Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 15:05:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kard. Domenico Bartolucci -- zreformowanej Mszy nigdy nie odprawiał.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Kard. Domenico Bartolucci -- zreformowanej Mszy nigdy nie odprawiał.  (Przeczytany 13472 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Sierpnia 31, 2011, 21:37:31 pm »

Castel Gandolfo: Papież odpoczywa przy muzyce

W wieczornym programie Ojca Świętego przewidziano dziś kolejny koncert muzyki poważnej na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. Ofiarował go Papieżowi kard. Domenico Bartolucci, były dyrektor Chóru Kaplicy Sykstyńskiej. W programie znalazły się cztery kompozycje jego autorstwa. 94-letni purpurat to w pewnym sensie człowiek-historia. Kierownictwo papieskim chórem powierzył mu dożywotnio jeszcze Pius XII. Przez długie lata był on uosobieniem sprzeciwu względem posoborowych zmian w liturgii i muzyce sakralnej. Sam publicznie przyznawał, że zreformowanej Mszy nigdy nie odprawiał. W 1997 r. odsunięto go od kierownictwa watykańskim chórem. W ubiegłym roku Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego. We włoskich mediach powszechnie jest nazywany Maestrem Ratzingera.

http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=516815
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 31, 2011, 22:19:45 pm »

Ciekaw jestem, jakie ma poglądy na temat stosunków Rzym-FSSPX - co jak co, ale ciekawy to jest kardynał.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 31, 2011, 22:38:07 pm »

Koncelebrował na konsystorzu Mszę (NOM) z Papieżem w listopadzie ub. r.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 31, 2011, 22:38:39 pm »

Koncelebrował na konsystorzu Mszę (NOM) z Papieżem w listopadzie ub. r.

Jest jakieś zdjęcie?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 31, 2011, 22:46:50 pm »

http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=269&cerimonia=9690%20-%20Messa%20e%20consegna%20anello%20cardinalizio&data=2011-08-31%2021:43:02&cod=763&language=ITA&n_page=6#foto

http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=273&cerimonia=9690%20-%20Messa%20e%20consegna%20anello%20cardinalizio&data=2011-08-31%2021:43:02&cod=763&language=ITA&n_page=6#foto

http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=469&cerimonia=9690%20-%20Messa%20e%20consegna%20anello%20cardinalizio&data=2011-08-31%2021:43:02&cod=763&language=ITA&n_page=10#foto
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 31, 2011, 22:54:33 pm »

To oburzające, że RV zgorszenie sieje taką publikacją.
Jeszcze jakiś posoborowy ksiądz to przeczyta i nie będzie wiedział co myśleć. Redaktor RV nie napisał przecież czy to dobrze czy źle, że NOMu nie odprawiał.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 31, 2011, 22:58:36 pm »

Kiedyś w jednym z wywiadów kard. Bartolucci (wtedy jeszcze nie był kardynałem) stwierdził, że prywatnie zawsze odprawiał KRR.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 31, 2011, 23:02:47 pm »

Koncelebrował na konsystorzu Mszę (NOM) z Papieżem w listopadzie ub. r.
kazde dziecko wie, ze koncelebra to nie odprawianie ;)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
DexterFK
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #8 dnia: Września 01, 2011, 10:25:11 am »

To oburzające, że RV zgorszenie sieje taką publikacją.
Jeszcze jakiś posoborowy ksiądz to przeczyta i nie będzie wiedział co myśleć. Redaktor RV nie napisał przecież czy to dobrze czy źle, że NOMu nie odprawiał.
Swoja troga ciekawe, ze taki tekst znowy sie RV wymsknol - czy to promyczki szansy na normalizacje? Osobiscie polecam zanajacym angielski lub hiszpanski P.T. Forumowiczom EWTN - http://www.ewtn.com/ - tu przynajmniej jest pewne ze jest katolickowsc bo RV - czesto z Watykanem ma wspolnego tylko nazwe.
Zapisane
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Września 01, 2011, 10:32:24 am »

Koncelebrował na konsystorzu Mszę (NOM) z Papieżem w listopadzie ub. r.
kazde dziecko wie, ze koncelebra to nie odprawianie ;)

:)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #10 dnia: Września 02, 2011, 13:49:32 pm »

Koncelebrował na konsystorzu Mszę (NOM) z Papieżem w listopadzie ub. r.
kazde dziecko wie, ze koncelebra to nie odprawianie ;)

Oczywiście :) Chodziło mi o znaczenie potoczne ;p , że brał udział w NOM :)
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #11 dnia: Września 02, 2011, 14:11:03 pm »

Cytuj
Oczywiście :) Chodziło mi o znaczenie potoczne ;p , że brał udział w NOM :)
Brał udział owszem, czasami nawet z przerwą na papierosa, gdy tańce egzotyczne przedłużały się.
(Msze J-P II)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #12 dnia: Września 02, 2011, 14:17:00 pm »

Wywiad z ks. Domenico Bartoluccim
KIEDY KANTOR BYŁ JAK KAPŁAN


(...)

