Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:00:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654509 razy)
Gregorius
uczestnik
***
Wiadomości: 199


« Odpowiedz #270 dnia: Lipca 17, 2009, 08:58:23 am »

Mam pytanko, gdzieś widziałem Mszał z 1962 online i nie mogę ponownie znaleźć - może ktoś z szanownych forowiczów wie?
Proszę bardzo:
http://www.sanctamissa.org/en/resources/books-1962/missale-romanum-1962-pdf.html plik pdf ok 80 MB
Ten znam, ja widziałem, taki klikalny, co wybiera się miesiąc i datę i się otwiera co należy
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #271 dnia: Lipca 17, 2009, 09:35:54 am »

To, że NOM można odprawiać "tyłem do wiernych" wiemy na pewno - np. małe kaplice gdzie nowy ołtarz po prostu nie zmieściłby się.
NOM mozna odprawiac "tylem do wiernych", ale ludzie (a jeszcze bardziej ksieza) takiego ksiedza uznaja za zacofanego a co gorsze - ultrakonserwatyste! ;D. Sam jestem za tym rozwiazaniem szczegolnie w nalych kosciolach (jest pretekst, hehe) albo tam, gdzie "stol" nie pasuje stylowo (to juz trudniej wytlumaczyc, bo wiekszosc ludzi jest pozbawiona gustu...)
Wazniejsze od tego czy ma prawo czy nie, jest to jak zareaguja parafiani ew. biskup. Ludzi trzeba przygotowac i dobrze miec jakies praktyne wytlumaczenie decyzji. Np. stol sie zawsze zepsuc moze.
PS jesli w stole jest portatyl mozna go przerobic na oltarz boczny.
Parafianom latwiej wytlumaczyc niz biskupowi ;). W jednej z parafii proboszcz usunal posoborowy oltarz i odprawial przy wielkim oltarzu. Biskup, jak sie o tym dowiedzial, wpadl w furie (a on potrafil w furie wpadac i biada tym, ktorzy sie znajda w polu razenia, hehe) i kazal natychmiast stol wstawic z powrotem do kosciola. Proboszcz wstawil, ale dalej odprawial przy starym oltarzu ;). "Odprawial" - bo juz jest w innej parafii po roku proboszczowania ;D
Zapisane
miserere
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #272 dnia: Lipca 17, 2009, 09:39:15 am »

Cytuj
Prawo ma, gdyż nowy ołtarz w starych kościołach nie jest obowiązkiem, a ołtarz powinien być jeden.

Też tak mi się wydawało! Ale jest jasno napisane:
OWMR
303. W nowo budowanych kościołach winien być wzniesiony tylko jeden ołtarz, który w zgromadzeniu wiernych będzie oznaczał jednego Chrystusa i jedną Eucharystię Kościoła.

Gdy zaś w kościołach już istniejących dawny ołtarz jest tak ustawiony, że utrudnia uczestnictwo wiernych, a nie może być przeniesiony bez naruszenia wartości dzieła sztuki, należy zbudować inny ołtarz stały, artystycznie wykonany, i poświęcić go zgodnie z Pontyfikałem. Przy tym tylko ołtarzu należy odtąd sprawować święte obrzędy. Aby zaś uwaga wiernych nie odrywała się od nowego ołtarza, dawny ołtarz nie powinien być specjalnie przyozdabiany.

Co więc z tym fantem zrobić? Czy ks. proboszcz złamie obowiązujące prawo i w razie wątpliwości parafian lub zwierzchników będzie musiał wrócić do posoborowego stołu, czy będzie mógł jakoś powalczyć? Czym mógłby się zasłonić?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #273 dnia: Lipca 17, 2009, 13:36:42 pm »

Gdy zaś w kościołach już istniejących dawny ołtarz jest tak ustawiony, że utrudnia uczestnictwo wiernych, a nie może być przeniesiony bez naruszenia wartości dzieła sztuki, należy zbudować inny ołtarz stały, artystycznie wykonany, i poświęcić go zgodnie z Pontyfikałem.
Czyli - w katedrach  z ogromnym prezbiterium. "Tyłem do ludu" samo w sobie nie oznacza "utrudnia"

Co więc z tym fantem zrobić? Czy ks. proboszcz złamie obowiązujące prawo i w razie wątpliwości parafian lub zwierzchników będzie musiał wrócić do posoborowego stołu, czy będzie mógł jakoś powalczyć? Czym mógłby się zasłonić?
Tym, że ołtarz NIE UTRUDNIA uczestnictwa.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
miserere
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #274 dnia: Lipca 17, 2009, 13:57:49 pm »

Cytuj
Tym, że ołtarz NIE UTRUDNIA uczestnictwa.

