Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:46:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654339 razy)
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #705 dnia: Maja 06, 2010, 20:23:53 pm »

Co do pytan dotyczacych praw autorskich. Prawa autorskie obecnie na podstawie prawa miedzynarodowego wygasaja 70 lat ale nie od wydania ksiazki lecz od smierci autora. Trzeba wiec uwazac z wklejaniem ksiazki z 1925 r., bo Autor moze jeszcze zyc i scigac  :)
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #706 dnia: Maja 07, 2010, 00:47:22 am »

To jest bardziej eklektyzm elementów wschodnich i NOM'u.
Trudno się dziwić. Jak NOM nie wystarcza, to ludzie szukają sacrum tylko szkoda, że tak daleko, skoro mają je na wyciągnięcie ręki. A potem powstają takie potworki. Tzn pewnie idea słuszna itp ale ja jestem do takich posoborowych wspólnotek mocno zdystansowany.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Torus
Gość
« Odpowiedz #707 dnia: Maja 07, 2010, 23:45:21 pm »

Pytanie teologiczno-historyczne. Jestem słaby w te klocki więc pokornie pytam:

Rok temu kupiłem na allegro pozycję : Kościół Chrystusowy , x. Charles'a Journet'a . wyd. polskie 1960r. przedmowa kard.St.Wyszyński (ksieg.sw. Wojciecha) (polecał ją na fk p. Wiedhold :))

książka jest skrótem Theologie de L'Eglise z 1958 r. Autor - postać b. znana etc późniejszy kardynał.

Czytając definicje Kościoła byłem zachwycony ich wielością. Np. :od Kościoła jako Ciała z głową-Chrystusem , po Kosciół - Oblubienicę Chrystusa.

Niedawno oglądałem konferencje video na portalu DICI. Konferencja była odpowiedzią na debatę o SV II jaka rozpoczął x.prof. Gerardini.
Teolog Bractwa fsspx opowiadał o zmienionej def. Kościoła przez tzw. "nową teologię" i konsekwencjach tego faktu; Kościół jako Oblubienica, zatem osoba jednak niezależna od Chrystusa. Oddzielny podmiot, który co dzień może siebie na nowo odkrywać (na płaszczyźnie psychologicznej) i pomimo że jest tą samą osobą - ewoluuje. Dlatego dziś może mówić tak, a jutro inaczej...

Ale moje pytanie jest takie: Ch. Journet został wymieniony jako jeden z 2 prekursorów tej "nowej teologii". Czy tak jest w istocie?
Czy czytać dalej książkę?  ;)
Wydawała mi się w niektórych punktach b. posoborowa, ale myślałem sobie: "hermeneutyka ciągłości". Kim z perspektywy czasu jest Ch. Journet jako teolog?
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #708 dnia: Maja 08, 2010, 09:55:57 am »

Wczoraj bedąc w bazylice OO. Dominikanów w Krakowie zauważyłem na ambonie wyrytą małą swastykę. Wiem, że z hitleryzmem nie ma to nic wspólnego. Swastyki były obecne w zdobnictwie ludowym Polski (np. na Podhalu), kompozytor Mieczysław Karłowicz swastykami znaczył swoje szlaki w Tatrach, swastykę wyryto na kamieniu postawionym w miejscu jego śmierci pod Małym Kościelcem w Tatrach, ale nigdy nie spotkałem się w symbolem swastyki w kościele. Czy ktoś może wyjaśnić jakie jest chrześcijańskie znaczenie tego znaku?
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
kamilek
Gość
« Odpowiedz #709 dnia: Maja 09, 2010, 21:03:55 pm »

.
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #710 dnia: Maja 10, 2010, 19:47:53 pm »

Dziękuję za odpowiedź. Ciekawe bardzo, że tych swastyk mało się spotyka.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #711 dnia: Maja 11, 2010, 09:04:33 am »

Malo ? Fakt, ze mniej niz krzyza lacinskiego, ale chyba wiecej niz krzyza sw. Potra. Siam widzialem z kilkadziesiat, jesli nie wiecej w rozmaitych podrozach, poczawszy od katakumb, a skonczywszy na kosciolach z XX wieku. A i tak trzeba wziac poprawke na to, ze na Zachodzie potrafia zniszczyc wielowiekowy zabytek w ramach "denazyfikacji", wiec sporo ich zniklo po 1945 roku. W internecie znajdzie pan dobrych kilkaset przykladow uzywania zlamanego krzyza w ikonografii chrzescijanskiej.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #712 dnia: Maja 11, 2010, 09:14:35 am »

Czytałem o jednej cerkwi z mojej okolicy, którą hitlerowcy oszczędzili przed zburzeniem bo swastyki na ścianach zobaczyli :).
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #713 dnia: Maja 12, 2010, 01:16:04 am »

Moze pan spokojnie miedzy bajki wlozyc. Niemcy nie burzyli planowo cerkwii, a gdyby nawet, to nie sadze, zeby taki szczegol ich postrzymal.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #714 dnia: Maja 12, 2010, 08:39:00 am »

Też w to wątpię. Napisałem to jako taką legendę, lub anegdotę :)
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #715 dnia: Maja 16, 2010, 17:28:36 pm »

Czy wiecie może czy ten cytat jest prawdziwy?

"If any ecclesiastic or layman shall go into the synagogue of the Jews or to the meeting houses of the heretics to join in prayer with them, let them be deposed and deprived of communion. If any Bishops or Priest or Deacon shall join in prayer with heretics, let him be suspended from Communion" - (III Council of Constantinople)
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #716 dnia: Maja 16, 2010, 18:13:05 pm »

na mój gust to wszystko jedno kiedy Pan zacznie, ważne zeby z miłością i solidnie
« Ostatnia zmiana: Maja 16, 2010, 18:20:22 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #717 dnia: Maja 16, 2010, 18:43:47 pm »

w pierwszą sobotę pierwszego miesiąca nabożeństwa ( czyli czerwca),  w pierwszą sobotę drugiego miesiąca nabożeństwa (lipca), w pierwszą sobotę sierpnia etc.

a nie: w pierwszą sobotę pierwszego miesiąca roku (czyli stycznia :) ), w pierwszą sobotę drugiego miesiąca roku...
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #718 dnia: Maja 16, 2010, 18:48:57 pm »

Czy wiecie może czy ten cytat jest prawdziwy?

"If any ecclesiastic or layman shall go into the synagogue of the Jews or to the meeting houses of the heretics to join in prayer with them, let them be deposed and deprived of communion. If any Bishops or Priest or Deacon shall join in prayer with heretics, let him be suspended from Communion" - (III Council of Constantinople)

Po przejrzeniu dokumentów III Soboru Konstantynopolitańskiego tak "na szybko" to nie dostrzegłem tam nic takiego, więc raczej nie. Choć być może coś przeoczyłem. 
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #719 dnia: Maja 16, 2010, 19:18:26 pm »

w grudniu juz nie musi Pan... ale może ;)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!