P: Jakie inicjatywy powinien podjąć Benedykt XVI aby zrealizować ten plan w świecie dyskotek i iPodów?

O: Ten wielki repertuar muzyki sakralnej, który przekazała nam przeszłość składa się z Mszy, ofertoriów, responsoriów: kiedyś nie było czegoś takiego jak liturgia bez muzyki. Dziś nie ma miejsca dla tego repertuaru w nowej liturgii, która jest nieharmonijnym zgiełkiem – i nie ma sensu udawać że nim nie jest. To tak, jakby poprosić Michała Anioła żeby namalował sąd ostateczny na znaczku pocztowym! Proszę, niech mi pan powie, jak jest dziś możliwe wykonać Credo albo chociaż Gloria. Najpierw musielibyśmy powrócić, przynajmniej w Mszach w uroczystości albo święta, do liturgii która przyznaje muzyce jej właściwe miejsce i wyraża się powszechnym językiem Kościoła, łaciną. W Sykstynie, po reformie liturgii, byłem w stanie utrzymać tradycyjny repertuar przy życiu tylko w koncertach. Proszę tylko pomyśleć – Missa Papae Marcelli Palestriny nie została zaśpiewana w Bazylice Świętego Piotra od czasu papieża Jana XXIII! Łaskawie udzielono nam pozwolenia na wykonanie jej podczas rocznicy śmierci Palestriny i chcieli żeby była bez Credo, ale nie ustąpiłem wtedy i zostało wykonane całe dzieło.

(...)

P: Czy myśli ksiądz, że tradycje muzyczne przeszłości znikają?

O: Wszyscy się z tym zgodzą: jeśli nie ma ciągłości, która utrzyma je przy życiu, są skazane na zapomnienie, a obecna liturgia z pewnością im nie sprzyja... Jestem z natury optymistą, ale obecną sytuację oceniam realnie i uważam, że Napoleon bez generałów zdziała niewiele. Dziś hasłem jest „idź do ludzi, spójrz im w oczy,” ale to wszystko to pusta gadanina! Gdy tak robimy to kończy się na tym, że celebrujemy samych siebie, a tajemnica i piękno Boga są przed nami ukryte. W rzeczywistości jesteśmy świadkami upadku Zachodu. Pewien afrykański biskup powiedział mi kiedyś: „Mamy nadzieję, że Sobór nie zabierze łaciny z liturgii, bo w przeciwnym razie w moim kraju utwierdzi się wieża Babel dialektów.”

P: Czy Jan Paweł II był w jakiś sposób pomocny w tych sprawach?

O: Pomimo pewnej liczby apeli, kryzys liturgiczny zakorzenił się głębiej podczas jego pontyfikatu. Czasami to właśnie papieskie celebracje przykładały się do tej nowej tendencji z tańczeniem i bębnami. Pewnego razu wyszedłem mówiąc „zawołajcie mnie jak skończy się show!” Dobrze pan rozumie, że jeśli takie przykłady idą od Bazyliki Świętego Piotra, apele i skargi na nic się nie zdadzą. Zawsze się tym rzeczom sprzeciwiałem. I nawet pomimo tego że mnie wywalili, rzekomo dlatego że przekroczyłem osiemdziesiątkę [Pius XII mianował ks. Bartolucciego kapelmistrzem dożywotnio – tłum.], nie żałuję tego co zrobiłem.

(...)

http://sanctus.pl/index.php?grupa=66&podgrupa=99&doc=47
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #13 dnia: Września 02, 2011, 14:18:57 pm »

Koncelebrował na konsystorzu Mszę (NOM) z Papieżem w listopadzie ub. r.
kazde dziecko wie, ze koncelebra to nie odprawianie ;)

Oczywiście :) Chodziło mi o znaczenie potoczne ;p , że brał udział w NOM :)

No z B16 jednak koncelebrował sakramentalnie.
« Ostatnia zmiana: Września 02, 2011, 14:23:40 pm wysłana przez Michał Barcikowski » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #14 dnia: Września 02, 2011, 14:35:16 pm »


No z B16

Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kard. Domenico Bartolucci -- zreformowanej Mszy nigdy nie odprawiał. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!