Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:11:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654222 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #435 dnia: Listopada 13, 2009, 11:32:19 am »

Czyli Pan Kurak może iść do takiego Kościoła, gdzie kurak na wieży?? ;D (Tyrol - Austria)

Pan Kurak to nawet powinien. Jeśliby się wymigiwał, nie widzę lepszego sposobu odkupienia winy jak per unam hebdomadam o godzinie 6:00 CET na wieży wybranego kościoła swej diecezji, ustawiwszy się pod wiatr, śpiewając "Kiedy ranne" w służbowem uniformie:

Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #436 dnia: Listopada 13, 2009, 11:33:50 am »

To już go informuję ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #437 dnia: Listopada 16, 2009, 08:52:22 am »

E tam, ja formy Pan, Pani nie uznaję. Zdecydowanie opowiadam się za piękną, tradycyjną, demokratyczną formą Kolega, Koleżanka.

Ja wole demokratyczną - a jakże - formę waćpani, waćpanna, waćpan... ;)

Tylko że Panów już nie ma...
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #438 dnia: Listopada 16, 2009, 09:09:55 am »

Są - tyle, że Pan, Panie Michale tego nie uznaje.  :P
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #439 dnia: Listopada 16, 2009, 21:57:48 pm »

Czy idąc na liturgię do schizmatyków (np. z powodów rodzinnych, pewnej ciekawości itp.) u których zachowane są sukcesja apostolska i ważne sakramenty, można (należy?) uklęknąć na przeistoczenie? Albo gdy w ich świątyni przechowywany jest Najświętszy Sakrament?
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #440 dnia: Listopada 16, 2009, 22:01:49 pm »

Nalezy ukleknac. Nie nalezy chodzic z powodu "pewnej ciekawosci".
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #441 dnia: Listopada 17, 2009, 14:58:31 pm »

Czy idąc na liturgię do schizmatyków (np. z powodów rodzinnych, pewnej ciekawości itp.) u których zachowane są sukcesja apostolska i ważne sakramenty, można (należy?) uklęknąć na przeistoczenie? Albo gdy w ich świątyni przechowywany jest Najświętszy Sakrament?
Moim zdaniem generalnie nalezy sie dostosowac do postaw liturgicznych zgodnych z tradycja danego wyznania.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #442 dnia: Listopada 17, 2009, 19:12:10 pm »

A moim zdaniem - NIE IŚĆ. Zwłaszcza, jeśli powodem jest "pewna ciekawość".
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #443 dnia: Listopada 19, 2009, 17:18:20 pm »

      Grzesznik nie może zadośćuczynić ze sprawiedliwości za popełnione ciężkie grzechy.

z listy dogmatów.
Można prosić kogoś o jasniejsze wyłożenie o co chodzi?
Bo zwyczajnie jest to za trudno napisane dla mnie.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #444 dnia: Listopada 19, 2009, 17:52:44 pm »

Ano jedynie bezgrzeszny Chrystus mogl zadoscuczynic Ojcu. Bez laski plynacej z Odkupienia "wszystkie nasze dobre czyny jak skrwawiona szmata".
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
CzachaNOP
adept
*
Wiadomości: 14

« Odpowiedz #445 dnia: Listopada 21, 2009, 22:04:00 pm »

Mam jedno pytanie dotyczące Brewiarza ponieważ zastanawiam się nad kupnem pierwszego tomu na Adwent i Boże Narodzenie.Czy Brewiarz wydany prze Soborem Watykańskim II różni się znacznie od Brewiarza wydanego po Soborze.Bo nie wiem jaki mam kupić.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #446 dnia: Listopada 21, 2009, 22:08:58 pm »

W skrócie: różnica jest ogromna. Od łaciny zaczynając, na układzie poszczególnych godzin kończąc ;)
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #447 dnia: Listopada 22, 2009, 02:53:52 am »

Bo nie wiem jaki mam kupić.

Jeśli planuje Pan odmawiać Matutinum to uzbierać 4-tomowy (Verna, Æstiva, Autumnalis i Hiernalis) na allegro lub, jeśli Pana stać, nowy, dwutomowy za 198€ (w sanctus.com.pl sprowadzają go na życzenie za 899zł.).

Jeśli nie czuje się Pan, tak jak niżej podpisany, na siłach by odmawiać Matutinum, to polecam „Diurnale Romanum” — jest to brewiarz okrojony właśnie z Matutinum, do nabycia za ok 40£ + koszty przesyłki (na southwellbooks.com) — wychodzi chyba trochę ponad 200zł. Moim zdaniem bardzo dobry wybór dla osoby świeckiej.

Czym się różni Brewiarium Romanum (1962) od Liturgii Godzin?
Pan Nathanael wspomniał pobieżnie o języku i układzie. Język to rzecz oczywista. Co do układu, to przede wszystkim psałterz jest tygodniowy, nie zaś 4-tygodniowy jak po reformie. Laudesy i Nieszpory mają po 5 psalmów, a nie 3. Godziny mniejsze (Pryma, Tercja, Seksta, Nona oraz Kompleta) mają 3 psalmy, zamiast jednego lub wyjątkowo dwóch jak to ma miejsce w LG. Hymn nie znajduje się na początku godziny lecz po psalmach i Capitulum (czytanie). Oczywiście BR1962 i LG różnią się także kalendarzem oraz faktem, że w LG w ogóle nie ma Prymy.

Na koniec dodam iż, jeśli chce się odmawiać BR1962, warto przejrzeć najpierw rubryki ogólne brewiarza (obecnie niedostępne w języku polskim — ale zdradzę nieoficjalnie, że „pracujemy nad tym” :) ). Choćby po to by wiedzieć kiedy czyni się znak Krzyża, kiedy winno się stać, klękać etc.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #448 dnia: Listopada 22, 2009, 08:25:00 am »

Bo nie wiem jaki mam kupić.

Jeśli planuje Pan odmawiać Matutinum to uzbierać 4-tomowy (Verna, Æstiva, Autumnalis i Hiernalis) na allegro lub, jeśli Pana stać, nowy, dwutomowy za 198€ (w sanctus.com.pl sprowadzają go na życzenie za 899zł.).

Jeśli nie czuje się Pan, tak jak niżej podpisany, na siłach by odmawiać Matutinum, to polecam „Diurnale Romanum” — jest to brewiarz okrojony właśnie z Matutinum, do nabycia za ok 40£ + koszty przesyłki (na southwellbooks.com) — wychodzi chyba trochę ponad 200zł. Moim zdaniem bardzo dobry wybór dla osoby świeckiej.

Księgarnia sanctus.com.pl w niedługim czasie ma umożliwić zakup Diurnale.

By zobaczyć, "z czym to się je", proszę zajrzeć: http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/02/tradycyjny-brzewiarz-rzymski-dostepny.html

Co do 4-tomówki - mam Piusa XII, jeśliby to Pana (CzachaNOP ) interesowało - zapraszam na PW.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #449 dnia: Listopada 24, 2009, 01:33:54 am »

.
Zapisane
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!