Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 13:20:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Post eucharystyczny
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jakiej dyscypliny postu eucharystycznego przestrzegasz?
a) od północy, od pokarmu i każdego napoju
b) 3 godziny od pokarmu, 1 godzina od napoju (woda dozwolona)
c) 1 godzina od pokarmu i napoju (woda dozwolona)
d) zwykle opcja a, wyjątkowo b
e) zwykle opcja b, wyjątkowo c
f) żadnej
g) nie powiem

Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Post eucharystyczny  (Przeczytany 20680 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 12, 2014, 13:24:21 pm »

Proszę zauważyć, że czystość ciała odnosi się tu do układu pokarmowego, a nie oddechowego. Więc moim zdaniem nie łamie. Poza tym ja nie wychodzę tuż przed Komunią na fajkę.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 12, 2014, 13:29:30 pm »

Przyjecie Komuni Św w minute po spaleniu fajki jest raczej niemozliwe gdy sie uczestniczy we Mszy Św.. Nawet gdyby ktos zafajczył sobie na czas kazania :)
Natomiast palenia podczas kazania nie polecałbym....Jeżeli tak sie zdarzało to był to proceder niegodny i raczej nie do nasladowania.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #32 dnia: Stycznia 12, 2014, 13:40:36 pm »

Kazanie nie jest częścią Mszy, więc formalnie zawsze można w czasie onego wyjść.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #33 dnia: Stycznia 12, 2014, 14:12:44 pm »

Owszem zgodnie z przepisami liturgicznymi nie jest,ale.....

Nie po to kapłan wdrapuje sie na ambone by gadac muzom i sobie i nie po to by opowiadac o ułanie i tylnej części ciała Maryni, ale po to by objasniac Słowo Boże. Zawsze ktos moze sie uważać za wybitnego teologa i stwierdzac, ze nic nowego sie nie dowie....ale to mozna by podciągnąc pod grzech pychy, oraz nadmierne zaufanie we własny rozum, który zwodniczym okazac sie łatwo może.

Nawet gdyby jednak pominąc to co piszę powyzej, to wychodząc bez uzasadnionego powodu na czas kazania, okazuje sie jawne lekceważenie kapłana na zasadzie "....a co ty mi tu bedziesz p.....aplał"

Zatem argument, ze kazanie nie jest częscia Mszy św i mozna sobie wyjść by zapalic fajke, jest po prostu niestosowny, a ktos kto tak czyni jest zwykłym....chamem.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #34 dnia: Stycznia 12, 2014, 19:10:34 pm »

był to proceder niegodny i raczej nie do nasladowania.
Zależy od kazania.
Nie po to kapłan wdrapuje sie na ambone by gadac muzom i sobie i nie po to by opowiadac o ułanie i tylnej części ciała Maryni, ale po to by objasniac Słowo Boże.
Ja mam w pakiecie z trydentem takie.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #35 dnia: Stycznia 12, 2014, 21:02:42 pm »

Nie bardzo rozumiem co Pan ma "w pakiecie z trydentem"? Mógłby pan mysl nieco rozwinąc? Bo nie wiem czy chodzi o wyjasnianie Słowa Bozego czy o d... Maryni.


No ale...jeżeli Pan uważa, ze własciwa postawa jest wychodzenie na dymka podczas kazania, bo jest nudne. To jako "nowicjusz"  nic nie powiem. Jak przestane nim byc to określe to nieco dosadniej.

Poza tym chciałbym jasno i wyraźnie powiedziec, ze mówie o Mszy św w rycie nadzwyczajnym, a nie o NOM-ie
Zapisane
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #36 dnia: Stycznia 13, 2014, 09:47:12 am »

@Simeonus
"Summa Theologiae Moralis" Benedykta Merkelbacha OP

Tu dość drogo:
http://allegro.pl/summa-theologiae-moralis-1-3-kpl-brugia-1962-i3860189047.html

ale znacznie tańszy jest równie dobry Noldin-Schmitt (komplet!):
http://allegro.pl/summa-theologiae-moralis-schmitt-lacina-i3858333954.html

Wreszcie kieszonkowy Arregui (tego akurat nie znam) za jedyne 14,40 zł:
http://allegro.pl/summarium-theologiae-moralis-arregui-24h-fv-i3814582305.html
http://allegro.pl/summarium-theologiae-moralis-arregui-24h-fv-i3814579103.html

Dziękuję za namiary.
Rozumiem jednak, że wszystkie te prace są pisane po łacinie?
A nie ma jakichś dobrych pozycji przetłumaczonych na polski?

