
Sam choral faktycznie czlowieka moze nieco "szoknac", kiedy jest sie przyzwyczajonym do zupelnie innego gatunku muzyki, takze liturgicznej, wiec nie mozna go propagowac na sile i za wszelka cene bez uprzedniej aplikacji srodkow znieczulajacych...
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 10, 2009, 18:28:49 pm »

..
 forma zwyczajna jest jedyna forma, na ktora uczeszczam i nie mam zamiaru tego zmieniac. Tym bardziej mnie irytuje owo dziadostwo...

Panie Pauluss... uczęszcza pan na dziadostwo? I nie ma pan zamiaru tego zmieniac?

Muszę zacząć przyglądać sie panu z większą uwagą. Coś mi tu nie pasuje. (Ale słownictwo...fee!)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 10, 2009, 18:49:47 pm »

Panie Pauluss... uczęszcza pan na dziadostwo? I nie ma pan zamiaru tego zmieniac?
Muszę zacząć przyglądać sie panu z większą uwagą. Coś mi tu nie pasuje. (Ale słownictwo...fee!)
Zaczynam sie bac  ;)
A co Panu nie pasuje?
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2009, 18:51:29 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 10, 2009, 19:10:53 pm »

Chodzi mi o ks. Ł. Kadzińskiego z Łomianek. Jakoś potrafił ukierunkować swoich podopiecznych w prawidłową stronę. Tylko że on nie marudził, że powierzeni mu ludzie są tacy czy owacy (a wręcz NAM wypominał w kazaniach "internetowy tradycjonalizm"), tylko wziął się do roboty.

-Księże, mamy taki ładny przedsoborowy ołtarz- może by tak odprawić Mszę versus Deum w tych jedynych skrzypcach, ktore sie ostaly?
-Zwariowales? Po co robic zamieszanie? I tak proboszcz sie nie zgodzi na ten cyrk. Nie wymyslaj.


Mi juz tylko zostal tradycjonalizm internetowy.
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 10, 2009, 20:22:01 pm »

Chodzi mi o ks. Ł. Kadzińskiego z Łomianek. Jakoś potrafił ukierunkować swoich podopiecznych w prawidłową stronę. Tylko że on nie marudził, że powierzeni mu ludzie są tacy czy owacy (a wręcz NAM wypominał w kazaniach "internetowy tradycjonalizm"), tylko wziął się do roboty.
-Księże, mamy taki ładny przedsoborowy ołtarz- może by tak odprawić Mszę versus Deum w tych jedynych skrzypcach, ktore sie ostaly?
-Zwariowales? Po co robic zamieszanie? I tak proboszcz sie nie zgodzi na ten cyrk. Nie wymyslaj.
Mi juz tylko zostal tradycjonalizm internetowy.
Wiadomo, ze proboszcz pewnie by sie nie zgodzil. A nawet jesli, to takie rzeczy trzeba robic z odpowiednim przygotowaniem, zeby u ludzi nie wywolac szoku, ze "wszystko jest inaczej" a tak naprawde tylko by sprawowano w innym kierunku i w starszym ornacie...
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 10, 2009, 20:42:41 pm »

Panie Pauluss... uczęszcza pan na dziadostwo? I nie ma pan zamiaru tego zmieniac?
Muszę zacząć przyglądać sie panu z większą uwagą. Coś mi tu nie pasuje. (Ale słownictwo...fee!)
Zaczynam sie bac  ;)
A co Panu nie pasuje?

Strach rzeczą ludzką. Dla dobra śledztwa nie ujawnię szczegółów. Mam Pan u mnie założoną teczkę.  :D
Zapisane
romain
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 10, 2009, 20:56:43 pm »

Bardzo cenie gorliwość i zapał p. michal-k?a i jednak trochę rozumiem realizm p. Szmulki. Na naszym kujawsko-pomorskim podwórku mamy przykład toruński x. Wawrzyniaka, u którego na KRR śpiewa się polskie Kyriale (powołuje się on na indult bodaj z 1960 roku). W Bydgoszczy na początku tez były takie sugestie, podparte argumentami bliźniaczymi do tych, które podaje p. Szmulka. Jednak przeparliśmy chorał. Czy dobrze zrobiliśmy? Frekwencja nie jest nadzwyczajna. Trochę to problemy z regularnością celebracji, ale może trochę i obcość chorału (była dyskusja na starym forum).
Panu Michałowi radziłbym następujące argumenty:
- jeżeli chcemy aktywnie uczestniczyć w Mszach papieskich, RAZEM Z PAPIEŻEM, to inaczej niż z chorałem nie da rady! JP II już w domu Ojca. Chyba, że znowu zrobimy tak jak podczas ielgrzymki B XVI papież stoi przy ołtarzu i milczy, a lud spiewa po polsku. O to chodzi?
- może przed mszą poćwiczyć z ludem? Robiło tak wielu księży w ramach modernizacji wprowadzając rozmaite sacro-polo, ale robią tak też benedyktyni w Tyńcu, gdzie w niedzielę na mszy konwentualnej, która jest też jednocześnie mszą parafialną śpiewa się chorał (części stał zawsze, a często i propria).
I proszę się cieszyć, że księża Panu sprzyjają!
Pozdrawiam
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 10, 2009, 21:13:49 pm »

Dziękuje za słowa otuchy!

Właśnie jestem po próbie - ustaliliśmy, że nie odpuścimy a wszelkimi sposobami bedziemy ludzi nastawiac pozytywnie do elementów tradycji w tym zmodernizowanym świecie ;)

Zobaczymy jak przyjmą sie przygotowane dla ludu Kyriale.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 10, 2009, 21:50:04 pm »

Strach rzeczą ludzką. Dla dobra śledztwa nie ujawnię szczegółów. Mam Pan u mnie założoną teczkę.  :D
To ja zliczyc nie moge, ile mam juz zalozonych teczek w roznych instytucjach  ;D
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 10, 2009, 22:07:25 pm »

Właśnie jestem po próbie - ustaliliśmy, że nie odpuścimy a wszelkimi sposobami bedziemy ludzi nastawiac pozytywnie do elementów tradycji w tym zmodernizowanym świecie ;)

Ja wiem, polokoktowcy nas nie kochają. Ale my ich będziemy tak długo kochać, aż oni nas wreszcie pokochają...  ;)

"Trzymam kciuki" za Pana!
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #41 dnia: Maja 08, 2014, 15:43:55 pm »

I jak po pięciu latach?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Chorał Gregoriański - uwag kilka... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!