Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:47:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Post eucharystyczny
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jakiej dyscypliny postu eucharystycznego przestrzegasz?
a) od północy, od pokarmu i każdego napoju
b) 3 godziny od pokarmu, 1 godzina od napoju (woda dozwolona)
c) 1 godzina od pokarmu i napoju (woda dozwolona)
d) zwykle opcja a, wyjątkowo b
e) zwykle opcja b, wyjątkowo c
f) żadnej
g) nie powiem

Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Post eucharystyczny  (Przeczytany 20629 razy)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 04, 2014, 02:00:56 am »

Zgodnie z tradycyjnymi kanonami Kosciola post obowiazuje od polnocy, nie mniej niż 6 godzin.

Panie Bogosłowie, poda pan źródło kanonów.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 05, 2014, 21:54:39 pm »


1. Przede wszystkim, wskazują na to typikony, które opisując wieczernię i litiję, zaznaczają, że od czasu spożycia błogosławionego chleba z litiji „nikt nie może czegokolwiek więcej spożyć z powodu priczaszczenija Świętych Tajemnic”. Lecz w czasie poza 1 września -25 marca chleb z litiji spożywano dopiero po Liturgii, a to ze względu na krótkość nocy (tak znowu rzeczą typikony). Natomiast jeśli ktoś nie uczestniczył w wieczerni z litiją (czyli zwłaszcza świeccy), musiał trzymać się albo zasady starotestamentowej „od zmierzchu”, albo od północy, co jest po dziś dzień.
Również ukazania z Liturgii św. Bazylego Wielkiego z Wieczernią z Wielkiej Soboty mówią konkretnie, by pilnowano, by ta Liturgia skończyła się o 8 wieczorem, bowiem wtedy dawano zgromadzonym trochę chleba, oliwek i wina pobłogosławionych (pierwszy posiłek od Wielkiego Czwartku) , by wytrwali w całonocnym nabożeństwie paschalnym, które nad ranem kończyło się udzielaniem Eucharystii, do której na Paschę szczególnie powinni przystąpić wszyscy.

2. Kanon 9. św. Nicefora Wyznawcy: "Kapłan ma udzielić Priczastija temu, który znajduje się w zagrożeniu życia nawet, jeśli ten wcześniej jadł”
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 06, 2014, 20:32:18 pm »

z powodu priczaszczenija Świętych Tajemnic”.
2. Kanon 9. św. Nicefora Wyznawcy: "Kapłan ma udzielić Priczastija temu, który znajduje się w zagrożeniu życia nawet, jeśli ten wcześniej jadł”
Czego? ???
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 06, 2014, 20:49:12 pm »

Cs. Priczastije, pol. Komunija
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 07, 2014, 00:37:23 am »

Mogę prosić o filologiczne rozwinięcie? (To coś związane z cząstkami?)
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 11, 2014, 00:39:31 am »

Pius XII: Motu proprio „Sacram Communionem”  (1957)

"2. Czas postu eucharystycznego zachowywanego przez kapłanów przed Mszą św., a przez wiernych przed Komunią Św tak w godzinach przedpołudniowych jak i popołudniowych, zostaje ograniczony do trzech godzin co do pokarmów stałych i napojów alkoholowych, a do jednej godziny co do napojów niealkoholowych. Woda (naturalna) nie łamie postu.



3. Post eucharystyczny przez czas wyżej podany powinni zachować także ci, którzy odprawiają Mszę św. lub przyjmują Komunię św. o północy lub w pierwszych godzinach dnia."

To by było na tyle co do postu eucharystycznego obowiazujacego przed SWII.

Jak jest po SWII pewnie wszyscy wiedzą, a jak nie to przypomne:
Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 919 - § 1. Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.
§ 2. Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.
§ 3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.

Zapisane
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 11, 2014, 11:32:18 am »

Padło tutaj pytanie o napoje alkoholowe. Odpowiedź na nie mamy w cytowanym wyżej Motu proprio Piusa XII.