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #37 dnia: Stycznia 13, 2014, 10:04:25 am »

Po polsku nie znam, a chętnie bym poznał.

Zdarzają się po angielsku: http://ia600303.us.archive.org/20/items/MN5034ucmf_1/MN5034ucmf_1.pdf
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #38 dnia: Stycznia 14, 2014, 04:01:35 am »

Nie bardzo rozumiem co Pan ma "w pakiecie z trydentem"? Mógłby pan mysl nieco rozwinąc? Bo nie wiem czy chodzi o wyjasnianie Słowa Bozego czy o d... Maryni.
No ale...jeżeli Pan uważa, ze własciwa postawa jest wychodzenie na dymka podczas kazania, bo jest nudne. To jako "nowicjusz"  nic nie powiem. Jak przestane nim byc to określe to nieco dosadniej.
Poza tym chciałbym jasno i wyraźnie powiedziec, ze mówie o Mszy św w rycie nadzwyczajnym, a nie o NOM-ie

Już wyjaśniam. Razem ze mszą po staremu - z liturgią trydencką mam kazania, które są na poziomie oazowych rozważań.
Za przykładem księży novus ordo, gdy piszę Msza/msza mam na myśli mszę po staremu. O mszy po nowemu myślę Eucharystia, Novus Ordo, NOM, Uczta.
Nie ma znaczenia, ile pan pisze na forum. Ma znaczenie, czy pan piszesz kazania dla mojego kaznodziei.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #39 dnia: Stycznia 14, 2014, 19:13:56 pm »

Nie znam Pana i nie poznałem na tyle by pojąc co pan masz na mysli pisząc jakimis "skrótami myslowymi".
Skoro jednak taki "wyjadacz" pisze w dziale dla "nowych" to powinien albo uzbroic sie w cierpliwośc i pisać jasniej, albo ....pisywac tylko w działach dla bywalców ze stażem. Ot taka rada "Nowicjusza".

Co bowiem oznacza ten nie mający sensu wtręt o "pisaniu kazań dla pan kaznodziei" ???
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #40 dnia: Stycznia 14, 2014, 20:57:40 pm »

Praktyką niektórych księży jest używanie jako kazań gotowych cudzych katechez, refleksyj, konferencji. Jeśli pan nie piszesz kazań, to co panu tak zależy na przykuciu uwagi tych, co ze słabych kazań wychodzą na papierosa?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #41 dnia: Stycznia 15, 2014, 10:17:49 am »

Nie chodzi mi o żadne przykucie uwagi, a i kazań nikomu nie pisze.
Po prostu uważam,. że wychodzenie na papierosa z koscioła jest oznaka chamstwa.
Nie ma znaczenia, ze kazanie nie jest integralna częścia Mszy św.......Poza formalnymi przepisami istnieje coś takiego jak "kultura osobista" i tej nie wynosi sie z czytania przepisów, ale z domu.
Ot, o co mi chodzi.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #42 dnia: Stycznia 15, 2014, 10:23:59 am »

Panie zenko, a kto tu napisał, że wychodzi na papierosa w czasie kazania?? Nikt. To tylko gdybanie.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #43 dnia: Stycznia 15, 2014, 14:40:35 pm »

Panie szkielet

A co ja innego robie? O ile jeszcze potrafie czytac to tez tylko "gdybam". Czy kogos wskazałem imiennie?

Jak na razie to tylko pan Kefasz pytał MNIE o pisanie kazań....co mnie setnie ubawiło, bom tego to jeszcze nigdy nie próbował ;D Nawet nie wiedziałem, ze mozna sie w ten sposób dorobić :D
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #44 dnia: Grudnia 31, 2014, 12:05:32 pm »

O alkoholu było. A co z fajkami?
Pytałem o to kilka osób; zgodnie twierdzą że postu eucharystycznego nie łamią.

???  :o To ja bohatersko wytrzymuję min. 2.5 godz., traktując e-faje jako używkę! I uznając, że ze strony nałogowego palacza to wystarczający dowód uszanowania dla Najśw. Sakramentu!

Edit: Co prawda w monumentalnej "Mszy Świętej" śp. bpa A. Nowowiejskiego się doczytałem, że kiedyś ustalono, że zażycie tabaki nie łamie postu eucharyst. I dotyczyło to kapłana!
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2014, 12:10:43 pm wysłana przez pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Post eucharystyczny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!