Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:51:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654287 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #660 dnia: Kwietnia 23, 2010, 12:06:13 pm »

Jeśli wyjeżdżam, np. na wakacje za granicę. Mogę w tym czasie stosować się do ojczystego kalendarza (np. odmawiając LG) czy muszę sobie sprawić kalendarze liturgiczne wszystkich państw, w których będę? Załóżmy, że dzisiaj byłbym w Londynie. Mam uroczystość św. Wojciecha, czy nie?

A w ktorych krajach poza polską obowiązuje post piątkowy?
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #661 dnia: Kwietnia 23, 2010, 16:45:23 pm »

Jeśli wyjeżdżam, np. na wakacje za granicę. Mogę w tym czasie stosować się do ojczystego kalendarza (np. odmawiając LG) czy muszę sobie sprawić kalendarze liturgiczne wszystkich państw, w których będę? Załóżmy, że dzisiaj byłbym w Londynie. Mam uroczystość św. Wojciecha, czy nie?

A w ktorych krajach poza polską obowiązuje post piątkowy?
KPK jest jeden. Nie wiem, co episkopaty poustalały sobie w poszczególnych krajach "zamiast" postu piątkowego... Ale jak z tym kalendarzem?
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #662 dnia: Kwietnia 23, 2010, 19:58:27 pm »

A w ktorych krajach poza polską obowiązuje post piątkowy?
Chyba na Białorusi i Litwie.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #663 dnia: Kwietnia 23, 2010, 20:47:56 pm »

A w ktorych krajach poza polską obowiązuje post piątkowy?
Chyba na Białorusi i Litwie.
Chwileczkę. Czy post jest w tekście łacińskim KPK? Czyżby prawie wszystkie episkopaty usunęły post, zastępując go "uczynkiem alternatywnym"?

PS. I co z tym kalendarzem? Jest jakiś indult / ogólna zasada, że w podróży mogę stosować własny?
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #664 dnia: Kwietnia 23, 2010, 21:27:19 pm »

PS. I co z tym kalendarzem? Jest jakiś indult / ogólna zasada, że w podróży mogę stosować własny?

Jeśli nie jest Pan obowiązany prawem do odmawiania Liturgii Godzin, problemu nie ma. Może Pan przez okrągły rok recytować oficjum wotywne do ulubionego świętego :)

W przeciwnym wypadku, podróżując, w odmawianiu oficjum stosuje się Pan albo do kalendarza własnego, albo lokalnego. Kwestię tę regulują rubryki ogólne brewiarza klasycznego oraz posoborowego (RGBR 150, IGLH 243). Dodatkowo, w przypadku Brewiarza Rzymskiego należy w kalendarzu własnym uwzględnić święta patronów z kalendarza lokalnego; w Liturgii Godzin przeciwnie - stosując kalendarz lokalny należy obchodzić również uroczystości i święta z kalendarza własnego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #665 dnia: Kwietnia 23, 2010, 22:06:54 pm »

KPK jest jeden. Nie wiem, co episkopaty poustalały sobie w poszczególnych krajach "zamiast" postu piątkowego... Ale jak z tym kalendarzem?
Czy post jest w tekście łacińskim KPK? Czyżby prawie wszystkie episkopaty usunęły post, zastępując go "uczynkiem alternatywnym"?

Kanon 1251 utrzymuje teoretycznie dyscypline piatkowa w Kosciele powszechnym, ale kanon 1253 daje narzedzie do reki episkopatom, zeby wyslac kanon 1251 w kosmos.

PS. I co z tym kalendarzem? Jest jakiś indult / ogólna zasada, że w podróży mogę stosować własny?

Incola i advena stosuja przepisy wlasnego miejsca zamieszkania, peregrinus nie jest zobowiazany do przestrzegania praw partykularnych ani miejsca pochodzenia, ani tego, w ktorym przebywa, a jedynie praw powszechnych, zas vagus jest zobowiazany do przestrzegania praw powszechnych oraz partykularnych miejsca, w ktorym akurat przebywa.



Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
kamilek
Gość
« Odpowiedz #666 dnia: Kwietnia 25, 2010, 11:59:23 am »

.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #667 dnia: Kwietnia 25, 2010, 14:05:34 pm »

A czy ja gdziekolwiek wyraziłem taką chęć? Nie przyszło mi to w ogóle na myśl. Pisząc (chyba nawet nie w tym temacie), ze potrafiłbym bez żadnych problemów z marszu odprawić NOM, wcale nie miałem na myśli tego, że chcę. Jeśli zostanę kapłanem, to będę celebrować tylko i wyłącznie KRR.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
kamilek
Gość
« Odpowiedz #668 dnia: Kwietnia 25, 2010, 14:35:38 pm »

.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #669 dnia: Kwietnia 25, 2010, 17:05:26 pm »

Ja znam budowę Mszału Pawła VI całkiem dobrze :) Jak Pan nie wierzy, to zapraszam do Kęt :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #670 dnia: Kwietnia 25, 2010, 17:39:44 pm »

. Pisząc (chyba nawet nie w tym temacie), ze potrafiłbym bez żadnych problemów z marszu odprawić NOM

Chętnie bym zweryfikował pańskie słowa.  8)

Dejcie me pastorał e mytre to wam i pontyfikalną Mszę sprawię :)
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #671 dnia: Kwietnia 25, 2010, 20:03:39 pm »

Odprawić NOM, a co to za sztuka? Nie ma się co czarować - jeśli ktoś się interesuje Liturgią, to bez problemu "odprawi" i  to bliżej rubryk niż nie jeden ksiądz :)
Zapisane
Taki sobie o...
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #672 dnia: Kwietnia 25, 2010, 20:53:49 pm »

Oczywiście, że to żaden problem, również dałbym radę.

Ale oczywiście nie jestem taki głupi, aby symulować. Natomiast po święceniach (o ile modły kilku kapłanów zostaną wysłuchane) obiecuję odprawiać w zgodzie z rubrykami.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #673 dnia: Kwietnia 25, 2010, 21:29:29 pm »

Odprawić NOM, a co to za sztuka? Nie ma się co czarować - jeśli ktoś się interesuje Liturgią, to bez problemu "odprawi" i  to bliżej rubryk niż nie jeden ksiądz :)

Myślałem podobnie, dopóki nie trafiłem na OWMR 352:

„Duszpasterska skuteczność liturgii z pewnością się zwiększy, gdy teksty czytań, modlitw i śpiewów w miarę możliwości będą dostosowywane do potrzeb, duchowego przygotowania i poziomu intelektualnego uczestników."

Jeśli chodzi o mechaniczne wypowiedzenie słów i wykonanie gestów, to pewnie bym sobie poradził. Gdy natomiast podejść do nowego Mszału z pełną konsekwencją, ergo: wykształcić w sobie mentalność, która aranżuje czynność kultyczną podług kryteriów duszpasterskich, to ja nie wytrzymuję takich hybryd. Ja uciekam przez okno z krzykiem.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #674 dnia: Kwietnia 25, 2010, 22:42:51 pm »

Czy to prawda, że w internecie w seminariach blokują dostęp do kroniki Novus Ordo i tego forum?
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Strony: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!