Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:38:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654135 razy)
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #615 dnia: Marca 11, 2010, 00:33:46 am »

Jakie stosować posty w wersji kalendarza liturgicznego z 1962? Znajduję sprzeczne informacje.

To raczej nie kwestia kalendarza, lecz kwestia CIC. Wersja AD 1917 podaje:

Cytuj
TITULUS XIV.

De abstinentia et ieiunio.

Can. 1250. Abstinentiae lex vetat carne iureque ex carne vesci, non autem ovis, lacticiniis et quibuslibet condimentis etiam ex adipe animalium.

Can. 1251. § 1. Lex ieiunii praescribit ut nonnisi unica per diem comestio fiat; sed non vetat aliquid cibi mane et vespere sumere, servata tamen circa ciborum quantitatem et qualitatem probata locorum consuetudine.

§ 2. Nec vetitum est carnes ac pisces in eadem refectione permiscere; nec serotinam refectionem cum prandio permutare.

Can. 1252. § 1. Lex solius abstinentiae servanda est singulis sextis feriis.

§ 2. Lex abstinentiae simul et ieiunii servanda est feria quarta Cinerum, feriis sextis et sabbatis Quadragesimae et feriis Quatuor Temporum, pervigiliis Pentecostes, Deiparae in caelum assumptae, Omnium Sanctorum et Nativitatis Domini.

§ 3. Lex solius ieiunii servanda est reliquis omnibus Quadragesimae diebus.

§ 4. Diebus dominicis vel festis de praecepto lex abstinentiae, vel abstinentiae et ieiunii, vel ieiunii tantum cessat, excepto festo tempore Quadragesimae, nec pervigilia anticipantur; item cessat Sabbato Sancto post meridiem.

Can. 1253. His canonibus nihil immutatur de indultis particularibus, de votis cuiuslibet personae physicae vel moralis, de constitutionibus ac regulis cuiusvis religionis vel instituti approbati sive virorum sive mulierum in communi viventium etiam sine votis.

Can. 1254. § 1. Abstinentiae lege tenentur omnes qui septimum aetatis annum expleverint.

§ 2. Lege ieiunii adstringuntur omnes ab expleto vicesimo primo aetatis anno ad inceptum sexagesimum.

Tyle kanony, a teraz bardzo przyjazny w odbiorze artykuł objaśniający: http://jacquesblutoir.blogspot.com/2009/09/msza-trydencka-dawne-przepisy-postne.html
Zapisane
KAIBJDMB
uczestnik
***
Wiadomości: 232

« Odpowiedz #616 dnia: Marca 12, 2010, 21:41:45 pm »

Jakie jest stanowisko KK co do medytacji.
Zapisane
x. Przemysław
bywalec
**
Wiadomości: 81


« Odpowiedz #617 dnia: Marca 15, 2010, 13:00:06 pm »

zależy co rozumiemy pod pojęciem medytacja
Zapisane
In omnibus Deus glorificamur
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #618 dnia: Marca 17, 2010, 07:54:17 am »

Czy orientuje sie ktos z Panstwa w jakiej diecezji lezy wloska Moena?nie moge sie doszukac na stronie z mszami z calego swiata ,wiem,ze to region Trydentu.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #619 dnia: Marca 18, 2010, 00:15:19 am »

2 pytania:

1. Czy słusznie wnioskuję na podstawie wyżej przytoczonych przeze mnie kanonów CIC z roku Pańskiego 1917., iż w święto świętego Jóżefa (19 III) obowiązywał niegdyś post, inaczej niż ma to miejsce dziś — wg aktualnego kodeksu?

2. Jeden z Kolegów powiedział mi, iż „dawniej” istniały skodyfikowane przez Matkę Kościół nakazy wstrzemięźliwości od współżycia małżeńskiego (m.in wstrzemięźliwość po przyjęciu Komunii świętej, podczas Wielkiego Postu etc.). Będę wdzięczny za informacje na ten temat.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #620 dnia: Marca 18, 2010, 11:18:04 am »

2 pytania:

1. Czy słusznie wnioskuję na podstawie wyżej przytoczonych przeze mnie kanonów CIC z roku Pańskiego 1917., iż w święto świętego Józefa (19 III) obowiązywał niegdyś post, inaczej niż ma to miejsce dziś — wg aktualnego kodeksu?