Chciałbym jednak zwrócic uwage na pewna istotną rzecz. Wypicie lampki wina (lub jednego piwa) na trzy godziny przed przyjeciem Komunii Św. postu eucharystycznego nie łamie. Natomiast kazdy rozsądny człowiek winien zdawac sobie sprawe z tego, ze wychlanie pół litra czystej wódki (lub wchłoniecie tej samej ilości promili w sposób opcjonalny) ten post łamie w sposób bezsprzeczny. Nikt mi nie wmówi, ze po takiej ilosci alkoholu, ktokolwiek jest trzeźwy po trzech godzinach.....a dla mnie i chyba dla każdego jasnym jest, ze przyjecie Ciała Chrystusa bedąc nietrzeźwym jest ....profanacją.
W tej kwestii nalezy wiec myslec i to najlepiej myslec na trzeźwo!
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 11, 2014, 12:25:29 pm »

Szanowny Panie Zenku,

Owszem, zgoda co do zasady - nie powinno się wtedy przystępować do Komunii św.

Jednak zakaz ten nie wynika z faktu złamania postu eucharystycznego, lecz z nie zachowania czystości ciała. Mój przedsoborowy podręcznik do teologii moralnej ostrzega: do przyjęcia Komunii świętej wymagana jest odpowiednia dyspozycja tak ze strony duszy, jak i ze strony ciała.

Ze strony ciała wymagane są (wg Merkelbacha):
1. skromny ubiór,
2. czystość ciała,
3. post eucharystyczny.

Trzeźwość zaliczono do warunków czystości ciała. Podobnie, ze względu na cześć Najświętszego Sakramentu, odradza się tam przystępować do Komunii w trudnym do opanowania gniewie (choć słusznym) czy krótko po popełnieniu grzechu wzburzającego zmysły, mimo że został on odpuszczony w sakramentalnej Spowiedzi.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 11, 2014, 13:49:21 pm »

Panie Bartku

Pełna zgoda :D

Ja po prostu nie wnikałem w szczegóły by nie rozmywac tego o co mi chodziło :)

Oczywiscie, ze nietrzeźwośc dotyczy "czystości ciała". Jednak nie zmienia to faktu, ze pijany przystepujacy do Komunii sw popełnia wielki grzech.

Nie wiem jak to reguluja przepisy, ale wydaje mi sie, ze kapłan widząc taka osobe i na dodatek wyczuwając od niej woń alkoholu, ma prawo odmówic udzielenia Komunii Świetej.
Wiem, ze można sie pomylić co do stanu przystepujacego. Czasem jednak lepiej chyba sie pomylic niz dopuscic do profanacji Najświetszego Ciała.

Choruje na cukrzyce i wiem jak wyglada osoba która dopadnie hipoglikemia (spadek cukru). Trudno ja odróznic od upojonego alkoholem lub narkomana na głodzie. Jednakowoz każdy rozsądny cukrzyk doskonale wie jak sie przed takimi skutkami zabezpieczyć.....ale przebieg choroby róznie sie objawia i zalezny jest od organizmu, a czasem i sytuacji.

Jeżeli mozna wtrącę mały offtop.... ;)

Miałem razu pewnego "szczęście" uczestniczyć w Mszy św na której odbywały sie takie specyficzne modlitwy do Ducha Św, które jakoby skutkowały omdleniami. Mam do tego bardzo krytyczny stosunek, ale mniejsza z tym....
Widząc te dziwne dla mnie "omdlenia", siegnałem do kieszeni by sprawdzic czy mam tam dyzurne kostki cukru i.....zapomniałem wziąć. Troche mnie to przeraziło. Pomyslałem sobie co by to było gdyby mnie dopadła hipoglikemia i straciłbym z tego wzgledu przytomnośc. Nikt by pewnie nie zareagował zajety podrygiwaniami, okrzykami i "oklaskami dla Jezusa".....podczas gdy ja schodziłbym sobie powoli z tego świata. Na szczęście nic takiego sie nie stało, a ja obiecałem sobie unikac tego rodzaju Mszy św.
Wole klasyczna Mszę św, na której gdyby doszło do omdlenia moge liczyc na pomoc wiernych, oraz zaopatrzenie olejami świetymi :)

