Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:48:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654412 razy)
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #150 dnia: Maja 22, 2009, 14:26:29 pm »

Jak wg. NOMu i KRR powinien zachowywać się turyferarz podczas niesienia kadzielnicy w procesji wyjścia? Spotkałem się z 3-ema możliwościami: a) niesie nieruchomo, b) rusza w przód i tył, c) rusza na lewo i prawo
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #151 dnia: Maja 22, 2009, 15:22:12 pm »

Jak wg. NOMu i KRR powinien zachowywać się turyferarz podczas niesienia kadzielnicy w procesji wyjścia? Spotkałem się z 3-ema możliwościami: a) niesie nieruchomo, b) rusza w przód i tył, c) rusza na lewo i prawo

Przepraszam pana bardzo, ale jako stary dowcipniś nie mogę powstrzymać się od podpowiedzenia czwartej możliwości: d) rusza w górę i w dół.
Żartując dalej widzę takie rozwiązanie: pierwsze trzy kroki - a), dalsze trzy kroki - b) i tak kolejne sekwencje.  :)
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #152 dnia: Maja 22, 2009, 15:57:37 pm »

Żartując dalej widzę takie rozwiązanie: pierwsze trzy kroki - a), dalsze trzy kroki - b) i tak kolejne sekwencje.  :)

...i oto odkryliśmy prawdziwą genezę narodzin tańca liturgicznego!  ;D
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #153 dnia: Maja 23, 2009, 10:30:47 am »

Panowie, spójrzcie na to logicznie! Nie powinno się nieść całkowicie nieruchomo, bo:
a) dym się nie ulatnia
b) żar można zadusić - węgielki nie mają dostępu do powietrza.

Wiele zależy od lokalnej tradycji, np. w Le Barroux kadzi sie na prawo i lewo tak, że nieraz łańcuszki przebiegają równolegle do posadzki. Nie mniej jednak do takiego okadzania trzeba mieć po prostu wprawę. Nieprzećwiczony ministrant, prawie na pewno uderzy trybularzem w swoją nogę i węgielki leeeeecą przez pół kościoła.

Wniosek: idąc lepiej machać do przodu i do tyłu.

Inaczej ma się sprawa ze staniem. Z reguły turyfer stoi gdzieś blisko ściany itd. Wobec tego powinien uważać żeby nie uderzyć tego co jest za nim, lepiej kadzić przed sobą prawo-lewo, bo nie ma ryzyka kopnięcia w trybularz.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #154 dnia: Maja 23, 2009, 21:56:22 pm »

Oczywiście w świecie cyfrowym nie zwalnia to Pana z obowiązku nabożnego wysłuchania mszy "Viri Galilaei" Palestriny;)
http://www.youtube.com/watch?v=Y9ONfPmrCTA
Uff... Wypełniłem obowiązek, gdyby nie przypomnienie z Pańskiej strony zupełnie bym go przeoczył. Jestem dozgonnie wdzięczny. :)
..ja również
!!!! Cyfrowy Katolicki Świat !!!!
Piękne!
Niestety: w czwartek trzygodziny na ustawianiu dzieci i rodziców przed komunią...
W niedzielę: I Komunia (mojego syna) więc lista złamanych rubryk będzie przeogromna...
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #155 dnia: Maja 24, 2009, 09:50:05 am »

Panowie, spójrzcie na to logicznie! Nie powinno się nieść całkowicie nieruchomo, bo:
a) dym się nie ulatnia
b) żar można zadusić - węgielki nie mają dostępu do powietrza.
Ale nieruchomo tylko w stosunku do idącego ministranta. Kadzidło jest w ruchu wraz z ministrantem, wszak pytanie było "podczas procesji"
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #156 dnia: Maja 24, 2009, 22:57:48 pm »

Ale i tak, gdy Pan nie będzie machał kadzielnicą podczas procesji to dym będzie się bardzo słabo ulatniał. Znam to z autopsji.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #157 dnia: Maja 25, 2009, 07:03:04 am »

Machanie w lewo w prawo lubilem stosowac. Bardziej dostrzegalne dla wiernych, choc czestsza praktyka to przod tyl. I racje ma pan Kalistrat, kadzidlo niezbyt dobrze "dziala" w bezruchu.
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #158 dnia: Maja 27, 2009, 18:56:19 pm »

