Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:28:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654756 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #210 dnia: Czerwca 15, 2009, 14:56:18 pm »

Wg mszału bł. Jana XXIII - zielony. Wg mszału św. Piusa V - biały.
skąd ta różnica? Wogóle czym dokładnie różnią się Mszał Trydencki ten pierwszy od tego ostatniego z 1962 roku?

Różnica jest stąd, że w 1955 r. zniesiono oktawę Bożego Ciała. Do tego czasu niedziela po Bożym Ciele była "niedzielą w oktawie Bożego Ciała" i miała kolor biały.

Z innych różnic wymienić nalezy zniesienie większości wigilii i oktaw w latach pięćdziesiątych, zniesienie w tym samym czasie więksozści tzw "modlitw okresowych" dodawanych do kolekt, sekret i pokomunii z dnia. Nowe obrzędy Wielkiego Tygodnia (też lata pięćdziesiąte).

Nowa hierarchia świąt. Znieisienie III confiteor (to już lata sześćdziesiąte).   
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #211 dnia: Czerwca 16, 2009, 08:49:37 am »

Czym jest uwarunkowane tytułowanie zakonników "Brat", "Ojciec" albo "Xiądz" ?? W zależności od zakonu?? czy też jeszcze jakoś inaczej??
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Eremita
Gość
« Odpowiedz #212 dnia: Czerwca 16, 2009, 09:47:00 am »

W zakonach różnie to nazywają. Np. w zakonie Księży Marianów to nie mówi się ojciec tylko ksiądz. W monastycznych zakonach jest ojciec i brat. Tak naprawdę to nie ma wielkiej różnicy  ojciec i ksiądz bo to te same święcenia kapłańskie tylko inny sposób życia.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #213 dnia: Czerwca 16, 2009, 20:48:26 pm »

W zakonach różnie to nazywają. Np. w zakonie Księży Marianów to nie mówi się ojciec tylko ksiądz. W monastycznych zakonach jest ojciec i brat. Tak naprawdę to nie ma wielkiej różnicy  ojciec i ksiądz bo to te same święcenia kapłańskie tylko inny sposób życia.
Marianie nie są zakonem tylko zgromadzeniem.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Eremita
Gość
« Odpowiedz #214 dnia: Czerwca 16, 2009, 21:58:27 pm »


Więc jaka jest róznica między gromadzeniem a zakonem ???
Zapisane
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #215 dnia: Czerwca 17, 2009, 13:31:13 pm »

Marianie nie są zakonem tylko gromadzeniem.
Nie ma czegos takiego jak zakon, czy zgromadzenia. To stare, zwyczajowe pojecia. Wszystko to sa Instytuty Życia Konsekrowanego. instytuty, w ktorych są śluby wieczyste nazywane sa Instytutami zakonnymi.
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #216 dnia: Czerwca 17, 2009, 13:37:01 pm »

Jakie śluby składa Prezbiterat ? Chodzi mi oto czy ksiądz składa śluby ubóstwa ? Ksiądz jeździ swoim samochodem. Czy księża nie łamią śluby ubóstwa ?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2009, 13:38:32 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #217 dnia: Czerwca 17, 2009, 13:39:33 pm »

Nie sklada,moze postapic za rada ewangeliczna ubostwa.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #218 dnia: Czerwca 17, 2009, 13:41:27 pm »

Nie sklada,moze postapic za rada ewangeliczna ubostwa.

A księża z IDP, FSSP, FSSPX też ?

Cytuj
Bracia

Bracia Instytutu Dobrego Pasterza sa członkami Instytutu poprzez święte więzi 3 prywatnych ślubów (czasowych lub wieczystych): ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Po dwuletniej formacji (postulat i nowicjat) składają profesję, a następnie posługują w różnych placówkach Instytutu. Ich zadaniem jest pomagać kapłanom przez pracę fizyczna, jak rownież uczestnictwo w apostolacie Instytutu (nauka katechizmu, szkoła, zakrystia...). Z racji, że bracia mają bardzo szeroki zakres posług przy ołtarzu, mogą przyjmować niższe święcenia.

http://pastorbonus.pl/index.php?page=formy-przynaleznosci
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2009, 13:45:03 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #219 dnia: Czerwca 17, 2009, 14:00:33 pm »

No właśnie- bracia a nie księża- czytanie ze zrozumieniem się kłania.
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #220 dnia: Czerwca 17, 2009, 14:05:19 pm »

No właśnie- bracia a nie księża- czytanie ze zrozumieniem się kłania.

W kościele posoborowym osoba kościelna nie musi żyć w czystości (małżeństwo). Chyba nikt na zdrowy rozum, nie złoży takiej śluby.
Nie wiem jak to jest w kościele posoborowym. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2009, 14:07:19 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #221 dnia: Czerwca 17, 2009, 14:29:20 pm »

Co to znaczy osoba koscielna prosze Pana?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #222 dnia: Czerwca 17, 2009, 14:33:46 pm »

Co to znaczy osoba koscielna prosze Pana?

Byłem z księdzem na plebani. Osoba kościelna to taka co zbiera na tace i przygotowuje ampułki do mszy. Pytałem księdza jak mam przywitać ? Dzień dobry czy Szczęść Boże. Ksiądz mi powiedział, że to jest osoba kościelna i są małżeństwem. Mogę mówić do osoby kościelnej Szczęść Boże. Trochę mnie to zdziwiło.  ???
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #223 dnia: Czerwca 17, 2009, 14:40:41 pm »

Co w tym dziwnego?Kiedys moj znajomy Ksiadz powiedzial,ze nie wypada mowic po swiecku do kogos na terenie obiektu sakralnego.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #224 dnia: Czerwca 17, 2009, 16:49:09 pm »

Osoba kościelna... :D słyszałem już o kościelnym i o zakrystianie, ale nie o "osobie kościelnej" :P
"Pytałem księdza jak mam przywitać ? Dzień dobry czy Szczęść Boże"
A jak Pan powie "Szczęść Boże" to grzech po pełni? Chwalebnym by było, gdyby Pan zawsze witał się katolickim pozdrowieniem, nawet w sklepie.

"Mogę mówić do osoby kościelnej Szczęść Boże."
Ale się uśmiałem :D mógł Pan poprosić o pozwolenie na piśmie :P
Zapisane
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!