2. Jeden z Kolegów powiedział mi, iż „dawniej” istniały skodyfikowane przez Matkę Kościół nakazy wstrzemięźliwości od współżycia małżeńskiego (m.in wstrzemięźliwość po przyjęciu Komunii świętej, podczas Wielkiego Postu etc.). Będę wdzięczny za informacje na ten temat.

Ad 1) Słusznie.

Ad 2) Pierwsze słyszę o wstrzemięźliwości małżeńskiej PO Komunii św. Odnośnie pozostałych - tak, do wydania Kodeksu Prawa Kanonicznego (1917 r.) były w mocy zakazy współżycia w dni modlitwy, postu i uroczystości. Zdaniem moralistów, należało je interpretować de consilio, nie de praecepto - a więc jako rady, nie obowiązujące pod grzechem śmiertelnym, usposabiające do właściwego przeżycia owych dni (wyjaśnienie u Tomasza: ST Suppl. q. 64 a. 5-7 http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma32.htm). I ciekawostka: w mszałach jeszcze z końca lat 50-tych ub. stulecia można spotkać pozostałość po tym zakazie - formularz wotywy ślubnej nakazuje kapłanowi pouczyć nowożeńców o "zachowaniu czystości" w te "dni modlitwy".
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #621 dnia: Marca 19, 2010, 20:52:23 pm »

Czy można powiedzieć, że "Maryja miała dziecko z Bogiem" (zasłyszane na dzisiejszym kazaniu, podobnie jak to, że jeśli ktoś nie myśli, że to św. Józef jest świętym najbliższym człowiekowi, to musi zmienić swoje myślenie)?
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #622 dnia: Marca 19, 2010, 21:46:19 pm »

Czy można powiedzieć, że "Maryja miała dziecko z Bogiem" (zasłyszane na dzisiejszym kazaniu

Ja juz takie wygibasy slyszalam w kazaniach na ten temat, ze nic mnie nie zdziwi. Strasznie to smutne ze zanika zdolnosc do poslugiwania sie jezykiem wlasciwym dla Kosciola. Az mi sie cisnie na usta swiezo poznany na fk bon-mot o poprzebieranym chlopstwie.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #623 dnia: Marca 20, 2010, 10:22:40 am »

Co to jest Kerygmat? Proszę o odpowiedź
Zapisane
Taki sobie o...
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #624 dnia: Marca 20, 2010, 13:52:09 pm »

Też mam uprzejme zapytanie:) Czy wczoraj można było jeść mięso? Bo pewien ksiądz usilnie mi tłumaczył, że na kanon 1251 z KPK lepiej się nie powoływać, ponieważ niby są jakieś poprawki, że tylko w uroczystości pańskie i maryjne można było jeść mięso. Czy to prawda?
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #625 dnia: Marca 20, 2010, 15:17:42 pm »

W jakim rycie ? W nowym nie ma postu poza Wlk. Piatkiem i Sroda Popielcowa.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #626 dnia: Marca 20, 2010, 15:38:36 pm »

W nowym. Ale w nowym post obowiązuje także w piątki ( mówimy o Polsce).
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #627 dnia: Marca 20, 2010, 16:01:55 pm »

Też mam uprzejme zapytanie:) Czy wczoraj można było jeść mięso? Bo pewien ksiądz usilnie mi tłumaczył, że na kanon 1251 z KPK lepiej się nie powoływać, ponieważ niby są jakieś poprawki, że tylko w uroczystości pańskie i maryjne można było jeść mięso. Czy to prawda?

Postu nie było. Ksiądz prawdopodobnie usłyszał argumentację nt. piątku w Oktawie Wielkanocy i stąd nieporozumienie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #628 dnia: Marca 20, 2010, 16:14:35 pm »

Czyli żadnych poprawek do KPK pod tym względem nie ma i nie było? :)
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #629 dnia: Marca 20, 2010, 16:23:20 pm »

Żadnych:
http://en.wikipedia.org/wiki/Code_of_Canon_Law#Codification
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!