Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:21:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Problem z określeniem tego co wybrać i według czego wybrać.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Problem z określeniem tego co wybrać i według czego wybrać.  (Przeczytany 7674 razy)
Agnieszka20
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 26

« dnia: Września 21, 2011, 22:36:42 pm »

Co wybrać i według czego wybrać.
Otóż nie mam tej jasności... może nigdy nie będę mieć, bo jakoś wątpię, że otrzymam ją od innych ludzi.
Nie  wiem skąd mam ją wziąć.
Do niedawna Sądziłam iż bezpośrednio od Ducha Świętego.
Teraz mam wątpliwości co do tego co pochodzi od Ducha Świętego a co nie.
(Dlatego czytam sobie książki na ten temat ale nadal mam wątpliwości)
Wypadało by więc wybrać coś innego jako źródło prawdy absolutnej chociażby po to by stwierdzało co jest od Ducha Świętego a co nie.
I tutaj pojawił się Kościół. Uznałam że to dobry wybór. Uczy posłuszeństwa. Nie wymaga ode mnie bym sama decydowała itd.
Jakoś jednak zastanawia mnie skąd mam teraz wiedzieć czy ten wybór jest dobry.
Może zadaję to pytanie do niewłaściwych ludzi. A może źle że w ogóle pytam o to ludzi. Tylko kogo mam spytać, skoro kiedy spytam Boga, to nie będę w stanie orzec czy myśl która przyszła mi do głowy jest od Niego. Jeśli w ogóle jakaś mi przyjdzie.
Co z moim wewnętrznym przekonaniem? Jeśli nie jemu to czemu mam ufać?
Jeśli Kościołowi, a na 1 miejscu papieżowi to skąd mam wiedzieć że dobrze robię ufając mu?
Na podstawie czego mam to wiedzieć?

Żeby było jasne, mam wątpliwości czy w ogóle to pisać bo to prawdopodobnie nie służy niczemu dobremu, ale postanowiłam na razie nie wierzyć moim przekonaniom i wątpliwościom i zapytać. A nuż ktoś powie coś co przyda mi się w celu uporządkowania bałaganu w mojej głowie.
Jakoś się w tym wszystkim zaplątałam.
« Ostatnia zmiana: Września 21, 2011, 22:41:47 pm wysłana przez Agnieszka20 » Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #1 dnia: Września 21, 2011, 22:38:51 pm »

Polecam Katechizm na dobry początek.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Agnieszka20
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 26

« Odpowiedz #2 dnia: Września 21, 2011, 22:46:24 pm »

Dlaczego?
No przypuszczam, że warto znać go dobrze, ale jak to się ma do tego co napisałam?
Skąd mam wiedzieć co warto np czy warto znać katechizm ?
« Ostatnia zmiana: Września 21, 2011, 22:55:05 pm wysłana przez Agnieszka20 » Zapisane
Rafal
rezydent
****
Wiadomości: 321


Comfy chair ?!

« Odpowiedz #3 dnia: Września 21, 2011, 22:58:44 pm »

Ponieważ Katechizm zawiera wykład wiary Kościoła?
Zapisane
Dum Deus calculat, mundus fit.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #4 dnia: Września 21, 2011, 22:59:53 pm »

Skąd mam wiedzieć co warto np czy warto znać katechizm ?
:o
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #5 dnia: Września 22, 2011, 00:21:59 am »

Dlaczego?
No przypuszczam, że warto znać go dobrze, ale jak to się ma do tego co napisałam?
Skąd mam wiedzieć co warto np czy warto znać katechizm ?

Może Pani napisze do Papieża. Ks. Natanek zna jakąś p. Agnieszkę, która ma gorącą linię z Panem Jezusem, może ją Pani zapyta.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #6 dnia: Września 22, 2011, 03:47:37 am »

Co z moim wewnętrznym przekonaniem? Jeśli nie jemu to czemu mam ufać?

Nie radzę ufać "wewnętrzenmu przekonaniu", przynajmniej nie na początku.

