Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Styczeń 26, 2021, 20:23:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
221123 wiadomości w 6380 wątkach, wysłana przez 1584 użytkowników
Najnowszy użytkownik: MONSIGNOR
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 168 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 454698 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3585

« Odpowiedz #735 dnia: Maj 30, 2010, 18:34:54 pm »

na pewno dopelniano chrztu kiedy ktos ochrzcil dziecko w niebezpieczenstwie smierci (np. w szpitalu). i jesli ono przezylo ksiadz dokonywal pozostalych obrzedow
Wtedy się chrzci sub conditione, a nie "uzupełniająco".

A gdzie to Pan wyczytał?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Tomasz
rezydent
****
Wiadomości: 269

Extra Ecclesiam nulla salus

Blog RZYMSKI KATOLIK
« Odpowiedz #736 dnia: Maj 30, 2010, 20:53:28 pm »

Kto jest autorem tej strony http://msza-warszawa.blogspot.com/ ?
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #737 dnia: Maj 30, 2010, 21:02:50 pm »

jestem pewien, ze nie chrzczono sub conditione. odprawiano wszystkie pozostale obrzedy, ale samego chrztu nie dublowano
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #738 dnia: Maj 30, 2010, 21:44:07 pm »

no nie wiem czy to dobry pomysł. Zresztą zostałem ochrzczony w 1966 roku(rok po SWII) i chyba sprawa mnie nie dotyczy. W 1966 roku w Polsce nie było jeszcze w Kościele żle.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #739 dnia: Maj 30, 2010, 21:56:30 pm »

Wiem, o co Panu chodzi, ale ze wspomnień rodziców wiem, że u mnie były egzorcyzmy. Czy go dopełniać? Pan się może poradzi x.Karola w Przeoracie.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3585

« Odpowiedz #740 dnia: Maj 30, 2010, 22:05:33 pm »

Tak słyszałem, że np. jeżeli w niebezpieczeństwie śmierci, np. Pan by mnie ochrzcił to jeżeli bym przeżył to idziemy do kapłana i mnie chrzci sub conditione.

Nie. To, że laik (np. akuszerka) był szafarzem chrztu, nie implikuje jego wątpliwej ważności. Kościół zalecał za to, by proboszcz po otrzymaniu informacji o takim chrzcie, na podstawie wywiadu z chrzczącym oraz świadkami chrztu upewnił się o prawidłowej intencji szafarza oraz o właściwym przebiegu obrzędu. Dopiero, jeśli wtedy powstały wątpliwości, powtarzano chrzest warunkowo. W przeciwnym wypadku jedynie uzupełniano ceremonie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #741 dnia: Maj 30, 2010, 22:44:51 pm »


Czy można przyjmować 2(lub więcej) razy w dniu Komunie św.?

Nie, chyba że znajduje się Pan w niebezpieczeństwie śmierci- to wówczas można (nawet wskazane jest) przyjąć wiatyk, nawet jeśli tego dnia już Pan komunikował.

Cytuj
Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2
(...)
Kan. 921 -
§ 2. Chociażby tego dnia przyjęli już Komunię świętą, to jednak bardzo się zaleca, aby - znalazłszy się w niebezpieczeństwie śmierci - otrzymali ponownie Komunię świętą.
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #742 dnia: Maj 31, 2010, 10:21:53 am »

Kiedys znajomy, starszy ksiadz twierdzil, ze w Polsce do 1971 r. we wszystkich parafiach chrzty byly po staremu z pelnymi egzorcyzmami. Potem przez rok, dwa bylo rozmaicie a od 1973 mniej wiecej juz wszystko po posoborowemu - wiec w przypadku osob chrzczonych od 1971 w gore wskazane byloby uzupelnienie egzorcyzmow.
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 465

« Odpowiedz #743 dnia: Maj 31, 2010, 10:43:47 am »


Czy można przyjmować 2(lub więcej) razy w dniu Komunie św.?

Nie, chyba że znajduje się Pan w niebezpieczeństwie śmierci- to wówczas można (nawet wskazane jest) przyjąć wiatyk, nawet jeśli tego dnia już Pan komunikował.

Cytuj
Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2
(...)
Kan. 921 -
§ 2. Chociażby tego dnia przyjęli już Komunię świętą, to jednak bardzo się zaleca, aby - znalazłszy się w niebezpieczeństwie śmierci - otrzymali ponownie Komunię świętą.
Myślę, ze źle interpretujesz treść Kan. 917., który wyraźnie mówi, że: "Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy", a  kan. 921, § 2 stanowi o tym, że mimo przyjęcia Komunii św. dwukrotnie w ciągu dnia, można przyjąć wiatyk.
Czyli, że pierwszy raz w danym dniu można przyjąć Komunię św. bez udziału we Mszy św. ale aby przyjąć Komunię św. drugi raz w danym dniu, należy uczestniczyć we Mszy św.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #744 dnia: Maj 31, 2010, 17:33:30 pm »

Napisali do mnie stąd: http://www.thepopescologne.com/ - czy to woda kolońska?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3160


« Odpowiedz #745 dnia: Maj 31, 2010, 17:57:15 pm »

Napisali do mnie stąd: http://www.thepopescologne.com/ - czy to woda kolońska?

Ciekawe - twierdzą, że zrobione wg prywatnego przepisu papieża Piusa IX... Przy okazji, taka numizmatyczna ciekawostka: na pudełku jest  srebrna moneta (nominał 1lir lub 2 liry, trudno powiedzieć) Piusa IX, jedna z ostatnich monet wybitych przez Państwo Kościelne zanim przestało ono istnieć. Moneta ciągle jeszcze dostępna dla zwykłego śmiertelnika, bo wybito miliony sztuk.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2010, 18:04:22 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Martyna
uczestnik
***
Wiadomości: 162

« Odpowiedz #746 dnia: Maj 31, 2010, 21:00:11 pm »

czy poza Kościołem jest zbawienie?
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 315

« Odpowiedz #747 dnia: Maj 31, 2010, 21:00:38 pm »

Takie trzy pytania narodziły się w mojej głowie po udziale w dzisiejszej Mszy:
- czy wolno w połączyć NOM z nieszporami w taki sposób, że zamiast aktu pokuty odmawia się psalmy z antyfonami a przed modlitwą po Komunii Magnificat?
- w którym momencie Mszy (i czy w ogóle w czasie Mszy) powinno się święcić ornaty - dar rodziców dzieci pierwszokomunijnych?
- czy w Polsce dopuszczono do użytku szaty liturgiczne koloru błękitnego (wydaje mi się, że nie, ale może coś się zmieniło)?
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5002


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #748 dnia: Maj 31, 2010, 21:10:14 pm »

czy poza Kościołem jest zbawienie?
Jeśli mówi Pani o Kościele Katolickim to nie ma.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5002


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #749 dnia: Maj 31, 2010, 21:10:58 pm »

Takie trzy pytania narodziły się w mojej głowie po udziale w dzisiejszej Mszy:
- czy wolno w połączyć NOM z nieszporami w taki sposób, że zamiast aktu pokuty odmawia się psalmy z antyfonami a przed modlitwą po Komunii Magnificat?
- w którym momencie Mszy (i czy w ogóle w czasie Mszy) powinno się święcić ornaty - dar rodziców dzieci pierwszokomunijnych?
- czy w Polsce dopuszczono do użytku szaty liturgiczne koloru błękitnego (wydaje mi się, że nie, ale może coś się zmieniło)?
ad.3 NIE
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 168 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!