Sory za OT, ale "Nowicjuszom"pewnie wiecej sie wybacza....a przynajmniej mam taka nadzieje :)
Zapisane
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 11, 2014, 23:37:50 pm »

Szanowny Panie Zenku,

Owszem, zgoda co do zasady - nie powinno się wtedy przystępować do Komunii św.

Jednak zakaz ten nie wynika z faktu złamania postu eucharystycznego, lecz z nie zachowania czystości ciała. Mój przedsoborowy podręcznik do teologii moralnej ostrzega: do przyjęcia Komunii świętej wymagana jest odpowiednia dyspozycja tak ze strony duszy, jak i ze strony ciała.

Ze strony ciała wymagane są (wg Merkelbacha):
1. skromny ubiór,
2. czystość ciała,
3. post eucharystyczny.

Trzeźwość zaliczono do warunków czystości ciała. Podobnie, ze względu na cześć Najświętszego Sakramentu, odradza się tam przystępować do Komunii w trudnym do opanowania gniewie (choć słusznym) czy krótko po popełnieniu grzechu wzburzającego zmysły, mimo że został on odpuszczony w sakramentalnej Spowiedzi.

Może Pan podać więcej danych na temat tej książki?
Czy ona jest napisana w języku polskim?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 11, 2014, 23:56:29 pm »

O alkoholu było. A co z fajkami?
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 12, 2014, 06:01:35 am »

Pytałem o to kilka osób; zgodnie twierdzą że postu eucharystycznego nie łamią.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 12, 2014, 09:08:39 am »

@Simeonus
"Summa Theologiae Moralis" Benedykta Merkelbacha OP

Tu dość drogo:
http://allegro.pl/summa-theologiae-moralis-1-3-kpl-brugia-1962-i3860189047.html

ale znacznie tańszy jest równie dobry Noldin-Schmitt (komplet!):
http://allegro.pl/summa-theologiae-moralis-schmitt-lacina-i3858333954.html

Wreszcie kieszonkowy Arregui (tego akurat nie znam) za jedyne 14,40 zł:
http://allegro.pl/summarium-theologiae-moralis-arregui-24h-fv-i3814582305.html
http://allegro.pl/summarium-theologiae-moralis-arregui-24h-fv-i3814579103.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 12, 2014, 12:28:15 pm »

O alkoholu było. A co z fajkami?

Niestety nie pamiętam źródła, ale gdzieś czytałem (chyba na stronie sedeków), że post eucharystyczny nie dotyczy dymu, ponieważ ten nie ma kontaktu ze śliną. Zresztą niedawno, gdzieś tu na forum cytowano o. Badeniego wspominającego, jak to niegdyś mężczyźni podczas kazania palili papierosy przed kościołem.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 12, 2014, 13:21:39 pm »

O alkoholu było. A co z fajkami?

Niestety nie pamiętam źródła, ale gdzieś czytałem (chyba na stronie sedeków), że post eucharystyczny nie dotyczy dymu, ponieważ ten nie ma kontaktu ze śliną. Zresztą niedawno, gdzieś tu na forum cytowano o. Badeniego wspominającego, jak to niegdyś mężczyźni podczas kazania palili papierosy przed kościołem.

Brzmi sensownie, ale IMHO przyjęcie Komunii dajmy ma to minutę po spaleniu fajki łamie jeden z warunków podanych przez p. Bartka - czyli "czystość ciała".
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Post eucharystyczny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!