Czy gdyby Pani np. chicała poznać algebrę tensorów albo mechanikę kwantową, to czy kierowałaby się Pani wewnętrznym przekonaniem? Z pewnością nie.

Dobrze jest więc najpierw poczytać, jak radzili sobie z podobnymi dylematami święci i znani nawróceni. Począwszy od "Wyznań" Św. Augustyna aż po autobiografie współczesnych konwertytów jest takich książek sporo. Niekoniecznie od razu zakładając, że oni muszą mieć rację, bo rozumiem, że to Pani problem (komu/czemu ufać?), ale po to, żeby zobaczyć jaka była ich droga do Boga.

Librum aperi, ut discas quid alii cogitaverint; librum claude, ut ipse cogites
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2011, 03:54:56 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Agnieszka20
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 26

« Odpowiedz #7 dnia: Września 22, 2011, 07:37:19 am »

Wydaje mi się że ma to jakiś sens, więc ok, tak zrobię. Będę czytać i słuchać.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #8 dnia: Września 22, 2011, 10:26:08 am »


Otóż nie mam tej jasności... może nigdy nie będę mieć, bo jakoś wątpię, że otrzymam ją od innych ludzi.
Nie  wiem skąd mam ją wziąć.

Jasność pochodzi z głębi własnego serca.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #9 dnia: Września 22, 2011, 16:44:33 pm »

Co wybrać i według czego wybrać.

Pani Agnieszko!
To nie człowiek wybiera Boga, a Bóg wybiera człowieka.
Cytuj
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem
J 15,16
Właściwe pytanie powinno brzmieć, jak odpowiedzieć na Boże wezwanie. Tym się różni wiara w ujęciu katolickim od liberalnego. Tam wiara nie jest relacją między Bogiem a człowiekiem, tylko potrzebą psychiczną zaspokajaną przez Kościół, meczet, czy synagogę. Religia przypomina tam supermarket, gdzie na pólkach są ustawione rożne wierzenia, a człowiek w tym wszystkim wybiera, co mu pasuje. Co tydzień odpowiadamy na Boże wezwanie składając wyznanie wiary na Mszy św.
Zapisane
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #10 dnia: Września 22, 2011, 22:07:07 pm »


Otóż nie mam tej jasności... może nigdy nie będę mieć, bo jakoś wątpię, że otrzymam ją od innych ludzi.
Nie  wiem skąd mam ją wziąć.

Jasność pochodzi z głębi własnego serca.

Widać, ze nigdy się Pani nie udało zajrzeć do tej głębi własnego serca.  :D
Zapisane
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #11 dnia: Września 22, 2011, 23:20:37 pm »

Widać, ze nigdy się Pani nie udało zajrzeć do tej głębi własnego serca.  :D
[/quote]
Może Pani napisze do Papieża. Ks. Natanek zna jakąś p. Agnieszkę, która ma gorącą linię z Panem Jezusem, może ją Pani zapyta.
Dowcipniś z Pana, Panie Wiewiór  >:(
Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #12 dnia: Września 23, 2011, 07:59:30 am »

Jasność pochodzi z głębi własnego serca.
"Z głębi serca" pochodzą różne rzeczy, także te ciemne. I na dodatek nie zawsze potrafimy je rozróżnić.
Zapisane
Agnieszka20
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 26

« Odpowiedz #13 dnia: Września 23, 2011, 11:39:28 am »

Ostatnio więcej się modliłam i jakoś tak Pan Bóg mnie troszkę "sprowadził do poziomu"  ;D
Mam teraz większy spokój ducha i nie miotam się już wewnętrznie.
Swoją drogą całkiem przystępnym językiem napisany ten Katechizm Kościoła Katolickiego, kiedy czytałam ostatnio jakąś skróconą wersję byłam nieco młodsza... może jakieś 10 lat młodsza ;p 
Zapisane
Klemens__I
bywalec
**
Wiadomości: 91


Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X
« Odpowiedz #14 dnia: Września 23, 2011, 11:46:52 am »

Polecam ten Katechizm:


http://www.tedeum.pl/tytul/12,Katechizm-katolicki
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Problem z określeniem tego co wybrać i według czego wybrać. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!