Czy został już ogłoszony plan pielgrzymki Ojca Świętego do Czech? Jeśli nie, to czy Stolica Apostolska ma jakiś zwyczaj ile miesięcy wcześniej ogłasza takie informacje, czy raczej trzeba wypatrywać wytrwale?  :)
Zapisane
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #159 dnia: Czerwca 02, 2009, 13:31:32 pm »

obserwując w Kościele (piękny zresztą) krzyż nad ołtarzem głównym przypomniało mi się, że gdzieś chyba czytałem o pewnym sporze sprzed wieków - czy postać Chrystusa ma na krzyżu mieć otwarte czy zamknięte oczy. Bo jak zamknięte, to źle...(antychryst?)
Czy ktoś z Państwa coś wie na ten temat?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #160 dnia: Czerwca 02, 2009, 15:05:01 pm »

Na chuście z Manopello - oczy są otwarte, na całunie turyńskim - zamknięte...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
marekkoc
Gość
« Odpowiedz #161 dnia: Czerwca 02, 2009, 15:51:13 pm »

Na chuście z Manopello - oczy są otwarte, na całunie turyńskim - zamknięte...
tutaj akurat nie ma wątpliwości o co chodzi. Ale gdzieś mi się obiło, że był jakiś problem z wizerunkiem Chrystusa na krzyżu z zamkniętymi oczyma. Trochę może dziwna ale i frapująca sprawa. Jakieś spory teologiczne u początków chrześcijaństwa, coś o antychryście. Szkoda, że mi umknął jakiś odnośnik do tego!
Zapisane
o. Lukasz SP
adept
*
Wiadomości: 29


Ad maius pietatis incrementum

« Odpowiedz #162 dnia: Czerwca 02, 2009, 16:16:52 pm »

Czy został już ogłoszony plan pielgrzymki Ojca Świętego do Czech? Jeśli nie, to czy Stolica Apostolska ma jakiś zwyczaj ile miesięcy wcześniej ogłasza takie informacje, czy raczej trzeba wypatrywać wytrwale?  :)

oficjalnie zostalo to potwierdzone w zeszlym tygodniu; O.sw. Benedykt XVI odwiedzi Rep. Czeska w dniach 26-28 wrzesnia tego roku, program sie przedstawia nastepujaco:
sobota, 26.9. przylot do Pragi, oficjalne spotkania z prezydentem, premierem ..., wieczorem nieszpory w katedrze na Hradczanech (dla duchowienstwa, osob zakonnych, przedstawicieli ruchow katolickich ...)
niedziela, 27.9. lot: Praga-Brno, na lotnisku w Brnie niedzielna msza sw., popoludniu powrodt do Pragi i tam wyklad uniwesytecki
poniedzialek, 28.9 (w Czechach swieto koscilene i panstwowe sw. Waclawa, dzien wolny od pracy): lot Praga-Stara Boleslav, narodowy odpust sw. Waclawa, spotkanie z mlodzieza, powrot do Pragi i podroz do Watykanu ...
Zapisane
Gaudens Gaudebo
uczestnik
***
Wiadomości: 247


Domus Mea Domus Orationis

« Odpowiedz #163 dnia: Czerwca 03, 2009, 19:58:03 pm »

1) Dlaczego w Przedsoborowym Rycie Ambrozjańskim kapłan w trakcie Offertorium rozkłada swe ręce i ramiona na znak krzyża? :



2) Dlaczego w Przedsoborowym Rycie Ambrozjańskim kapłan intonując "Dominus Vobiscum" nie odwraca się w stronę ludu?

3) Czemu Przed V2 kapłani hiszpańskojęzyczni używali błękitnych ornatów, których nie można było spotkać gdzie indziej?

4) Co wspólnego ma Ryt Bizantyjski z Klasycznym Rytem Rzymskim?
Zapisane
Deigenitrix illibata, Dei dicata Maria,

Apud tuum filium es electa, Maria,

Lucreris, veniam et miserere

+ + +
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #164 dnia: Czerwca 03, 2009, 22:40:46 pm »

1 - z tego co widzę (po złączonych palcach) to jest to kanon po przeistoczeniu, podobnie ręce rozłożone ma kapłan w rycie dominikańskim
3 - niebieskich używano też w Bawarii bodajże (na święceniach FSSP których udzielał abp. Ranjith też był niebieskie szaty)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!