Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:06:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654200 razy)
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #105 dnia: Marca 29, 2009, 11:05:09 am »

Ks. Piotr Skarga - pochowany żywcem...

Nie słyszałem o historii śmierci x Skargi. Jednakże nie rozumiem, czemu miałoby jego pochowanie żywcem jednocześnie zamknąć mu drogi do świętości.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #106 dnia: Marca 29, 2009, 11:23:14 am »

Bo mógł przed śmiercią złorzeczyć Bogu.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #107 dnia: Marca 29, 2009, 11:29:01 am »

Bo mógł przed śmiercią złorzeczyć Bogu.

Nie przemawia do mnie takie uzasadnienie. Przecież taki święty Ojciec Pio, taka święta s. Faustyna, taki święty Benedykt z Nursji, etc. - oni wszyscy mogli złorzeczyć Bogu.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #108 dnia: Marca 29, 2009, 11:31:38 am »

To może to przemówi. Nie wiemy co robi człowiek budzący się w trumnie kiedy uzmysławia sobie, że jest pochowany żywcem- o ile wiem wyżej wymienieni tak pochowani nie zostali. Zreszta tak postanowił kościoł o jakich uzasadnieniach w ogóle możemy tu dyskutować. Podobnie zreszta z Tomaszem a Kepis było.
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2009, 11:34:05 am wysłana przez Antiquus_ordo » Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #109 dnia: Marca 29, 2009, 11:33:50 am »

Ale nie wiemy co robi człowiek budzący się w trumnie kiedy uzmysławia sobie, że jest pochowany żywcem- o ile wiem wyżje wymienieni tak pochownai nie zostali.

Już wiem o co chodzi.
Tak z przymrużeniem oka: mógł już się nie obudzić i z braku powietrza udusić się.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #110 dnia: Marca 29, 2009, 21:39:40 pm »

Ślady na trumnie wskazują, że się obudził...

Przy okazji - ponieważ modlitwa dzisiaj jest w stanie pomóc komuś kto umierał wieki temu - pamiętajmy o ks. Skardze (i o Tomaszu a Kempis) - jedno "Zdrowaś Mario" (...teraz i w godzinę śmierci naszej)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #111 dnia: Kwietnia 02, 2009, 21:30:26 pm »

http://the-hermeneutic-of-continuity.blogspot.com/2009/04/ciel-uk-conference-2009-abbot-zielinski.html

Czy Fr. Abbot Zielinski jest Polakiem ??
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #112 dnia: Kwietnia 04, 2009, 17:57:17 pm »

Mam pytanie, dlaczego przed Vaticanum II zasłaniano na niedzielę piątą Wielkiego Postu nie tylko pasyjki na krucyfiksach, ale także wizerunki i figury świętych?
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #113 dnia: Kwietnia 04, 2009, 18:27:37 pm »

Mam pytanie, dlaczego przed Vaticanum II zasłaniano na niedzielę piątą Wielkiego Postu nie tylko pasyjki na krucyfiksach, ale także wizerunki i figury świętych?

Aby stworzyc ponura atmosfere w kosciele na okres meki  panskiej.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #114 dnia: Kwietnia 04, 2009, 18:31:40 pm »

Mam pytanie, dlaczego przed Vaticanum II zasłaniano na niedzielę piątą Wielkiego Postu nie tylko pasyjki na krucyfiksach, ale także wizerunki i figury świętych?

Post oczu. Nawiązanie do kotary wielkopostnej zaciąganej w wiekach średnich pomiędzy prezbiterium a nawą, odsłanianej bodajże w Wielką Środę podczas śpiewu Ewangelii, na słowa "et velut templi scissum est medium".
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #115 dnia: Kwietnia 04, 2009, 21:36:45 pm »

Mam pytanie, dlaczego przed Vaticanum II zasłaniano na niedzielę piątą Wielkiego Postu nie tylko pasyjki na krucyfiksach, ale także wizerunki i figury świętych?

Przecież w wielu krajach, w tym w Polsce, dalej się zasłania - zgodnie z decyzją episkopatu Polski zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów w świątyniach naszego kraju należy utrzymać. Przed I Nieszporami V Niedzieli Wielkiego Postu krzyże i obrazy zasłania się fioletowym materiałem (w niektórych miejscach jest jeszcze biały i czerwony kolor zasłon, na dni gdy obowiązują te kolory liturgiczne). Krzyże pozostają zasłonięte do końca obrzędów wielkopiątkowych, obrazy zaś do rozpoczęcia się Wigilii Paschalnej.

Cytuj
Zależnie od uznania Konferencji Biskupów można zachować zwyczaj zakrywania krzyży i
obrazów w kościele od V Niedzieli Wielkiego Postu. Krzyże pozostają zasłonięte aż do zakończenia
liturgii ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek, obrazy zaś aż do rozpoczęcia Wigilii paschalnej
[Por. List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych, nr 26, Mszał Rzymski, rubryka w sobotę IV tygodnia Wielkiego Postu]

Fakt, że kiedyś zwyczaj ten praktykowany był także w domach - moja babcia zasłaniała też okresie lustra, chyba na caly Wielki Post.

Aha, w Niedzielę Palmową krzyż procesyjny ma być odsłonięty i przyozdobiony (oczywiście telewizor pokaże na Mszy z Łagiewnik krzyż procesyjny załonięty  >:()
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2009, 21:42:48 pm wysłana przez Jarek » Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #116 dnia: Kwietnia 04, 2009, 22:20:59 pm »

Fakt, że kiedyś zwyczaj ten praktykowany był także w domach - moja babcia zasłaniała też okresie lustra, chyba na caly Wielki Post.
A ja przeczytałem, że babcia zasłaniała też Lutra... :D
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #117 dnia: Kwietnia 04, 2009, 22:27:43 pm »

Luter powinien być zasłonięty cały rok  :D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2009, 22:29:46 pm wysłana przez Teresa » Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #118 dnia: Kwietnia 04, 2009, 22:57:58 pm »

Fakt, że kiedyś zwyczaj ten praktykowany był także w domach - moja babcia zasłaniała też okresie lustra, chyba na caly Wielki Post.
A ja przeczytałem, że babcia zasłaniała też Lutra... :D

Ach, przecież wyraźnie jest napisane, że zasłaniała "okresie lustra"  :D
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #119 dnia: Kwietnia 07, 2009, 20:43:05 pm »

Mam pytanie, dlaczego przed Vaticanum II zasłaniano na niedzielę piątą Wielkiego Postu nie tylko pasyjki na krucyfiksach, ale także wizerunki i figury świętych?

Post oczu. Nawiązanie do kotary wielkopostnej zaciąganej w wiekach średnich pomiędzy prezbiterium a nawą, odsłanianej bodajże w Wielką Środę podczas śpiewu Ewangelii, na słowa "et velut templi scissum est medium".

Ma pan może jakieś źródła, dotyczące tego zwyczaju?
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!