Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:45:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654141 razy)
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #570 dnia: Lutego 17, 2010, 17:36:49 pm »

ja mam takie pytanko odnosnie postu,

jak nalezy liczyc czas dnia postnego: czy dzien  taki zaczyna sie porankiem, a konczy pojsciem spac, czy tez , jesli ktos idzie spac o np. 1 w nocy, to obowiazje go od polnocy juz okres postu? a jesli ktos ma  w zwyczaju cosc  przekasic nawet pozno, to taki posilek po polnocy jesli tego dnia obowiazuje post scisly, uznac nalezy za jeden z dozwolonych postnych posilkow , tzn. za dnia dozwolony bylby jeszcze jeden do syta, i jeden maly? Jak to jest?

Chcialem znalezs to na forum, ale na haslo post wyszukiwarka wyrzuca... posty :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #571 dnia: Lutego 17, 2010, 18:13:38 pm »

KPK 202 § 1.
Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #572 dnia: Lutego 17, 2010, 18:19:07 pm »

dzieki panie Bartku!
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #573 dnia: Lutego 17, 2010, 19:04:07 pm »

Czy w NOM posypanie popiołem może zastępować akt pokuty?
Bo ja dzisiaj coś takiego usłyszałam: "Akt pokuty będzie miał dziś formę posypania głów popiołem, które nastąpi po homilii".

Tak. W środę popielcową, jeśli po homilii jest posypanie głów popiołem od razu po znaku krzyża i pozdrowieniu jest Panie zmiłuj się a potem od razu kolekta.

Wezwania do Chrystusa Pana też się opuszcza, gdyż odmawia się je tylko wtedy gdy jest odmawiana pierwsza lub druga forma aktu pokuty. Innymi słowy, gdy opuszcza się akt pokuty, opuszcza się także wezwania do Chrystusa Pana.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #574 dnia: Lutego 17, 2010, 19:31:39 pm »

KPK 202 § 1.
Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono.

Znam chlopaka, ktory czatowal do polnocy przed lodowka, zeby wziac kawalek kielbasy :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #575 dnia: Lutego 17, 2010, 19:49:35 pm »

sam tak robię  ;D
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #576 dnia: Lutego 17, 2010, 21:57:23 pm »

Czy w NOM posypanie popiołem może zastępować akt pokuty?
Bo ja dzisiaj coś takiego usłyszałam: "Akt pokuty będzie miał dziś formę posypania głów popiołem, które nastąpi po homilii".

Tak. W środę popielcową, jeśli po homilii jest posypanie głów popiołem od razu po znaku krzyża i pozdrowieniu jest Panie zmiłuj się a potem od razu kolekta.
A mój biskup to zignorował. Było normalne "spowiadam się", mimo, że po homilii / kazaniu poświęcił popiół, dał się posypać i posypywał głowy popiołem. Do tego było Kyrie elejson oraz Agnus Dei. I pieśń na wejście też po łacinie, ale nie pamiętam słów :(
KPK 202 § 1.
Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono.

Znam chlopaka, ktory czatowal do polnocy przed lodowka, zeby wziac kawalek kielbasy :)
Sam też tak robię. Dziwnym trafem w post mam największą ochotę na mięso. Ale nie dziś. Chyba... północ jeszcze nie nadeszła...
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2010, 22:00:09 pm wysłana przez Dominik Jan Domin » Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #577 dnia: Lutego 18, 2010, 10:57:17 am »

Czy jest znana przybliżona data kiedy John Henry Kard. Newman zostanie  ogłoszony błogosławionym?
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #578 dnia: Lutego 19, 2010, 10:36:12 am »

A mnie dziś naszło takie pytanie. Załóżmy że ktoś był chrzczony w wieku niemowlęcym, ale ksiądz wykazał się inwencją twórczą i zmienił formułę, która poskutkowała nieważnością sakramentu. Taki człowiek żyje sobie w nieświadomości, zgodnie z przykazaniami i wiarą katolicką myśląc że jest ochrzczony. I pytanie czy tu zachodzi chrzest pragnienia? Co ze zbawieniem takiej osoby?
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #579 dnia: Lutego 19, 2010, 10:51:49 am »

Chrzest pragnienia i nadzieja na zbawienie pod nomalnymi warunkami.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
miserere
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #580 dnia: Lutego 19, 2010, 13:38:55 pm »


Kolejne moje pytanie okolochrzcielne. Czy do chrztu potrzebne sa dwie osoby jako rodzice chrzestni czy wystarczy jedna? Czy nawet, jesli to mozliwe, to jest to niespotykane dziwactwo? Nie chcialbym prosic na chrzestnego kogos kto nie spelnia "wymogow formalnych", a takze kogos kto nie bedzie blisko rodziny i bedzie tylko dalekim nieznajomym dla dziecka.
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #581 dnia: Lutego 19, 2010, 14:14:23 pm »

Jeden chrzestny wystarczy.

Cytuj
Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.

Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.

PS. Nawet nie wolno prosić osoby, która "nie spełnia warunków".
Cytuj
Kan. 874 -

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2010, 14:16:13 pm wysłana przez Dominik Jan Domin » Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #582 dnia: Lutego 21, 2010, 11:47:46 am »

Rekolekcje wielkopostne dla związków niesakramentalnych. Co to takiego? Czy tu chodzi o związki narzeczeńskie, bądź związki przednarzeczeńskie? Czy może o nawracanie podczas takich rekolekcji osób pozostających w związkach, które żyją bez ślubu?
Zapisane
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #583 dnia: Lutego 21, 2010, 12:03:18 pm »

a jak Pan myśli kto na takie rekolekcje przychodzi i dlaczego?
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #584 dnia: Lutego 21, 2010, 13:00:09 pm »

Czy może o nawracanie podczas takich rekolekcji osób pozostających w związkach, które żyją bez ślubu?

Zapewne to.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!