Bardzo celna uwaga! Wcześniej nie zwróciłem to uwagi! Jestem już całkowicie zaspokojony!

pozdrawiam
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #275 dnia: Lipca 17, 2009, 14:00:33 pm »

CZY MOŻNa uznać nieważność zawartego związku małżeńskiego na podstawie stwierdzenia współmałżonka: "W czasie składania przysięgi kłamałem".
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #276 dnia: Lipca 17, 2009, 14:05:07 pm »

CZY MOŻNa uznać nieważność zawartego związku małżeńskiego na podstawie stwierdzenia współmałżonka: "W czasie składania przysięgi kłamałem".

Popartego dowodami oczywiście myślę że stwierdzenie nieważnosci Sakramentu jaknajbardziej nastąpi...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
slavko
Gość
« Odpowiedz #277 dnia: Lipca 17, 2009, 14:14:57 pm »

Co do oltarza cd. W Polscce jest cos takiego jak konserwator zabytkow. Dobrze miec od niego zakaz wstawiania nowego.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #278 dnia: Lipca 18, 2009, 01:12:07 am »

Można się powołać na te dwie zależności: tak ustawiony ołtarz nie utrudnia (a nowy może utrudniać, bo może być ciasnawo) oraz na to, że ołtarza nie można oddzielić od nastawy bez szkody dla całości. Można też podawać przykłady Jasnej Góry, Wawelu gdzie nie ma nowych ołtarzy (choć odpowiedzią na to pewnie będzie - tu nie Jasna Góra ani Wawel). Kard. Ratzinger opisywał przykład bodajże francuskiego proboszcza, który na drodze ewolucji przeszedł od NOMu przodem do wiernych do starej Mszy przy "przedsoborowym" ołtarzu - można i w ten sposób.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #279 dnia: Lipca 18, 2009, 09:04:59 am »

Co do oltarza cd. W Polscce jest cos takiego jak konserwator zabytkow. Dobrze miec od niego zakaz wstawiania nowego.
Juz slysze ten ryk proboszcza o wrogach Kosciol i dyskryminacji katolikow, ktorzy nie moga swobodnie wyznawac wiary - czyli wstawic nowego stolu ;D
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #280 dnia: Lipca 18, 2009, 10:55:53 am »

Mialem na mysli sytuacje gdy proboszcz chce wyrzucic, a konserwato tak pieknie go wspiera.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #281 dnia: Lipca 20, 2009, 09:33:34 am »

Cytuj
Co do oltarza cd. W Polscce jest cos takiego jak konserwator zabytkow. Dobrze miec od niego zakaz wstawiania nowego.

Drewniany kościółek -czynny!- w skansenie Wdzydze. Dla pracowników skansenu i okolicznych mieszkańców sprawowany jest nom "tyłem".

http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/images/galeria_12.jpg

zachęcam do odwiedzenia podczas wakacji. Ogromny teren, gastronomia ok, hotel itp. Jest szkoła, sala lekcyjna, tablica z napisem: "Witaj szkoło!" 1.09.1939r
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #282 dnia: Lipca 21, 2009, 17:21:46 pm »

Czy ktoś mógłby szerzej przybliżyć inicjatywę:

http://www.pokoleniebxvi.pl/index.php?

Ktoś coś wie? Przegapiłem coś na forum?

Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #283 dnia: Lipca 21, 2009, 19:16:13 pm »

Czy ktoś mógłby szerzej przybliżyć inicjatywę:

http://www.pokoleniebxvi.pl/index.php?

Ktoś coś wie? Przegapiłem coś na forum?

Tak, przegapil Pan :)

Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #284 dnia: Lipca 21, 2009, 21:18:12 pm »

Czy ktoś mógłby szerzej przybliżyć inicjatywę:

http://www.pokoleniebxvi.pl/index.php?

Ktoś coś wie? Przegapiłem coś na forum?

Tak, przegapil Pan :)


Próbowałem coś znaleźć w wyszukiwarce (hasło: instytut Summorum Pontificum), ale żadnych sensownych wyników nie otrzymałem. Czy mógłby Pan podrzucić jakieś linki? :)
Zapisane
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!