Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:13:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654100 razy)
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #1185 dnia: Stycznia 21, 2011, 16:46:00 pm »

Cytuj
Znaleźli się bowiem tacy, którzy przyłączyli się do błędów już ongiś potępionych(82). Nauczają mianowicie, jakoby w Nowym Testamencie nazwa kapłaństwa to tylko oznaczała, co przypada w udziale wszystkim odrodzonym wodą Chrztu świętego

Papież nie potępia przecież w tej encyklice faktu że wierni też są "kapłanami". Kościół naucza przecież:
KKK 1592 Kapłaństwo urzędowe różni się istotowo od wspólnego kapłaństwa wiernych, ponieważ udziela świętej władzy w służbie wiernym. Pełniący urząd święceń wykonują swoją posługę wobec Ludu Bożego przez nauczanie (munus docenti), kult Boży (munus liturgicum) i rządy pasterskie (munus regendi).

a także św. Paweł:
1P 2,1-10 Odrzuciwszy więc wszelkie zło (...) jak niedawno narodzone niemowlęta pragnijcie duchowego, niesfałszowanego mleka, abyście dzięki niemu wzrastali ku zbawieniu (...) wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa.

Nie może przecież chodzić o kapłaństwo urzędowe gdy mowa jest o świeżo-nawróconych "niemowlętach".
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #1186 dnia: Stycznia 21, 2011, 17:16:21 pm »

Papież nie potępia przecież w tej encyklice faktu
Nie potępia faktu? Na miły Bóg, co to miałoby znaczyć?

A wracając na sekundę do wątku -- Pan chciał coś wyjaśnić/sprostować? Jeśli tak, to co i komu?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1187 dnia: Stycznia 21, 2011, 17:44:02 pm »

Sugerowanie, że Pius XII w cytowanym fragmencie odrzuca katolicką naukę o powszechnym kapłąństwie wiernych jest oszczerstwem wobec niego.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #1188 dnia: Stycznia 21, 2011, 18:28:22 pm »

Ale odlot...
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #1189 dnia: Stycznia 21, 2011, 20:59:55 pm »

@p.Bolt

Nie wiem czy pana dobrze zrozumiałem - czy twierdzi pan że istnieje tylko kapłaństwo urzędowe/służebne?
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1190 dnia: Stycznia 21, 2011, 21:48:40 pm »

@p.Bolt

Nie wiem czy pana dobrze zrozumiałem - czy twierdzi pan że istnieje tylko kapłaństwo urzędowe/służebne?
Pan Bolt nigdzie czegoś takiego nie napisał.
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #1191 dnia: Stycznia 21, 2011, 22:03:00 pm »

@p.Bolt

Nie wiem czy pana dobrze zrozumiałem - czy twierdzi pan że istnieje tylko kapłaństwo urzędowe/służebne?
Pan Bolt nigdzie czegoś takiego nie napisał.
Owszem, nie napisał. Tyle że jeżeli p.Barcikowski pisze:
Cytuj
Koncepcja powszechnego kapłaństwa wiernych nie została "wymyślona" w celu zbliżenia się do luteran, lecz co najwyżej wyeksponowana. W magisterium Kościoła istniała od zawsze.
a p.Bolt odpisuje:
Cytuj
Czekamy na cytaty, przyjrzymy się, jak to dokładnie definiowano i jakimi opatrywano zastrzeżeniami.

To wygląda na to że albo p.Barcikowski podał jakąś złą definicję kapłaństwa powszechnego(czego nie zrobił) albo powszechne kapłaństwo jest jakimś nowym pomysłem("Czekamy na cytaty"). Trochę to niejasne napisane jak dla mnie, dlatego pytam.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #1192 dnia: Stycznia 21, 2011, 23:20:41 pm »

"Czekamy na cytaty" to całkiem jasne sformułowanie.

Przeczytał Pan Mediator Dei czy nie? Zrozumiał Pan myśl papieża i to, dlaczego podkreśla pewne istotne rozróżnienia? Wie Pan, o co mu chodziło, gdy pisał:

Cytuj
To koniecznie musicie jasno wytłumaczyć owieczkom waszym. Znaleźli się bowiem tacy, którzy przyłączyli się do błędów już ongiś potępionych.

Cytuj
Jest rzeczą zbyteczną tłumaczyć, jak dalece takie zwodnicze błędy sprzeciwiają się prawdom, które już przedtem wyłożyliśmy, mówiąc o stanowisku, jakie kapłan zajmuje w Ciele Mistycznym Chrystusa.

Cytuj
Nie możemy jednak się powstrzymać od głębokiego żalu, że zdarzyły się również przesadne tłumaczenia i zniekształcenia prawdy, niezgodne z prawdziwymi przepisami Kościoła.

Wielokrotne podkreślanie możliwych nadinterpretacji nauki o powszechnym kapłaństwie wskazuje na to, że błędne rozumienie zdarzało się, i to dosyć często. O tym mniej więcej mogłaby się toczyć normalna dyskusja.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1193 dnia: Stycznia 23, 2011, 21:37:08 pm »

czy sa jakiekolwiek przeciwwskazania dot. spiewania na mszy rzymskiej "modlitwy o wschodzi slonca" ? ( poza tym, ze nie ma ponad 100 lat ;-) )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1194 dnia: Stycznia 24, 2011, 12:59:07 pm »

Przede wszystkim dyskwalifikuje ją obcy pieśni kościelnej rytm i m.in. z jego powodu pierwsze skojarzenia, które „Modlitwa” budzi, są na ogół dalekie od śpiewu sakralnego, a to już moim zdaniem wyklucza jej zastosowanie w liturgii:
http://www.youtube.com/watch?v=aiBAJZQSaeQ
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #1195 dnia: Stycznia 24, 2011, 14:11:48 pm »

Lubię tę pieśń, piosenkę.. Niestety to wykonanie, które pan Bartek pokazał, mimo chęci dzieciaków i możliwego do słuchania -  dla niewprawnego ucha być może tylko - śpiewu, zupełnie do tej piosenki nie pasuje. Ją jest świetnie z gitarą śpiewać. I myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie by się tymi słowami modlić. Ale na Mszy - never. Może dlatego też, że Żyd ją napisał :P
Zapisane
Taki sobie o...
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1196 dnia: Stycznia 24, 2011, 17:11:52 pm »

Słowa tej piosenki są bardzo ładne:

Jacek Kaczmarski
Modlitwa o wschodzie słońca


Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże

Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
Którego nie wyrażą słowa
Więc mnie od nienawiści obroń
I od pogardy mnie zachowaj

Co postanowisz, niech się ziści
Niechaj się wola Twoja stanie
Ale zbaw mnie od nienawiści
I ocal mnie od pogardy Panie...
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #1197 dnia: Stycznia 24, 2011, 19:29:23 pm »

Tylko autorem jest Natan Tenenbaum , nie Jacek Kaczmarski...
Zapisane
Taki sobie o...
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1198 dnia: Stycznia 24, 2011, 20:10:03 pm »

Jacek Kaczmarski śpiewał ją, bo tekst zasięgłam z jego utworów, które śpiewał.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1199 dnia: Stycznia 24, 2011, 20:46:36 pm »

obaj koszerni, to i pomylic sie mozna ;-)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!